arçelik termosifon kartı arıza hk.

ay_erdi

Üye
Herkese selamlar;

kullanmakta olduğumuz eski termosifonumuz,bir sabah kalktığımızda çalışmadı.ön paneldeki hiç bir buton tepki vermiyordu.Paneli açtım elektronik kartı söktüm.

Elektronik kart üzerindeki trafo ve rölenin arızalı olduğunu,kondansatörlerin değer kaybettiğini ölçerek değiştirdim hepsini.Fakat elektronik kartta şuan elektrik olmasına rağmen ön paneldeki ekranda enerji yok.switchler kontrol edildi sağlam gözüküyor. IC1 in 1 ve 16 nolu besleme bacaklarında 5V var.7 segment displayin bacaklarında; multimetrenin diyot konumunda ölçüm yaptım her hücresi sağlam gözüküyor.Ama bir türlü ayağa kalkmadı.

1713864453186.jpg
1713864453195.jpg
1713864453181.jpg

Röle hard switching kaynaklı bozulmuş olabilir ama trafonun bozulması yüksek voltajı akla getiriyor.

Seven segment display yanındaki entegre muhtemelen mcu ve yanmış olma ihtimali yüksek. Mcu olduğu içün değişse bike yaxılımın bulunup yüklenmesi lazım. Kontrol kartının yenisini almak daha mantıklı.

Arçelik bir ürünün içinde milyon dolores Schaffner görmek de varmış...

Röle hard switching kaynaklı bozulmuş olabilir ama trafonun bozulması yüksek voltajı akla getiriyor.

Seven segment display yanındaki entegre muhtemelen mcu ve yanmış olma ihtimali yüksek. Mcu olduğu içün değişse bike yaxılımın bulunup yüklenmesi lazım. Kontrol kartının yenisini almak daha mantıklı.
Yazılımı bulamayız sanırım,o yüzden onarım işi yaş gibii.

Kontrol kartı rota elektronik 12/2005 üretimi nette aradım taradım firmaya veya karta ulaşamadım.

Binada gecici sureligine notur kopmasi sorunu yasanmis olabilir. 220 yerine daha yuksek voltaj yemistir.

Besleme voltajlarinin duzgun ciktigini gozledin mi?

Binada gecici sureligine notur kopmasi sorunu yasanmis olabilir. 220 yerine daha yuksek voltaj yemistir.

220V ac besleme voltajları normal.karta boşta elektrik verdiğimde de ön yüzdeki led display faal değil ki.mcu problemli diye tahmin etmiştim ama yinede bir danışayım istemiştim

Bu konu enteresanmis, voltaj regulatoru , Line-interactive ups, online ups bu ucunden hangisi bu isten pacayi siyirtir?

Asiri gerilim koruma rolesi yeterli.

Oteki turlu cihazlarda tamam yuk korunur ama bu sefer de regulator, inverter vs bozulur.

Forum istatistikleri

Konular
5,897
Üyeler
2,496
Son üye
can12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back