Arduino Bir Türlü Anlayamadığım Parça?

Hugean

Yeni Üye
Okulumuz bize arduino aldırtmıştı çok önceden ama pandemi yüzünden kullanamadım şimdi üniversiteye geçeceğimden ve elektrik-elektronik okuyacağımdan zaten merağım da olduğundan bir bakayım dedim ama şu parçayı bir türlü anlayamadım, araştırdım bulamadım. Bilgisi olan yardım ederse çok sevinirim, teşekkürler.
IMG_20230731_143516.jpg

Entegre üzerinde ne yazıyor asıl o önemli. Ama genel görünüş itibariyle bir motor sürücüye benziyor.

Aşağıdaki kaynaklardan faydalanabilirsiniz.

@Hugean sana örnek proje: İki tane küçük DC motora pervane tak. Arduino'ya bir potansiyometre bağla ve devir ayarlı bir vantilatör yap. Bu sıcak havalarda seni serinletecek, bir an önce bitirmen için iyi motivasyon olur.

Bende benzer bir proje yapacağım ama hazır yeri gelmişken buradanda bahsedeyim.

Benim muhabbet kuşu var evde. Yem olarak darı yiyor. Yemliğini fulleyip koyuyorum kafese. Bir süre sonra yemliğin alt kısmı normal yem, üst kısmı kuşun yemden artırdığı kabuklar oluyor. Bu kabukları yemden ayırmanın kolay bir yolu var ama ev içinde mümkün değil.

Yemi başka bir kaba yavaşça dökerken aradan üfleyince kabuklar hafif olduğundan yemden ayrılıyor. Bu üfleme işi ağız ile yapılıyor ama dediğim gibi ev içinde pek olmuyor.
Projeye gelince; Plastik bir bidonun içini iki bölmeye ayırıp bir fan yerleştireceğim. Yukarıdan aşağı doğru yemi döktüğümde kabuklar fan yardımıyla ikinci bölmeye taşınacak.

yem_ayıklama.png

Benim muhabbet kuşu var evde. Yem olarak darı yiyor. Yemliğini fulleyip koyuyorum kafese. Bir süre sonra yemliğin alt kısmı normal yem, üst kısmı kuşun yemden artırdığı kabuklar oluyor. Bu kabukları yemden ayırmanın kolay bir yolu var ama ev içinde mümkün değil.

Yemi başka bir kaba yavaşça dökerken aradan üfleyince kabuklar hafif olduğundan yemden ayrılıyor. Bu üfleme işi ağız ile yapılıyor ama dediğim gibi ev içinde pek olmuyor.
Projeye gelince; Plastik bir bidonun içini iki bölmeye ayırıp bir fan yerleştireceğim. Yukarıdan aşağı doğru yemi döktüğümde kabuklar fan yardımıyla ikinci bölmeye taşınacak.

24858 eklentisine bak
Cok ince, yumusak bir firca ile uzerinde yavasca alinabilir. Ya da elemek ise yarar.

24858 eklentisine bak
Bence radyal bir fan kullanmalısın, laptopların salyangoz fanlarından. Yalnız bidonun içinde çektiğin ve üflediğin hava için giriş- çıkış olmazsa kabuklar uçuşup yine karışmaz mı? Yaparken paylaşır mısın? Bence ilginç detayları olan bir iş olabilir. Dumanla havanın nereden nasıl aktığını falan da incelersin... Vakit varsa tabiii :( .

Yemi düz bir yere serip radyal fan ile üzerine üflemek, yemi dökmeye göre daha kolay olabilir. Yada tersini uygulayıp yemi serdikten sonra elektrikli süpürge ile belli bir vakum ayarında üstten çektirmek daha kolay olabilir. Hem ev batmaz hem de uygulama daha kolay olur.

Yemi düz bir yere serip radyal fan ile üzerine üflemek, yemi dökmeye göre daha kolay olabilir. Yada tersini uygulayıp yemi serdikten sonra elektrikli süpürge ile belli bir vakum ayarında üstten çektirmek daha kolay olabilir. Hem ev batmaz hem de uygulama daha kolay olur.
Olmaz :) ! Kuş kafesinin yanına asıp, yemi üstten döküp, alttan kabuklardan ayrılmış olarak aldığın hafif pilli bir kutu olmalı. Bu proje için kuş alasım geldi. Böyle bir ürün olsa kaç para verilir?

Vakit bulduğum ilk fırsatta deneyeceğim. Hava giriş çıkışı aklımda, laptop fanı var elimde.
Böyle bir ürün olsa kaç para verilir?
Ben olsam maksimum 150 - 200TL filan veririm. Seri üretimde belki kâr bırakır ama Tek tük yapınca kârlı olacağını sanmam.

Vakit bulduğum ilk fırsatta deneyeceğim. Hava giriş çıkışı aklımda, laptop fanı var elimde.

Ben olsam maksimum 150 - 200TL filan veririm. Seri üretimde belki kâr bırakır ama Tek tük yapınca kârlı olacağını sanmam.
Anca çinli yapar zaten. Dediğin fiyat için enjesiyon kalıpla üretip 100.000tane satmak lazım.

Valla ben kendime kadar yapacağım. O da vaktim olursa. :D
Bu akşam bir girişimde bulunurum demiştim ama iş çıktı sabaha kadar çalışacağım.

Merhaba,
Bildiğiniz gibi amatörüm. EEM okuyacak arkadaşlara neden arduino ile başlatırlar. Kodlar hazır, projeler hazır, al yapıştır uygula, bunu bir türlü anlayamamaktayım. Algoritmayı nasıl öğretiyorlar çok merak ediyorum. İleri sınıflarda kart dizaynını sistem dizaynını ve de en önemlisi matematiğini nasıl öğretiyorlar.

Merhaba,
Bildiğiniz gibi amatörüm. EEM okuyacak arkadaşlara neden arduino ile başlatırlar. Kodlar hazır, projeler hazır, al yapıştır uygula, bunu bir türlü anlayamamaktayım. Algoritmayı nasıl öğretiyorlar çok merak ediyorum. İleri sınıflarda kart dizaynını sistem dizaynını ve de en önemlisi matematiğini nasıl öğretiyorlar.
4 Yıl arduino, aşırı fazla teori ile uğraşıp mezun olunca sudan çıkmış balığa dönen birçok mühendis tanıyorum.
Bence gömülü veya diğer alanlarda her yapıdan bir miktar gösterip tecrübe edindirmek gerekir mesela 2 dönem arm 2 dönem avr veya pic mcu gösterilebilir böylelikle 2 mimariyi orta seviyede bilerek mezun olur.

Aynı şekilde hiç umursamayan benim görüşümce çok önemli olan dijital elektronik neredeyse pas geçiliyor kapıları gösterip bitiriyorlar neredeyse.

Dijital elektronik bilmeden bir sistem tasarımı yapmak zorlayacaktır istisnasız.

Çoğu mühendise sorsan yıl 1990 değil çokta abartmaya gerek yok diyecektir dijital elektroniği ama çok kolaylık sağlıyor yazacak çok şey var..
ara ara yazıyorum

Bence EEM eğitiminde en büyük eksiklik, üniversitelerde sadece işin teorisinin öğretilmesi. Tamamen soyut, gerçeklikten kopuk bir şekilde öğrenci işin matematiğini öğreniyor. Bunun gerçek hayattaki karşılığını öğrenmiyor. Sonra da tabi unutuluyor. Bir diğer sorun da genelde işin "nasıl" kısmının öğretiliyor olması. İşin "neden" kısmı ya çok özet, çok genel geçiliyor, yada hiç değinilmiyor. Mevcut bir devrede belli bir komponent neden kullanılmıştır? Neden o değerde seçilmiştir? Bunların ayrıntısına hiç girilmez. Hazır kalıp devrelerin nasıl çalıştığı anlatılır, komponentlerin görevi az çok anlatılır, o kadar.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,902
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back