Arızalı LCD Ekrandan Led Aydınlatma Yapımı

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Elime bir tane ekranı kırık lcd geçti.
Kırık parçayı çıkarıp attım. Kalan tarafını da led aydınlatma paneli olarak kullanmak istedim ama kendi power ünitesi ile çalışan ledler harici voltaj verince çalışmıyor. Kendi çıkışı ölçtüm 15vdc çıkıyor. Güç kaynağımdan da aynı voltajı veriyorum yanmıyor. Acaba yine benim bilmediğim bir şey mi var?

IMG_20210511_214930.jpg

O led barın 15 volt ile çalıştığını sanmiyorum. Kac seri olduğuna bakmak lazim.

Bir diğer Yöntem guc kaynağınız 0 volt yap devreye bağla ve 1 adet lede olcu aletini bağla. Voltajı yavaşça arttır ledler isildadiginda bir led üzerinde kac volt olduğuna bak.

Muhtemelen daha yüksek voltajla çalışıyordur. Ledler seri bağlıdır.

Eger seri ledleri sayabiliyorsan bu bilgide faydalı olur. 5050 led ise ortalama besleme gerilimi hesaplanabilir.

O led barın 15 volt ile çalıştığını sanmiyorum. Kac seri olduğuna bakmak lazim.

Bir diğer Yöntem guc kaynağınız 0 volt yap devreye bağla ve 1 adet lede olcu aletini bağla. Voltajı yavaşça arttır ledler isildadiginda bir led üzerinde kac volt olduğuna bak.

Muhtemelen daha yüksek voltajla çalışıyordur. Ledler seri bağlıdır.

Eger seri ledleri sayabiliyorsan bu bilgide faydalı olur. 5050 led ise ortalama besleme gerilimi hesaplanabilir.
Monitörün psu çıkışında 15v dc var. Ben onun yalancısıyım :)
Bir tanesini ölçmeye çalışayım bakalım.

44 tane led var. Multimetrenin diyot kademesinde ölçtüm. Her biri 2.5v çekiyor. Seri bağlı gibi duruyorlar. Hiç direnç göremiyorum üzerinde.

2.5x6=15v hesapladım.
Sonra ilk 6 lede 15v verdim yandı.
İkinci 6'lı guruba 15v verdim yanmadı
Bir sonraki yandı,
Bir sonraki yanmadı
Şeklinde devam ediyor.
Bu da gösteriyor ki 6 guruplar halinde paralel bağlı.

44÷6=7.33 led. Tam sayı çıkmıyor.

6 grupların birinin yanıp diğerinin yanmaması ilginc.

44÷6=7.33 led. Tam sayı çıkmıyor.

6 grupların birinin yanıp diğerinin yanmaması ilginc.
Yerinden söküp arkasına bakmadım daha. Yoğun olarak yazıcı ile uğraşıyorum. Test baskısı sırasında bu ledlere bakıyorum.
Belkide ilk 6 'lı gurup + ve - şeklinde yanarken, devamındaki gurup - ve + şeklinde yanıyor olabilir. Bakacağım onlara da.

Ekranın arka yüz etiketteki model ve kod numarası yazar mısınız?
Araştıralım.

Son düzenleme:
Gökhan ortak anot veya katot olup diğer yollar diğer kutuptur. PCB soketi yanındaki çevresindeki etiketlemeye bakmak fayda sağlayabilir.

Ekranın arka yüz etiketteki model ve kod numarası yazar mısınız?
Araştıralım.
20210512_103338.jpg

Gökhan ortak anot veya katot olup diğer yollar diğer kutuptur. PCB soketi yanındaki çevresindeki etiketlemeye bakmak fayda sağlayabilir.
Şuan da çok önemsemiyorum çünkü o ledleri kullanmayabilirim. Işıkları yetersiz gibi. Daha güçlü led yaparım büyük ihtimalle.

Şerit ledlerden yeterli aydınlatma sağlayacak kadar kesip kesip kullanın.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
5,817
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back