Asus P5G41C-M Anakart Tamiri

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Yaklaşık olarak 10-12 yıl önceki anakartım. İlk zamanlar pilini değiştirmeme rağmen saati unutuyordu. Şuanda hiç görüntü vermiyor.
Tamamen boş vaktimi değerlendirmek ve tecrübe edinmek amaçlı bunu tamir etmeye çalışacağım.
Eğer çalıştırabilirsem uzay kasa linux sistem kuracağım.

20211126_190742.jpg

İlk enerjiyi verdiğimde bios pili yanındaki 2 tane elemanın çok ısındığını fark ettim. Pilin yanında olmaları ve çok ısınmaları bana saati bu yüzden unutuyor olabileceğini düşündürdü ve bu elemanlara yöneldim. Elemanlar üzerinde A48N03 yazıyor ama internette en ufak bir bilgi bulamadım. Komponent tester ile ölçtüğümde ise aşağıdaki değerleri gördüm ama hala bunlar sağlam mı değil mi emin olamıyorum. Birinde hiç akım göstermezken diğerinde 17mA akım gösteriyor.

20211124_230649.jpg
20211124_230659.jpg

20211126_192112.jpg
20211126_192230.jpg

Selam. Bu elemanlar Mosfet ve ısınması normal. Mosfet olarak sağlamlık kontrolü yapınız. Arıza başka yerde de olabilir. Kolay gelsin.

Selam. Bu elemanlar Mosfet ve ısınması normal. Mosfet olarak sağlamlık kontrolü yapınız. Arıza başka yerde de olabilir. Kolay gelsin.
Gün içinde testlerini yapacağım.
Gücü verir vermez bir kaç saniye içinde ateş gibi oluyorlar. Üstelik işlemci ve köprülerde de hiç ısınma yokken. Bu bana anormal geldi. Sağlamlarsa geri takıp içlemci çevresindeki mosfetleri kontrol edeceğim.

Mosfetleri test ettim. arızalı değiller. Ama ceyranı verdiğim anda el değmeyecek şekilde yanıyor ikisi de.
Ana kart üzerindeki bütün mosfetleri tek tek elledim. Hiç biri ısınmıyor. Hatta işlemci de ısınmıyor. Sanırım bütün mosfetleri tek tek söküp ölçeceğim.

Forum istatistikleri

Konular
5,895
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back