Atmega 328p-au için 60v to 5v regülatör.

ShadowMan

Üye
Atmega 328p-au kontrolcüsü ile tasarladığım endüstriyel kart için 60v to 5v lineer regülatör entegresi kullanmayı planlıyorum ancak smd kılıf ve daha az çevre bileşenleri kullanan bir entegre bulamadım (kullanmam gereken kart alanı sınırlı). Lm7805 entegresinin gerilim girişine gerilim bölücüyle 60v tan 10-12v arası verip vermeme konusunda kararsız kaldım simülasyonda çalışıyor ancak gerçekte durum nedir prototip üretmeden bilemem zira giriş empedansı gerilim bölücüyü ne yönde etkileyecek ve kullanacağım R1 ve R2 dirençlerinin nasıl davranacağını bilemiyorum bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?

Atmega 328p-au kontrolcüsü ile tasarladığım endüstriyel kart için 60v to 5v lineer regülatör entegresi kullanmayı planlıyorum ancak smd kılıf ve daha az çevre bileşenleri kullanan bir entegre bulamadım (kullanmam gereken kart alanı sınırlı). Lm7805 entegresinin gerilim girişine gerilim bölücüyle 60v tan 10-12v arası verip vermeme konusunda kararsız kaldım simülasyonda çalışıyor ancak gerçekte durum nedir prototip üretmeden bilemem zira giriş empedansı gerilim bölücüyü ne yönde etkileyecek ve kullanacağım R1 ve R2 dirençlerinin nasıl davranacağını bilemiyorum bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?
Voltaji kademeli indirebilirsiniz. Once LM317HV ile 30V'a dusurun. Sonra 7805 ile 5V'a. Cok akim cekmiyorsaniz uzerinde kalan guce dayanabilecekse boyle de olabilir.

İki aşamalı yapabilirsin. İlk aşamada 7805 şasesine 27V zener koyarsın, ikinci aşamada 7805 şasesi doğrudan sistem şasesine gider. Böyle ilk aşamada voltaj 27 V lara düşer, ikinci aşamada da 5V a düşer.

60V tan 5V a linear regülatör ile endüstriyel kartta inmek mantıklı değil. 5V hattından 50mA çekecek dahi olsanız 2.75W ısı üreteceksiniz. Bunu hava akışı olmadan hadi soğusun diye smd parça ile yapmak isterseniz çok geniş bakır alanı lazım, ki böyle bile zor çünkü mesela to252 nin juction dan pcb ye thermal direnci 20c/w gibi bir değer olmalı, bu durumda bir şekilde pcb yi muhteşem seviyede soğutmadığınız sürece ortam sıcaklığı çok limitlenecek. Buck converter ile 6-7V a falan inip oradan düşmek gerekli bence. Ama yine de ek bilgi olarak linear regülatör girişine seri direnç atarak ısı yükünün birazının dirence aktarıldığı uygulamalar mevcut.

Voltaji kademeli indirebilirsiniz. Once LM317HV ile 30V'a dusurun. Sonra 7805 ile 5V'a. Cok akim cekmiyorsaniz uzerinde kalan guce dayanabilecekse boyle de olabilir.

Evet aklıma geldi böylece ısıyı paylaştırmış olurum ancak alanım çok kısıtlı iki entegreyi karta sıkıştıramam bu sebeple gerilim bölücü düşündüm çekeceğim akım çok düşük 150 200 mA civarı

Önemli olan burada tüketilmesi gereken ısıl güç. 200 mA akımda lineer regülatörlerden toplamda 11 W ısıl gücü uzaklaştırabilmen lazım. Eğer uzaklaştıramazsan, lineer regülatör, yerin olsa bile bir çözüm değil.

Step down converter ile yapacaksan XL7015 entegresini arastir. 80V'a kadar dayanabiliyor.

Tamamdır hocam bu benim işimi görür datasheet'ten örnek devreyi kullanacağım teşekkürler :ok1:

Ekran görüntüsü 2024-01-27 001704.png

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,886
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back