Ayın Kütle Çekim Kuvveti ve Yerçekimi Etkisi Hesaplama-Hesap yapmak bu kadar kolay olmamalı

nt

Emekli
selam!

Bugün sizlere Python programlama dili kullanarak Ay'ın kütle çekim kuvvetini ve bu çekim kuvvetinin Dünya üzerindeki etkisini hesaplamak için bir program kodladım. Ay'ın hareketini modellemek için ephem kütüphanesini ve astronomik hesaplamalar için datetime modülünü kullandım. Bu program, belirli bir tarih aralığında Ay'ın kütle çekim kuvvetini ve bu çekim kuvvetinin yerçekimi etkisini hesaplayarak sonuçları bir CSV dosyasına kaydediyor.

Kurtlar Vadisi GIF

Ayın Kütle Çekim Kuvveti ve Yerçekimi Etkisi Hesaplama:
import datetime
import ephem
import csv
def calculate_gravitational_pull(observer):
    moon = ephem.Moon()
    moon.compute(observer)
    gravitational_pull = moon.mag
    return gravitational_pull
def calculate_gravitational_effect(gravitational_pull, distance):
    g = 6.67430 * (10 ** -11)
    m1 = 7.34767 * (10 ** 22)
    m2 = 5.97237 * (10 ** 24)
    r = (distance * 1000) + 384_400_000
    gravitational_effect = (g * m1 * m2) / (r ** 2)
    return gravitational_effect
def calculate_distance(observer):
    moon = ephem.Moon()
    moon.compute(observer)
    distance = moon.earth_distance * 149_597_870.7
    return distance
#İstanbul
observer = ephem.Observer()
observer.lat = '41.0082'
observer.lon = '28.9784'
observer.elev = 0
start_date = datetime.date(2027, 1, 1)
end_date = datetime.date(2028, 1, 1)
filename = 'ay_kuvveti.csv'
fieldnames = ['Tarih', 'Kütle Çekim Kuvveti', 'Yerçekimi Etkisi']
with open(filename, mode='w', newline='') as file:
    writer = csv.DictWriter(file, fieldnames=fieldnames)
    writer.writeheader()
    while start_date < end_date:
        observer.date = start_date
        distance = calculate_distance(observer)
        if distance < 380000:
            for hours in [24, 36]:
                observer.date = start_date + datetime.timedelta(hours=hours)
                gravitational_pull = calculate_gravitational_pull(observer)
                gravitational_effect = calculate_gravitational_effect(gravitational_pull, distance)
                writer.writerow({'Tarih': start_date, 'Kütle Çekim Kuvveti': gravitational_pull, 'Yerçekimi Etkisi': gravitational_effect})
        start_date += datetime.timedelta(days=1)
print("CSV dosyası başarıyla oluşturuldu.")

ay_kuvveti.csv:
Tarih,Kütle Çekim Kuvveti,Yerçekimi Etkisi
2027-01-17,-12.38,5.069971447439174e+19
2027-01-18,-12.54,5.164517865941369e+19
2027-01-19,-12.67,5.253685452827264e+19

Bu kod sayesinde Ay'ın Dünya üzerindeki çekim etkilerini daha iyi anlayabiliriz.

selam!

Bugün sizlere Python programlama dili kullanarak Ay'ın kütle çekim kuvvetini ve bu çekim kuvvetinin Dünya üzerindeki etkisini hesaplamak için bir program kodladım. Ay'ın hareketini modellemek için ephem kütüphanesini ve astronomik hesaplamalar için datetime modülünü kullandım. Bu program, belirli bir tarih aralığında Ay'ın kütle çekim kuvvetini ve bu çekim kuvvetinin yerçekimi etkisini hesaplayarak sonuçları bir CSV dosyasına kaydediyor.

Kurtlar Vadisi GIF

Ayın Kütle Çekim Kuvveti ve Yerçekimi Etkisi Hesaplama:
import datetime
import ephem
import csv
def calculate_gravitational_pull(observer):
    moon = ephem.Moon()
    moon.compute(observer)
    gravitational_pull = moon.mag
    return gravitational_pull
def calculate_gravitational_effect(gravitational_pull, distance):
    g = 6.67430 * (10 ** -11)
    m1 = 7.34767 * (10 ** 22)
    m2 = 5.97237 * (10 ** 24)
    r = (distance * 1000) + 384_400_000
    gravitational_effect = (g * m1 * m2) / (r ** 2)
    return gravitational_effect
def calculate_distance(observer):
    moon = ephem.Moon()
    moon.compute(observer)
    distance = moon.earth_distance * 149_597_870.7
    return distance
#İstanbul
observer = ephem.Observer()
observer.lat = '41.0082'
observer.lon = '28.9784'
observer.elev = 0
start_date = datetime.date(2027, 1, 1)
end_date = datetime.date(2028, 1, 1)
filename = 'ay_kuvveti.csv'
fieldnames = ['Tarih', 'Kütle Çekim Kuvveti', 'Yerçekimi Etkisi']
with open(filename, mode='w', newline='') as file:
    writer = csv.DictWriter(file, fieldnames=fieldnames)
    writer.writeheader()
    while start_date < end_date:
        observer.date = start_date
        distance = calculate_distance(observer)
        if distance < 380000:
            for hours in [24, 36]:
                observer.date = start_date + datetime.timedelta(hours=hours)
                gravitational_pull = calculate_gravitational_pull(observer)
                gravitational_effect = calculate_gravitational_effect(gravitational_pull, distance)
                writer.writerow({'Tarih': start_date, 'Kütle Çekim Kuvveti': gravitational_pull, 'Yerçekimi Etkisi': gravitational_effect})
        start_date += datetime.timedelta(days=1)
print("CSV dosyası başarıyla oluşturuldu.")

ay_kuvveti.csv:
Tarih,Kütle Çekim Kuvveti,Yerçekimi Etkisi

Bu kod sayesinde Ay'ın Dünya üzerindeki çekim etkilerini daha iyi anlayabiliriz.
Nope! Bu kadar kolay değil zaten. Ayın kütle çekimi dünya yüzeyindeki noktalara da, dünyanın içindeki noktalara da ayrı ayrı etki ediyor. Bu etki yüzünden gelgit olayları oluyor ayın konumuna göre. Gelgit olaylarının da dışında yer kabuğundaki gerilmeler de ayın konumuna göre değişiyor.

Nope! Bu kadar kolay değil zaten. Ayın kütle çekimi dünya yüzeyindeki noktalara da, dünyanın içindeki noktalara da ayrı ayrı etki ediyor. Bu etki yüzünden gelgit olayları oluyor ayın konumuna göre. Gelgit olaylarının da dışında yer kabuğundaki gerilmeler de ayın konumuna göre değişiyor.
o gelgit hesabı ayrı bu ayrı u belirli bir konum için veri üreten bir kod
*bu arada ayın geçişinden 24-36 saat sonrasıda etki ediyor suya eğer gelgit hesaplıyacaksanız bunu göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyorum

o gelgit hesabı ayrı bu ayrı u belirli bir konum için veri üreten bir kod
*bu arada ayın geçişinden 24-36 saat sonrasıda etki ediyor suya eğer gelgit hesaplıyacaksanız bunu göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyorum
Hayır! Yer çekimi ışık hızında etki ediyor. Ama okyanusların bir kütlesi olduğundan ve etki eden kuvvet sürekli yine ayın konumuna göre değiştiğinden etki gecikmeliymiş gibi gözlemleniyor.

Hayır! Yer çekimi ışık hızında etki ediyor. Ama okyanusların bir kütlesi olduğundan ve etki eden kuvvet sürekli yine ayın konumuna göre değiştiğinden etki gecikmeliymiş gibi gözlemleniyor.
Belirttiğiniz gibi, yazdığım kod ayın kütle çekimini hesaplamak içindir ve gelgit hesaplama yöntemlerinden farklıdır. Ayın kütle çekimi, nesneler üzerindeki doğrudan etkilerini hesaplamak için kullanılırken, gelgit hesaplamaları daha karmaşık bir süreci içerir. Gelgit olayları, okyanusların kütlesinin ve yerçekimi kuvvetinin birleşiminden kaynaklanır

Umarım bu açıklama konuyu daha net bir şekilde anlamanıza yardımcı olur.

Belirttiğiniz gibi, yazdığım kod ayın kütle çekimini hesaplamak içindir ve gelgit hesaplama yöntemlerinden farklıdır. Ayın kütle çekimi, nesneler üzerindeki doğrudan etkilerini hesaplamak için kullanılırken, gelgit hesaplamaları daha karmaşık bir süreci içerir. Gelgit olayları, okyanusların kütlesinin ve yerçekimi kuvvetinin birleşiminden kaynaklanır

Umarım bu açıklama konuyu daha net bir şekilde anlamanıza yardımcı olur.
Pythonla sihirbaz gibi çabucak sonuç alıyorsun. Belki @devreci 'ninki gibi bir görselleştirme yaparsın dedim. Olmaz mı :) ?
Sırf bunu araştırmak için program yazdım programa bakın orada kör noktalar var bu noktalarla bişeyler olurmu diye halen arada bakarım bulamadım

sayın @semih_s

Bana öneri vermek yerine, sunduğum projeleri ve katkılarımı değerlendirin
Size yöneltilen soruları doğrudan yanıtlamak yerine konuyu sapıtmanızı anlamak zor
Benim buradaki amacım, kodlama konusunda yeteneklerimi geliştirmek ve topluluğa katkıda bulunmaktır

Lütfen gereksiz yere zamanımı çalmayın.

Tamam.
@nt deprem tahmini için yapay zeka ile uğraştığını sanmıştım. Ayın kütle çekim etkisinin depremlerle bağlantısını düşünürken, yerkabuğuna etkisine dikkatini çekmek istedim. Niyetim ve tavrım yanlış anlaşılmış, bunda benim de kabahatim olabilir. Barış?

Son düzenleme:
  • Şaşkın
Reactions: nt
Tamam.
@nt deprem tahmini için yapay zeka ile uğraştığını sanmıştım. Ayın kütle çekim etkisinin depremlerle bağlantısını düşünürken, yerkabuğuna etkisine dikkatini çekmek istedim. Niyetim ve tavrım yanlış anlaşılmış, bunda benim de kabahatim olabilir. Barış?
deprem olayından vazgeçtim çünkü : atıyorum sen bir tahmınde bulundun ve senin bulundugun il için 6.6 büyüklüğünde bir depremi tahmin etti gelecek için bu seni veya çevrendekiler için fazla bir panik yaratır(biri kalkar kendini camdan aşağı falan atar) ayrıca depremin o kdar bilinmezi varki hesaplamak için sanayi bakanlıgındaki süper bilgisayar lazım
*not gelgit etkisi ile depremlerin ilişkili oldugu kanıtlanmış zaten
amacım kimseyi kırmak üzmek değil sen uzmansın ben uzmanımda değil yanlış anlaşlmak istemem ama günük hayatımda ulaşamıcagım bilgi ve tecrübelerle dolusunuz bunlardan olabildiğince çok faydalanmak istiyorum sonuç olarak buradaki çırak benim yerleri süpürür çay getiririm:)
bu arada githubda CodeWizardette kullanıcı adım türkçesi:kod sihirbazı :D

tutumunuz ve mesajınız için teşekkür ederim ama ben kimseye küsmedim sadece doğru anlaşılmak istedim.

.. bu program ayın uzaklığına göre newton denklemi ile kuvveti hesaplıyor sanırım.
İstanbul ile ilgili bir koordinat verilmiş...?

• Beğen
.. bu program ayın uzaklığına göre newton denklemi ile kuvveti hesaplıyor sanırım.
İstanbul ile ilgili bir koordinat verilmiş...?
evet doğru anladınız önce verilen kordinatlar için ephem kütüphanesi ile tarihe göre ayın konumunu hesaplar sonr newton un kütle çekim yasasını kullanarak ayın kütle çekim kuvvetini ve yerçekimi etkisini hesaplar

.. neden dünya üzerindeki bir koordinatın verilmesi gerekiyor? Ayın yörüngesi belli..

• Beğen
@nt
Kodlarınızdaki hesaplamalarda kullandığınız formülleri,ve eğer varsa kullanılan sabitlerde de kabul edilen değerleri ilk önce açıklayın ki,fizik bilen kişiler kodun içerisinde nasıl hesaplatılmış diye uğraşmasınlar.
Nasıl ki üniversite bitirme tezlerinde ,tezin konusu Abstract (Özet) de izah ediliyor sizde basit bir açıklama ekleyin.
Bu size vakit kaybettiren sorulara engel olur.
Yoksa benimde 60 yaşından sonra notebook a phyton kurasım var:)

.. neden dünya üzerindeki bir koordinatın verilmesi gerekiyor? Ayın yörüngesi belli..
istersen marstan bir noktada olabilir ama bir nokta olmadan nasıl hesaplıyacagız
@nt
Kodlarınızdaki hesaplamalarda kullandığınız formülleri,ve eğer varsa kullanılan sabitlerde de kabul edilen değerleri ilk önce açıklayın ki,fizik bilen kişiler kodun içerisinde nasıl hesaplatılmış diye uğraşmasınlar.
Nasıl ki üniversite bitirme tezlerinde ,tezin konusu Abstract (Özet) izah ediliyor sizde basit bir açıklama ekleyin.
Bu size vakit kaybettiren sorular sorulmasını da sağlar.
Yoksa benimde 60 yaşından sonra notebook a phyton kurasım var:)
omega dede :)

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,988
Üyeler
2,517
Son üye
Dzenit

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back