Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Bu sanki pek ağaç işleme konusuna girmiyor gibi ama yine de en mantıklı kategori burası.

Uzun zamandır bağlamama desen yapmak istiyordum. Tellerinin değişme vakti geldiğinde hazır tüm telleri sökmüşken desen olayına da gireyim dedim.

Bu işleme aslında stencil deniyor ve ağaç dışında bir çok materyale de uygulanıyor.
Beğendiğim stencil kalıplarını alarak kağıt bant ile bağlamq teknesinde istediğim yerlere yapıştırdım.
Sonrasında Cadence Siyah Cam Boyası ile bu kalıplara sünger kullanarak darbe darbe vuracak şekilde boyadım.
Boya kuruduktan sonra aşınmaması için de vernik uyguladım.
Son durum aşağıdaki gibi.

20211215_180252.jpg

20211215_180258.jpg

20211215_183711.jpg

20211215_183725.jpg

20211215_185818.jpg

20211216_171529.jpg

Bu stencil bir tarafı yapışkan mı?

Bu stencil bir tarafı yapışkan mı?
Yok abi bildiğin plastik bir madde. Kalıp basarak içini şekle göre boşaltıyorlar, sende o kesilmiş kısımlara boya uyguluyorsun hepsi bu.

stencil.png

İnce sivri yerler var, mesela sağdaki geyiğin boynunda. Yapıştırmadan onu o şekilde tutmak zor olmuştur herhalde.

İnce sivri yerler var, mesela sağdaki geyiğin boynunda. Yapıştırmadan onu o şekilde tutmak zor olmuştur herhalde.
Kağıt bant ile kenarlarından yapışırdım abi. O yetiyor genellikle. Bazen stencil'ın altına boa kaçıyor, onu da biz ile kazıyorum.

Merhaba, bağlama üzerinde çok hoş durmuş figürler. Ancak ben birşeyi merak ettim: Telleri takıp çaldığınızda boyanın, kapağın rezonansı üzerine olumlu/olumsuz bir etkisini gördünüz mü?

Merhaba, bağlama üzerinde çok hoş durmuş figürler. Ancak ben birşeyi merak ettim: Telleri takıp çaldığınızda boyanın, kapağın rezonansı üzerine olumlu/olumsuz bir etkisini gördünüz mü?
Kulağıma gelen yabancı bir ses olmadı.

Bu tarz lokal çalışmalarda rezonans etkisi çok hissedilmez. Yıllar önce gitarım çizildiği için komple zımpara+boya yapmıştım. Sesi iğrenç olmuştu. Sonrasında tekrar zımpara ve sadece pinoteks ile durumu düzeltmiştim...

Bu tarz lokal çalışmalarda rezonans etkisi çok hissedilmez. Yıllar önce gitarım çizildiği için komple zımpara+boya yapmıştım. Sesi iğrenç olmuştu. Sonrasında tekrar zımpara ve sadece pinoteks ile durumu düzeltmiştim...
Keyifli icralar dilerim...

Forum istatistikleri

Konular
5,654
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back