Balıkesir'de açılan bor karbür tesisi

Sercan

--
Bugün Balıkesir'de 1000 ton üretim kapasitesine sahip bor karbür tesisi açıldı. Devamında Kütahya Emet'e 5 bin ton üretim kapasiteli başka bir tesis hedefi daha varmış. Bunu da yapabilen 5. ülke olmuşuz.

Neyse benim merak ettiğim, burada kastedilen karbür, sprel taşında ya da tezgahlarda işleme için kullanılan uçlar gibi imalat sanayinde kullanılan karbür ile aynı mı?

Haberde kastedilen Ferrobor ve Lityum karbonat farklı bir tesiste mi üretilecek? Ayrıca lityum karbonat pil yapımında kullanılan lityum ile aynı mı? Bu tesislerden çıkan mamulün başka kullanım alanları nedir? Ayrıca zırh filan yapımında da kullanılabilecekmiş.

Kimya açısından yorumlayabilirseniz sevinirim.

Karbur cok genel bir ifade. Metal ve karbon birlikteligine deniyor.

Sert takimlar tungsten karburden yapiliyor.

Evet çok genel olduğu için benimde kafam karışıyor. Aşağıdaki gibi bir video yapmışlar ama hala benim için net değil.

O tesisin temel atma törenine davetliydim. Kuran ekiple (eski Genel Müdür, GMY) hem kendi şirket ofisimizde hem de açılış töreninde bir kaç kere sohbet ettik. Çok önemli bir tesis ve yatırım. Şu mesajda da bahsetmiştim.

Mesajda da yazdığım gibi bence TOGG vb ticari girişimlere kıyasla ülke için asıl ihtiyaç bu türkatma değeri yüksek tesislerde. Hedef 12 ayda tesisi açmaktı. Geç de olsa açabilmelerine çok sevindim. :)

Teknik detayı o dönem çok sormadım ama anlattıklarına göre tesisin hedefi sadece bor karbür üretmek. Bor karbürün yeryüzündeki en sert ve dayanımlı malzemelerden birisi olduğunu, sizin de söylediğiniz gibi havacılık ve diğer sanayilere yönelik ürünlerin üretilmesinde kullanılan ve özel dayanım isteyen metallerin üretilmesi için kullanıldığından bahsetmişlerdi. Söylediklerine göre çok özel ve gizli bir üretim prosesi varmış. O yüzden az sayıda ülkenin üretebildiği bir ürün. Biz Çinlilerden destek alıyormuşuz teknoloji ve proses konusunda.

Ferrobor ve Lityum karbonat hakkında birşey söylediklerini hatırlamıyorum. Büyük ihtimalle bu tesiste değildir.

Aşağıdaki video kurucu genel müdür Tezer Battal'ın TrBor'un plan ve hedefleri hakkındaki sunumu.
Ofisteki sohbetimizde balistik yeleklerden de çok bahsetmişti. Şimdi daha iyi hatırlıyorum.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back