Bant genişliği ölçüm metodolojisi

Formulun cikis noktasina bakarsaniz DC bir gerilimin R uzerinden C uclarindaki voltaji yukseltmesinden yola cikilmis.

Scopun girisini pille durttugumuzde scopun analog devreleri bu durtuye gecikmeli cevap vereceginden scoptaki iz 0 dan 1.5v a aniden ziplayamayacak. Biz de %10 %90 araligi olan 0.15 .. 1.35v araligi arasindaki zamani olcecegiz.

30ns lik pals cogu scopta minik bir dalgalanmaya neden olur. Fakat scopun tetikleme devrelerini vs test etmek icin guzel tabiki.

üşenmedim denedim :)

Ama 500 MHz SD2104X Plus ile 3.34 ms altına inemedim. 1 MOhm giriş ve prob ile denediğim için olabilir.

Daha önce 50 Ohm input ile -3 dB bant genişliğini yaklaşık 560 MHz olarak ölçümlemiştim.
Rise time olarak da 690 ps civarına ulaşabiliyordum

Evet herkesin aklına gelenleri deneyelim ve birşeyler öğrenelim. Onun için alıyorum zaten yoksa benim işim için gereken birşey değil bu. Benim DSO9104A 1 GHz lik. Ama 1.2 GHz ölçtüm bununla ve neredeyse kayıpsız idi. Muhtemelen 1.5 GHz falan bant genişliği var. Bakalım 30 ps verince ne göreceğiz.

50 Ohm giriş ile denemeye de çekindim. Max 5V giriş olduğu için indüksiyon ile anlık yüksek voltaj olur mu diye.

üşenmedim denedim :)

Ama 500 MHz SD2104X Plus ile 3.34 ms altına inemedim. 1 MOhm giriş ve prob ile denediğim için olabilir.

Daha önce 50 Ohm input ile -3 dB bant genişliğini yaklaşık 560 MHz olarak ölçümlemiştim.
Rise time olarak da 690 ps civarına ulaşabiliyordum

50 Ω ile denemen lazım. 1 MΩ ile kesinlikle olmaz.

X1 modunda deneyin.

X1 modunda denemek benim aklima gelmedi. Hemen deneyeyim hatta grafigi de yayinlayayim.

Bu arada yazmayi unutmusum. Probun canli ucu ile sase arasina 2K2 direnc ekledim. Degeri cok onemli degil amac probu avcumuzda tutarken gurultu kapip tek atim modunu gurultuyle tetikletebiliyor. Muhakkak bir direnc baglayin.

X1 modunda bant genişliği çok daha sınırlı oluyor. En iyi prob ile 35 MHz civarına çıkılıyor. O yüzden 10X ile denedim.

50 Ohm giriş ile denemeye de çekindim. Max 5V giriş olduğu için indüksiyon ile anlık yüksek voltaj olur mu diye.

Valla benim DSO9104A nın da 5 Vmax diyor 50 Ω da. Ben 20 V un üzerinde DC voltaj verdim güç kaynağında gürültü ölçerken. Hiçbirşey olmadı. Oradaki sorun şu benim anladığım kadarıyla: 50 Ω giriş empedansını oluşturan girişte bir direnç var. Eğer güçlü bir kaynak bağlarsan o direnç üzerinde fazla güç harcanır ve aşırı ısınabilir.

En doğrusu probu aradan çıkarıp 50 ohm girişte ölçmek ama cesaret edemedim

Alala bunu ilk kez duyuyorum.

X1 modunda neden band genisligi dussun?

1.5 V pile iki tel takacaksın, sonra da 50 Ω modda osiloskop girişini kaşıyacaksın :) Olsa olsa pile birşey olur, 30 mA akım çeker osiloskop.

Valla benim DSO9104A nın da 5 Vmax diyor 50 Ω da. Ben 20 V un üzerinde DC voltaj verdim güç kaynağında gürültü ölçerken. Hiçbirşey olmadı. Oradaki sorun şu benim anladığım kadarıyla: 50 Ω giriş empedansını oluşturan girişte bir direnç var. Eğer güçlü bir kaynak bağlarsan o direnç üzerinde fazla güç harcanır ve aşırı ısınabilir.
Evet aynen öyle. Aslında kısa süreli voltaja dayanıklı oluyorlar ama bu teoriyi test etmek de istemiyorum geceninbu saatinde.
0.5W bildiğim kadarıyla o direnç. Dolayısıyla 50 Ohmda 5Va dayanıyor. Ama 30 yere uyarı koymuşlar, zorlamayayım şansımı :)

Evet aynen öyle. Aslında kısa süreli voltaja dayanıklı oluyorlar ama bu teoriyi test etmek de istemiyorum geceninbu saatinde.
0.5W bildiğim kadarıyla o direnç. Dolayısıyla 50 Ohmda 5Va dayanıyor. Ama 30 yere uyarı koymuşlar, zorlamayayım şansımı :)

Tamam. Ben müsait zamanda zorlayacağım :D

1.jpg

Bu kez frekans daha yuksek cikacak cunku 3.675ns olctum. Bu deney de x10 probla yapildi.

Yalniz bu yontemde dalga sekline bakarsaniz grafik 2, derece sistem cevabi grafigi.

Dolayisi ile 0.45/Tr bagintisi biraz sasar.

Okuldayken hocamiz 2. derece sistem parametrelerinden yukselme zamani vs hesaplamalarini yapmis bagintilardan birisini dogrudan yazmis bunu da siz arastirin demisti. Ikinci dereceden gitmek daha dogru olacak. Zaman bulursam hocamin odeviyle 36 yil gecikmeli olarak ugrasayim.

x1 modunda gercekten de band genisligi daraliyor. Ilk kez tanik oluyorum. Scopu hep x10 da kullandigimdan bugune kadar hic dikkatimi cekmemis.

Son düzenleme:
Internette anahtarla x1 ve x10 olarak secilen prob semasi bakindim ama goremedim.
PowerB marka 1.5v alkalin pilin neden 1.6v olduguna anlam veremedim. Avometre de 1.6v olcuyor.

Son düzenleme:
Osiloskop ve probler hakkında faydalı olduğunu düşündüğüm bir kaç kaynak paylaşayım yeri gelmişken:

Son düzenleme:
  • Beğen
Reactions: umk
Internette anahtarla x1 ve x10 olarak secilen prob semasi bakindim ama goremedim.
PowerB marka 1.5v alkalin pilin neden 1.6v olduguna anlam veremedim. Avometre de 1.6v olcuyor.
10X modunda 9 MOhm bir direnç devreye direrek osiloskop içindeki 1 MOhm direnç için bir voltaj bölücü görevi yapıyor.
Bir de kompanse edici kapasitör var dirence paralel.

Bütün piller nominal kapasitesine göre yaklaşık %10 -15 daha yüksek gerilimde oluyor tam dolu halde.
Örneğin araba akileri de 13.5V civarında oluyorlar.

1664836096076.png

1X moduna alınca direncin iki ucu kısa devre ediliyor.

Şu linke bakabilirsiniz. Onu da yukarıya da ekledim.

Scopun girisinde 1M ve paralelinde bir capacitor var. x10 modunda 9M direnc ve paralelinde bir cap ile voltaj bolucu yapiyor.
x1 modunda 9M devreden cikiyor. Ne guzel iste. gecikmeye neden olacak etken kalkti iste gecikmenin azalmasi lazim.

Tam semayi gormek gerekiyor.

Forum istatistikleri

Konular
5,833
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back