Basit bir kettle için ısı kontrol modifikasyonu

taydin

Timur Aydın
Staff member
Bu daha çok bir beyin fırtınası sorusu. Tefal Magic Tea XL kettle var elimde. İki tane çalışma modu var, kaynatma ve sıcak tutma. Kaynatma güzel çalışıyor, ama sıcak tutma modunda hala suyu şiddetli bir şekilde kaynatmaya devam ediyor. Birkaç bardak çay içiyorum, üçüncü bardakta çay bayatlamış oluyor.

Böyle bir kettle için mesela dimmer kullanarak sıcaklık ayarı yapılabilir. Ama aşağıda az su varsa dimmer'in iyice kısık olması lazım, çok su varsa da az kısık olması lazım. Bu iyi bir çözüm değil. Feedback kontrollü bir ısıtma gerekir. Kettle'i frankenstein yapmadan bunu nasıl yapabiliriz. Mesela rezistansın çektiği akımdan suyun sıcaklığı ile ilgili feedback alabilir miyiz?

Bu daha çok bir beyin fırtınası sorusu. Tefal Magic Tea XL kettle var elimde. İki tane çalışma modu var, kaynatma ve sıcak tutma. Kaynatma güzel çalışıyor, ama sıcak tutma modunda hala suyu şiddetli bir şekilde kaynatmaya devam ediyor. Birkaç bardak çay içiyorum, üçüncü bardakta çay bayatlamış oluyor.

Böyle bir kettle için mesela dimmer kullanarak sıcaklık ayarı yapılabilir. Ama aşağıda az su varsa dimmer'in iyice kısık olması lazım, çok su varsa da az kısık olması lazım. Bu iyi bir çözüm değil. Feedback kontrollü bir ısıtma gerekir. Kettle'i frankenstein yapmadan bunu nasıl yapabiliriz. Mesela rezistansın çektiği akımdan suyun sıcaklığı ile ilgili feedback alabilir miyiz?
Bu Kettle gizli rezistanslı mı? Eğer öyleyse tabana alt tarafından bir sıcaklık sensörü iliştirilebilir.
1702560454340.png

Ortası rezistanstan uzak, su sıcaklığına çok yakın olması lazım buranın.

Bu Kettle gizli rezistanslı mı?

Öyledir büyük ihtimalle. Ama amaç hiç müdahale etmeden birşey yapılabilir mi? Yani bir kutu yapacağız, üzerinde priz olacak ve kettle buna takılacak. Sonra da ısı kalibrasyonu yapılacak ve iş bitecek.

Öyledir büyük ihtimalle. Ama amaç hiç müdahale etmeden birşey yapılabilir mi? Yani bir kutu yapacağız, üzerinde priz olacak ve kettle buna takılacak. Sonra da ısı kalibrasyonu yapılacak ve iş bitecek.
çeşme suyu sıcaklığı 20 derece diyelim kafadan.

4 saniye ısıtılınca 5 derece su sıcaklığı arttığını varsayıp basit bir kör kontrol yapılabilir ama +- 10 derece kayıp olur

Timur abi merhaba.

Bu kaynatma sıcak tutma yöntemi bir kaç çeşitli oluyor.

Sendeki sorun sicak tutma fonksiyonu da kaynatıyor.

Çift rezistansli modelde termostat atınca iki rezistansi seri bağlayan model var.

Sendekinin içini açıp önce hangi model görmek lazım. Sıcak tutma için ayrı rezistans var ise bu rezistansin önüne bir adet diyot takılabilir. Kaynatmaz ama sıcak tutar.

Duruma göre çözüm bakabiliriz. Dışarıdan ne yapılabilir ancak dimmer geliyor akla başka bir şey gelmiyor. Bazi cihazlarda sicaklik göstergesi kart filan oluyor bu modellerde is görmez.

Isıtıcı içindeki su miktarı da önemli. Altta minimum seviyeye yaklaştıkça rezistansin verdiği isi suyu kaynama noktasına daha çok yaklaştırır.

Isıtıcı içindeki su miktarı da önemli. Altta minimum seviyeye yaklaştıkça rezistansin verdiği isi suyu kaynama noktasına daha çok yaklaştırır.
en mantıklı yol belli süre on belli süre off eğer rezistand akım çekmeyi bırakırrsa yani termostat açıldıysa su kaynadı dur

O zaman içini açıp bakayım ben. Ona göre yorumlayalım.

en mantıklı yol belli süre on belli süre off eğer rezistand akım çekmeyi bırakırrsa yani termostat açıldıysa su kaynadı dur

Kaynama modu gene aynı devam edecek. Tam güçte, en kısa zamanda kaynatacak. Ondan sonra sabit sıcaklık moduna girecek ve ayarlı olacak.

Kaynama modu gene aynı devam edecek. Tam güçte, en kısa zamanda kaynatacak. Ondan sonra sabit sıcaklık moduna girecek ve ayarlı olacak.
Bence biraz komplike birşey ilr güzel olur.
İlk enerji verildiğinde bir akım monitörü izleyecek ne zaman termostat açar akım 0a düşer bir faz kıyıcı %20 gibi bir dolulukta rezistansı sürmeye devam eder.

Ama bunun için içeriden rezistansın uçlarını dışarı almak lazım ki termostat açtığında tiryak ile sürülmeye devam etsin hatta termoststın kontağınıda dışarı almak lazım yoksa tiryak sürerken termostat açar ve tiryak direkt şebeke ile karşılaşırsa güm.

Bende elektrikli kahve cezvesine benzer bir duzenek yapmak istiyorum. Bir fincan su, kahve seker ekleyip dugmesine basinca 20-30 sn de haslama Turk kahvesi yapmasi hosuma gitmiyor.

Bu tür cihazlarda iki rezistans bulunur. Asagidaki resimdeki gibi.

Sendeki model iki rezistansi seri bağlayan model mi yoksa rezistanslari ayrı ayrı kontrol eden mi bakmak lazim.

Ayri ayri suruyor ise dusuk guclu olan rezistansin gucunu dusurmek gerekecek.

images (2).jpeg

tefal çift rezistans kullanmıştır diye tahmin ediyorum. sıcak tutma için olan rezistans 50-150w arası birşeydir. ona seri bir diyot bağla yarı güçte çalışsın dediğin gibi kaynatıyorsa. tek rezistans kullandıysa tefale güzelce söv, sinbo al, artık sinbo bile çift rezistans sistemine geçti.

Ben dimmer taktim, su kaynayinca epey bi kisiyorum. Oyle kaynamadan sicak tutabiliyor. Yoksa havya istasyonu gibi 0 - 100 C kontrollu devre yapmak gerek. Termal kameram olsa dimmerin uzerini de isaretlerdim hangi ayar kac derecede tutabiliyor diye kabaca.

Termal kameram olsa dimmerin uzerini de isaretlerdim hangi ayar kac derecede tutabiliyor diye kabaca.

Peki her su miktarı için doğru olacak mı o işaret? Muhtemelen su azsa fazla kaynayacak, çoksa hiç kaynamayacak.

Yani neticede dimmer kullanırsan gene feedback sistemi var, ama termokupl sensin :katil2:

Evet iki rezistans var.

1702573477946.jpeg

Forum istatistikleri

Konular
5,883
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back