Baskı Devre Kağıdının (PNP Kağıdının) Hesaplı Kullanımı

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Baskı devre kağıdı (pnp kağıdı) aldığınızda size A4 boyutunda gelir. Küçük bir çıktı almanız gerektiğinde mesela 5x5cm yada 10x10cm gibi, kağıdın geri kalanı yazıcı dan tekrar geçmeyeceği için çöp olur. Bunun önüne geçmek için aşağıda kendi kullandığım yöntemi kısaca açıklayacağım.
Ben PhotoShop kullandığım için onun üzerinden anlatacağım. Siz kendi hakim olduğunuz programda benzer adımları uygulayabilirsiniz.

Photoshop'u açın.
CTRL+N ile yeni bir A4 sayfa açın.
Yan tarafta ve üst taraftaki kılavuz çizgilerinden birer tane alarak A4 kağıt üzerinde 5cm ye yerleştirin.
Eğer Sol ve Üst taraftaki cetveller görünmüyorsa CTRL+R ile yada yukarıdaki View menüsünden Rulers sekmesine tıklayarak açabilirsiniz.
p3.png

Tam 5cm yi kolayca yakalayabilmek için SHIFT tuşuna basılı tutarken kılavuz çizgisini hareket ettirebilirsiniz.
Aslında gerek yok ama yine de alt ve sağ taraftaki kılavuz çizgilerini de eklemek isterseniz birer tane daha kılavuz çizgisi alabilirsiniz.
Baskı devre kağıdınızın ebadına göre konumlandırabilirsiniz. Yalnız dikkat edin Baskı devre kağıdınız mutlaka pcb çiziminizden büyük olsun.
Her kenardan en az 1'er cm boşluk bırakın.
Daha sonra kılavuz çizgileri ile oluşturduğunuz alan içerisine çiziminizi ekleyin. Kılavuz çizgileri sadece ekranda görünür, baskıda kağıda çıkmaz.
p1.PNG

Şimdi Elinize normal beyaz bir A4 kağıt alın.
Cetvel ile resimdeki gibi yukarıdan ve soldan 5cm olacak şekilde kalem ile işaretleyin.
Şimdide A4 şeklindeki baskı devre kağıdınızdan ihtiyacınız kadarını maket bıçağı, çelik cetvel yardımı ile kesin.
Bu çıkardığınız parçayı Beyaz A4 deki 5cm işaretlediğiniz yerden itibaren para bandı ile yapıştırın.
Kağıdı yazıcıya yerleştirin ve çıktınızı alın. Hepsi bu kadar.
Elinizde kalan diğer Baskı devre kağıdını da yine böyle küçük projeleriniz de keser keser kullanırsınız.

p2.PNG

Forum istatistikleri

Konular
5,810
Üyeler
2,469
Son üye
stratus

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back