Batarya yönetim sistemi kartım RS485 üzerinden STM32 ile iletişim sağlayamıyor.

Usb rs485 kullan diyorum çünkü kontrollü bir test yapman lazım. Stm nin rs485den yollayıp alabildiği üstüne kabaca bir denet tasarlaman uygulaman lazım, buna deney değil de test diyoruz tabiki. Bu testin sonucunda evet stm nin rs485i çalışıyor, seplos un da çalışıyor sonucuna vardığında sistem entegrasyon yapacaksın, yani seplos ile stm haberleşecek. Neden usb rs485 dersen kullanımı kolay ve ucuz, yoksa bir scop ile de yapılıyor aynı iş.

Evet söylediğiniz gibi sistemi ayrı ayrı test işlemini gerçekleştirdim sistemi teker teker test ettiğimde herhangi bir sorun bulunmadı daha sonra size attığım blok diyagramındaki gibi entegre ettiğimde çalışmamaya başladı umarım sorunları düzelttiğimde farklı bir sorun olmaz

Evet söylediğiniz gibi sistemi ayrı ayrı test işlemini gerçekleştirdim sistemi teker teker test ettiğimde herhangi bir sorun bulunmadı daha sonra size attığım blok diyagramındaki gibi entegre ettiğimde çalışmamaya başladı umarım sorunları düzelttiğimde farklı bir sorun olmaz
Şu anda stm ile bilgisayar arasında karşılıklı rs485 bağlantısını attığın şemaya göre kuramazsın. Benim anlatmak istediğim mesela stmden 100byte datayı bilgisayara yolla karşılık gelen 100ü de oku, doğru okuduğundan emin ol sonrasında tamam stmnin rs485 kısmı tamam, seplosu da test ettin o da tamam. Artık stm seplos a onun dökümanında belirtilen şekilde bağlanmaya çalışacak, mesela benzer sıkıntıları can içinde yaşayabilirsin. Çok kişili projelerde genelde entegrasyonda çıkan sıkıntılar ya küçük parçaların iyi test edilememesinden ya da atlanmasından kaynaklanıyor. Mesela belki bilgisayar iletişiminde Blocking modda receive de sıkıntı çekmezsin ama seplos da çekebilirsin, bu durumda dma ile okuma yapmanın aslında işleri ne kadar kolaylaştırdığı sonucuna varabilirsin

Şu anda stm ile bilgisayar arasında karşılıklı rs485 bağlantısını attığın şemaya göre kuramazsın. Benim anlatmak istediğim mesela stmden 100byte datayı bilgisayara yolla karşılık gelen 100ü de oku, doğru okuduğundan emin ol sonrasında tamam stmnin rs485 kısmı tamam, seplosu da test ettin o da tamam. Artık stm seplos a onun dökümanında belirtilen şekilde bağlanmaya çalışacak, mesela benzer sıkıntıları can içinde yaşayabilirsin. Çok kişili projelerde genelde entegrasyonda çıkan sıkıntılar ya küçük parçaların iyi test edilememesinden ya da atlanmasından kaynaklanıyor. Mesela belki bilgisayar iletişiminde Blocking modda receive de sıkıntı çekmezsin ama seplos da çekebilirsin, bu durumda dma ile okuma yapmanın aslında işleri ne kadar kolaylaştırdığı sonucuna varabilirsin

Şİmdi daha iyi anladım çok teşekkür ederim söylediklerinizi teker teker uygulayacağım.

Attığın resimdeki devreni inceledim . Bu düştüğün hatanın aynısına bende düştüm . Ve sorunun basit max485 dönüştürücüsünde olduğunu farkettim . Sen bu devrede rx-tx yaparken okuma ve dinleme pinlerini işlemciye high-low yaptırıyorsun bu işlemler sırasında rx moda geçerken bir sorun alınıyor nedenini bilmiyorumve inceleyecek zamanım yoktu. Eğer aşağıdaki linkteki ürüne bakarsan bu ürünü aldıktan sonra high-low işleri ile ilgilenmiyorsun , içerisindeki entegre bunu kendisi yapıyor ve bu şekilde tüm sorunlarım çözüldü. Denemeni tavsiye ederim. Sorunu şuanki devren ile Bu sefer çözsen bile başka bir anda timing(high-low) olayını ayarlayamazsan yine hataya düşebilirsin. Ve dma yı mutlaka öğrenip uygula .Çok şey kazanacaksın.
Aşağıdaki linkteki ürün rs232-rs485 dönüştürücü bunun içinde bir ttl-rs232 dönüştürücüsne ihtiyac duyabilirsin , Sorunun çözüldüğünü göreceksin . Daha sonra donanımını revize edebilirsin.

https://www.direnc.net/rs232-rs485-cevirici

.

Hocam Merhaba

Sizin söylediğiniz ürünleri aldım fakat bir sorunla karşılaştım. Normalde ilk başta sistemin çalışıp çalışmadığını kontrol edebilmem için bilgisayara veri göndermeyi ve almayı denedim basit bir 2 satırlık kod yazıp denemeye çalıştım fakat ne veri gönderebiliyorum ne de veri alabiliyorum. Yazılımda herhangi bir problem olamaz zaten iki satırlık kod fakat bağlantı aşağıdaki resimdeki gibi yaptım bir kontorl edebilir misin sence sorun ne olabilir?

Ekler

• WhatsApp Image 2024-06-27 at 21.33.17.jpeg
    WhatsApp Image 2024-06-27 at 21.33.17.jpeg
    97.9 KB · Görüntüleme: 14
Şu anda stm ile bilgisayar arasında karşılıklı rs485 bağlantısını attığın şemaya göre kuramazsın. Benim anlatmak istediğim mesela stmden 100byte datayı bilgisayara yolla karşılık gelen 100ü de oku, doğru okuduğundan emin ol sonrasında tamam stmnin rs485 kısmı tamam, seplosu da test ettin o da tamam. Artık stm seplos a onun dökümanında belirtilen şekilde bağlanmaya çalışacak, mesela benzer sıkıntıları can içinde yaşayabilirsin. Çok kişili projelerde genelde entegrasyonda çıkan sıkıntılar ya küçük parçaların iyi test edilememesinden ya da atlanmasından kaynaklanıyor. Mesela belki bilgisayar iletişiminde Blocking modda receive de sıkıntı çekmezsin ama seplos da çekebilirsin, bu durumda dma ile okuma yapmanın aslında işleri ne kadar kolaylaştırdığı sonucuna varabilirsi

Hocam size zahmet siz de şu soruna bakabilir misiniz

Anladığım kadarıyla daha öncesindeki sorunun sebebi de en basit haliyle sisteme veri gönderme ve okuma yapamıyorum. Bu yüzden yeni birkaç modül alarak tekrardan denedim asıl amacım stm den bilgisayara veri göndermek ve almak fakat yine aynı şekilde okuma ve yazma yapamıyorum. Sistem şu şekilde stm usb ile usb to rs485 dönüştürücüsüne gidiyor ardından rs485 pinout kısmı ile rs485 to rs232 dönüştürücüsüne bağladım ardından rs232nin çıkış kısmı DB9 konnektörüne sahip bu konnektörü bir rs232 to TTL dönüştürücüsüne bağlayıp daha sonra STM e bağlıyorum sizce bu sistemde hata nerede olabilir?

Aldığım modüller:
https://www.direnc.net/rs232-rs485-cevirici

Ekler

• WhatsApp Image 2024-06-27 at 21.33.17.jpeg
    WhatsApp Image 2024-06-27 at 21.33.17.jpeg
    97.9 KB · Görüntüleme: 13
bilgisayar - usb/485 dönüştürücü- Bms şeklinde haberleşebiliyor musun? Haberleşmeyi bilgisayar tarafında hangi program ile yapıyorsun? Bms'in kendi programı mı?

Bms'in programını kullanmadan, bir terminal programı kullanarak haberleşme yapabiliyor musunuz?

Elindeki 485/ttl dönüştürücü gayet yeterli idi. O modülü kullanırken Re/De pinlerini 3v3 hattına bağlayarak yanlış bir iş yapmıştın. Çünkü o pinler, modülün gönderme yada alma yapacağı kontrol ediyordu. (Re/De pinleri 1 ise modül sadece gönderme yapar, 0 ise sadece alma yapar.)

Siz o iki pini birleştirip mcunun bir bacağına bağlayacaksınız ve sürekli 0da tutacaksınız. Gönderme yapmadan önce o pinleri 1 yapıp veri paketini yollayacaksınız. Veriyi paketini yolladıktan hemen sonra o pinleri tekrar 0'a çekip 485 hattını dinlemeye devam edeceksiniz.

bilgisayar - usb/485 dönüştürücü- Bms şeklinde haberleşebiliyor musun? Haberleşmeyi bilgisayar tarafında hangi program ile yapıyorsun? Bms'in kendi programı mı?

Hayır öyle de yapabilirdim fakat benim amacım stm den veri alabilmek çünkü projenin sonraki kısımlarında inverter ile batarya yönetim sistemini haberleştirmem gerekiyor ikisini haberleştirebilmem için iki sistemin arasında stm olan bir GATEWAY kartı kullanmam gerekiyor o yüzden stm-TTL-RS232-RS485-USB-PC şeklinde haberleştirmeye çalışıyorum.

Bms'in programını kullanmadan, bir terminal programı kullanarak haberleşme yapabiliyor musunuz?
Hayır yapamıyorum ve projenin en basit kısmını şuan çözemedim

lindeki 485/ttl dönüştürücü gayet yeterli idi. O modülü kullanırken Re/De pinlerini 3v3 hattına bağlayarak yanlış bir iş yapmıştın. Çünkü o pinler, modülün gönderme yada alma yapacağı kontrol ediyordu. (Re/De pinleri 1 ise modül sadece gönderme yapar, 0 ise sadece alma yapar.)

Aslında yapmaya çalıştım fakat olmadı. onda yapmak istediğim şey şuydu iki tane stm arasında iki tane RS485 modülünü kullanarak stmler arasında haberleşme sağlayabilmekti fakat sorunu çözemedim farklı bir modüle geçtim
Siz o iki pini birleştirip mcunun bir bacağına bağlayacaksınız ve sürekli 0da tutacaksınız. Gönderme yapmadan önce o pinleri 1 yapıp veri paketini yollayacaksınız. Veriyi paketini yolladıktan hemen sonra o pinleri tekrar 0'a çekip 485 hattını dinlemeye devam edeceksiniz.

Söyledğiniz gibi yaptım hatta onunda kodunu aşağıya bırakıyorum.

Kod:
/* USER CODE BEGIN Header */
/**
  ******************************************************************************
  * @file           : main.c
  * @brief          : Main program body
  * @attention
  *
  * Copyright (c) 2024 STMicroelectronics.
  * All rights reserved.
  *
  * This software is licensed under terms that can be found in the LICENSE file
  * in the root directory of this software component.
  * If no LICENSE file comes with this software, it is provided AS-IS.
  *
  */
/* USER CODE END Header */
/* Includes ------------------------------------------------------------------*/
#include "main.h"

/* Private includes ----------------------------------------------------------*/
/* USER CODE BEGIN Includes */
#include "stdio.h"
#include "string.h"

/* USER CODE END Includes */

/* Private typedef -----------------------------------------------------------*/
/* USER CODE BEGIN PTD */

/* USER CODE END PTD */

/* Private define ------------------------------------------------------------*/
/* USER CODE BEGIN PD */

/* USER CODE END PD */

/* Private macro -------------------------------------------------------------*/
/* USER CODE BEGIN PM */

/* USER CODE END PM */

/* Private variables ---------------------------------------------------------*/
UART_HandleTypeDef huart1;
DMA_HandleTypeDef hdma_usart1_tx;
DMA_HandleTypeDef hdma_usart1_rx;

/* USER CODE BEGIN PV */

/* USER CODE END PV */

/* Private function prototypes -----------------------------------------------*/
void SystemClock_Config(void);
static void MX_GPIO_Init(void);
static void MX_DMA_Init(void);
static void MX_USART1_UART_Init(void);
/* USER CODE BEGIN PFP */

/* USER CODE END PFP */

/* Private user code ---------------------------------------------------------*/
/* USER CODE BEGIN 0 */

uint8_t TxData[16];
uint8_t RxData[16];
int indx = 0;

void SendData(uint8_t *data)
{
    HAL_GPIO_WritePin(GPIOD, GPIO_PIN_12, GPIO_PIN_SET);
    HAL_GPIO_WritePin(GPIOD, GPIO_PIN_13, GPIO_PIN_SET);
    HAL_UART_Transmit(&huart1, data, strlen(data), 1000);
    HAL_GPIO_WritePin(GPIOD, GPIO_PIN_12, GPIO_PIN_RESET);
    HAL_GPIO_WritePin(GPIOD, GPIO_PIN_13, GPIO_PIN_RESET);

}

void HAL_UARTEx_RxEventCallback(UART_HandleTypeDef *huart, uint16_t Size)
{

HAL_UARTEx_ReceiveToIdle_IT(&huart1, RxData, 16);
}

/* USER CODE END 0 */

/**
  * @brief  The application entry point.
  * @retval int
  */
int main(void)
{

/* USER CODE BEGIN 1 */

/* USER CODE END 1 */

/* MCU Configuration--------------------------------------------------------*/

/* Reset of all peripherals, Initializes the Flash interface and the Systick. */
  HAL_Init();

/* USER CODE BEGIN Init */

/* USER CODE END Init */

/* Configure the system clock */
  SystemClock_Config();

/* USER CODE BEGIN SysInit */

/* USER CODE END SysInit */

/* Initialize all configured peripherals */
  MX_GPIO_Init();
  MX_DMA_Init();
  MX_USART1_UART_Init();
  /* USER CODE BEGIN 2 */

HAL_UARTEx_ReceiveToIdle_IT(&huart1, RxData, 16);

/* USER CODE END 2 */

/* Infinite loop */
  /* USER CODE BEGIN WHILE */
  while (1)
  {
    /* USER CODE END WHILE */

/* USER CODE BEGIN 3 */

sprintf(TxData, "F103 %d", indx++);
      SendData(TxData);
      HAL_Delay(1000);
  }
  /* USER CODE END 3 */
}

Size öğretici bir yol tarif edeyim. İkinci bir usb/485 çeviriciye ihtiyacınız olacak.

Bilgisayara iki adet usb/485i takın.
Çeviricilerin 485 çıkışlarını paralel bağlayın.
Bu çeviricilere Bms'i bağlayın.
Bms'in kendi programı ile Bmsden sorgu yaptırın/haberleştirin. (1. usb/485 çeviriciyi kullanarak)
Aynı anda bir terminal programı açın ve program ile bms arası haberleşmeyi izleyin. (2. usb/485 çeviriciyi kullanarak)

Elinizde sanıyorum bms'in haberleşme protokolünün anlatıldığı bir döküman var. Bu dökümandan da faydalanarak bilgisayarın yolladığı sorguları ve bms'in verdiği cevapları ayrıştırın.

Bu şekilde elinizde göndermeniz gereken sorgu mesajı ve almanız gereken cevap mesajı olacak.

Daha sonra ilk çeviriciyi sökün. Sadece terminal programı ile elinizde bulunan sorgu mesajını göndererek bms'den doğru cevabı alıp almadığınıza bakın.

Bu aşamadan sonra kendi donanımınız ile bms ile haberleşmeye çalışın.

Size öğretici bir yol tarif edeyim. İkinci bir usb/485 çeviriciye ihtiyacınız olacak.

Bilgisayara iki adet usb/485i takın.
Çeviricilerin 485 çıkışlarını paralel bağlayın.
Bu çeviricilere Bms'i bağlayın.
Bms'in kendi programı ile Bmsden sorgu yaptırın/haberleştirin. (1. usb/485 çeviriciyi kullanarak)
Aynı anda bir terminal programı açın ve program ile bms arası haberleşmeyi izleyin. (2. usb/485 çeviriciyi kullanarak)

Elinizde sanıyorum bms'in haberleşme protokolünün anlatıldığı bir döküman var. Bu dökümandan da faydalanarak bilgisayarın yolladığı sorguları ve bms'in verdiği cevapları ayrıştırın.

Bu şekilde elinizde göndermeniz gereken sorgu mesajı ve almanız gereken cevap mesajı olacak.

Daha sonra ilk çeviriciyi sökün. Sadece terminal programı ile elinizde bulunan sorgu mesajını göndererek bms'den doğru cevabı alıp almadığınıza bakın.

Bu aşamadan sonra kendi donanımınız ile bms ile haberleşmeye çalışın.

Evet gerçekten çok iyi bir fikir verdiniz daha önce aklıma gelmemişti çok teşekkür ederim denedikten sonra haber vereceğim.

Cevap yazdım diye hatırlıyorum ama nedense yazmamışım, sistemi neden karmaşıklaştırdın uart rs232 dönüşümünü neden yapıyorsun? Başta basit bir hatan, kolayca test edilebilen bir sistemin vardı ama şu anki sistemin görece karmaşık ve zor test edilen durumda

Cevap yazdım diye hatırlıyorum ama nedense yazmamışım, sistemi neden karmaşıklaştırdın uart rs232 dönüşümünü neden yapıyorsun? Başta basit bir hatan, kolayca test edilebilen bir sistemin vardı ama şu anki sistemin görece karmaşık ve zor test edilen durumda

Evet baştaki sistem daha basit bir yapıya sahip fakat rs485 modülü ile çalıştıramadım o yüzden böyle bir modül alıp denemeye karar verdim.

Evet baştaki sistem daha basit bir yapıya sahip fakat rs485 modülü ile çalıştıramadım o yüzden böyle bir modül alıp denemeye karar verdim.
Neden çalıştıramadın bir fikrin var mı? Voltaj seviyesi uyumsuzluğu yoksa çalışması gerekir. Şu anda sistemi test etmek biraz daha zor. Bak ilk sistem için test adımları yapalım, stm nin uartından data çıkabildiğinden emin olmak lazım ilk önce, bu amaçla elindeki TTL usb dediğin modülleri kullanabilirsin, sonra aynı şekilde receive ettiğinden emin olmalısın. Daha sonrasında rs485 modülü tak send moduna sabitle dene gidiyor mu mesaj, sonra receive dene. Takıldığın ara steplerde kod dahil yaz yardım edelim

Neden çalıştıramadın bir fikrin var mı? Voltaj seviyesi uyumsuzluğu yoksa çalışması gerekir. Şu anda sistemi test etmek biraz daha zor. Bak ilk sistem için test adımları yapalım, stm nin uartından data çıkabildiğinden emin olmak lazım ilk önce, bu amaçla elindeki TTL usb dediğin modülleri kullanabilirsin, sonra aynı şekilde receive ettiğinden emin olmalısın. Daha sonrasında rs485 modülü tak send moduna sabitle dene gidiyor mu mesaj, sonra receive dene. Takıldığın ara steplerde kod dahil yaz yardım edelim

Merhaba, Öncelikle teşekkür ederim düşünceleriniz için. Daha öncesinde iki stm arasında rs485 modülünü ekleyerek bir stm den diğer stme veri gönderip almayı denemiştim bu kadar basit bir işlemi yapamayınca rs485 modülünde hata olduğunu düşünüp farklı bir modüle geçtim ama şimdi siz tekrardan söyleyince bu sefer stm den pc ye veri gönderip alma işlemini rs485 modülü ile denedim ilk başta çalışmadı ardından USART1 den USART3 e haberleşme kanalını değiştiğimde çalışmaya başladı ve bu sorunu diğer kodlar için de denediğimde veri alıp göndermeyi başardım. kısacası sorunun kaynağı USART1 kanalından olduğunu farkettim sebebi neden böyle oldu bilmiyorum ama geçen haftalarda stm kartını birkaç saniyeliğine kısa devre yaptım ondan dolayı kanalda sorun olmuş olabilir emin değilim ama tekrardan teşekkür ederim söylemeseydiniz eski modüle dönmeyi düşünmüyordum modüller çalıştığına göre artık BMS den verileri alabilmem için @triyakın söylediklerini uygulamaya çalışacağım.

Merhaba, Öncelikle teşekkür ederim düşünceleriniz için. Daha öncesinde iki stm arasında rs485 modülünü ekleyerek bir stm den diğer stme veri gönderip almayı denemiştim bu kadar basit bir işlemi yapamayınca rs485 modülünde hata olduğunu düşünüp farklı bir modüle geçtim ama şimdi siz tekrardan söyleyince bu sefer stm den pc ye veri gönderip alma işlemini rs485 modülü ile denedim ilk başta çalışmadı ardından USART1 den USART3 e haberleşme kanalını değiştiğimde çalışmaya başladı ve bu sorunu diğer kodlar için de denediğimde veri alıp göndermeyi başardım. kısacası sorunun kaynağı USART1 kanalından olduğunu farkettim sebebi neden böyle oldu bilmiyorum ama geçen haftalarda stm kartını birkaç saniyeliğine kısa devre yaptım ondan dolayı kanalda sorun olmuş olabilir emin değilim ama tekrardan teşekkür ederim söylemeseydiniz eski modüle dönmeyi düşünmüyordum modüller çalıştığına göre artık BMS den verileri alabilmem için @triyakın söylediklerini uygulamaya çalışacağım.
Hem al hem ver işini yapabiliyor musun stm kısmında?

Yukarıda zaten gerekli cevaplar verilmiş. Bir iki resim ve birkaç satır örnek kod ile bu cevapları farklı bir şekilde ifade edeyim.

Örnek Devre Şeması: Mcunun diğer çevre birimleri gösterilmedi.

X2_6I0vRVc1U3.png

Mcu Pin Configrasyon: Örnek uygulamada USART6 comport olarak, PC8 pini output olarak konfigüre edildi.

javaw_cNKJY2bz1c.png

Örnek Kodlar: Gerekli açıklamalar kod içerisinde comment olarak belirtildi.

Gpio Pin High Low Macrolar:
#define MAX485_TX_MODE()  HAL_GPIO_WritePin(RS485_DIR_GPIO_Port,RS485_DIR_Pin, GPIO_PIN_SET)
#define MAX485_RX_MODE()  HAL_GPIO_WritePin(RS485_DIR_GPIO_Port,RS485_DIR_Pin, GPIO_PIN_RESET)

Veri gönderme örnek:
void rs_485_send()
{
    char msg[40];
    sprintf(msg,"merhaba"); // Gönderilecek mesaj
    MAX485_TX_MODE();       // MAX485 Transmit moduna alınıyor
    osDelay(5);             // Gerekli ise slave cihazlar ilk paket öncesi dead time
    HAL_UART_Transmit(&huart6,(uint8_t*)msg,strlen(msg),500); // Mesajı gönder
    MAX485_RX_MODE();      // MAX485 Tekrar receive moduna al

// Gelen veriyi Kesme, DMA veya loop artık hangi yöntem ile alacaksanız onun
    // ile ilgili yapıları ayarlamanız gerekmektedir.
}

Yukarıda zaten gerekli cevaplar verilmiş. Bir iki resim ve birkaç satır örnek kod ile bu cevapları farklı bir şekilde ifade edeyim.

Örnek Devre Şeması: Mcunun diğer çevre birimleri gösterilmedi.

34762 eklentisine bak

Mcu Pin Configrasyon: Örnek uygulamada USART6 comport olarak, PC8 pini output olarak konfigüre edildi.

34763 eklentisine bak

Örnek Kodlar: Gerekli açıklamalar kod içerisinde comment olarak belirtildi.

Gpio Pin High Low Macrolar:
#define MAX485_TX_MODE()  HAL_GPIO_WritePin(RS485_DIR_GPIO_Port,RS485_DIR_Pin, GPIO_PIN_SET)
#define MAX485_RX_MODE()  HAL_GPIO_WritePin(RS485_DIR_GPIO_Port,RS485_DIR_Pin, GPIO_PIN_RESET)

Veri gönderme örnek:
void rs_485_send()
{
    char msg[40];
    sprintf(msg,"merhaba"); // Gönderilecek mesaj
    MAX485_TX_MODE();       // MAX485 Transmit moduna alınıyor
    osDelay(5);             // Gerekli ise slave cihazlar ilk paket öncesi dead time
    HAL_UART_Transmit(&huart6,(uint8_t*)msg,strlen(msg),500); // Mesajı gönder
    MAX485_RX_MODE();      // MAX485 Tekrar receive moduna al

// Gelen veriyi Kesme, DMA veya loop artık hangi yöntem ile alacaksanız onun
    // ile ilgili yapıları ayarlamanız gerekmektedir.
}

Merhaba kod için teşekkür ederim. Ben de bu şekilde yapmıştım fakat çalıştıramadım daha sonra pinlerin yerini değişince sorunu çözebildim.Teşekkürler

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,214
Üyeler
2,585
Son üye
root

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back