BGA ısı profilleri

taydin

Timur Aydın
Staff member
Dün BGA makinası ile denemeler yaptım. Özellikle ayarlanan ısı ile gerçekte olan ısı nasıl görmek istedim. Bunun için basit bir profil hazırladım:

1) Üst hava kapalı
2) Alt Hava kapalı
3) Sadece alttan IR ısıtma açık. IR sıcaklığını 200 °C yaptım.

Sonra makinaya bir hurda kart bağladım ve üzerindeki büyük bir entegrede ısı ölçümleri yaptım. Sıcaklı aşama aşama arttı ve sonunda cihazın ekranına göre 200 °C oldu. Ama ben entegre üzerini ölçünce 100 °C ölçüyorum.

Sonra profili değiştirdim ve alt havayı açıp onu da 200 °C yaptım. Bir süre cihazın ekranına göre 200 °C ye ulaştı, ama ben entegreyi ölçünce 130 °C de.

Yani ayarlanan sıcaklık ile gerçek sıcaklık farklı ...

Sonra biraz inceledim bu ısı ayarını nasıl yapıyor bu diye.

IR ısıtma için hemen plakalara yakın bir sensör koymuşlar.
IMG_20191119_202724.jpg

IMG_20191119_202734.jpg

Ve alt hava için sensör de direkt olarak hava kanalının içinde! Yani bu durumda ayarlanan ısı, bu sensörlerin olduğu yerdeki ısı oluyor. Ama ben kartı bunun üstüke koyduğum zaman kart mesela IR plakaların en az 6 cm üstünde! Anlamadım niye böyle. PCB nin olduğu seviyeye göre kalibre edilmesi gerekmiyor muydu bunun? Durum böyle olunca iş biraz tahmine kalıyor.
IMG_20191119_202746.jpg

Yani ayarlanan ısıların hiçbirisi sökülen çipin ısısı değil. Kaynaktaki ısı. Bunun herhangi bir kullanım klavuzu da yok, gene deneme yanılma gideceğiz :mad: Hurda kart çok o sorun değil ama yapılan iş doğru mu değil mi anlamak için çalışan kart lazım. Yoksa ben atölyeye gidip oksijen kaynağını kullansam da sökerim o çipi :p Önemli olan söküp geri taktıktan sonra sistem çalışıyor mu ...

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,656
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back