BGA Makinası

taydin

Timur Aydın
Staff member
picproje forumundaki bir tanıdık kullanıcı sayesinde ikinci el, çok uygun fiyata BGA rework makinası alma şansı doğdu! Üstelik makinayi bir süre deneyebileceğim :)

Cihaz çin malı Honton HT-5880. Herhangi bir kullanım kılavuzu falan yok ama bu tip makinalarda sistemin aynı olduğunu, youtube'da bolca video olduğunu söyledi satıcı.

IMG_20191106_165122.jpg

Benim daha önce kullandığım PCB ön ısıtma plakası 120W idi ve DP821A nın PCB sini 90° nin üzerine çıkaramıyordu. Bunun ısıtıcı gücü 4300W. Hadi şimdi de ısınmasın da göreyim!

Hurda bir kartı koydum ve üzerindeki varsayılan programı başlattım. Kart baya büyük ve çok katmanlı, bunun üstesinden gelirse DP821A nın kartı bunun için çocuk oyuncağı olacaktır

IMG_20191106_171334.jpg

Önce bir süre rezistanslarla ön ısıtma yaptı. Sonra üstten ve alttan sıcak hava vermeye başladı. Her üç sıcaklığı da termokupl ile takip edip denetliyor.

IMG_20191106_171308.jpg

Sıcaklıkları basamak basamak artırıyor. Bu artış grafiği ve zamanlamasına "profile" deniyor. Her çipin, üreticisi tarafından tavsiye edilen bir sıcaklık profili var. 3 dakika sonra süreç tamamlandı

IMG_20191106_171909.jpg

IMG_20191107_124423.jpg

Süreç tamamlanınca uyarı sesiyle birlikte üst ısıtmayı kaldırdım ve çipi de hiç sorunsuz yerinden aldım. Test edildi onaylandı! :)

Aslında bunu geri takmayı da denemek istiyorum ama kalıp yok. O yüzden bu çipi geri takamayacağım. Geri takma işini mecbur asıl kart üzerinde deneyeceğim.

Arkadaki AMD yazan dev entegreyi sökmeden inanmam.

Orada tek değişecek şey takılacak nozul. Bu takılı olan nozul en küçüğü :) AMD çipset ölçüsünde nozulu da var, bir sıkıntı olacağını sanmıyorum.

Ama şundan biraz endişeliyim, bu en küçük nozul bile ARM çipinden çok daha büyük.

IMG_20191106_175859.jpg

Etraftaki devre elemanlarını koruyucu birşey yapmak lazım. Belki aluminyum folyo ve üstüne kapton band yapıştırmalı ...

Daha fiyat konuşulmadı ama satmaya niyetli iş değişikliği, o yüzden piyasasının çok altında olacak diye düşünüyorum.

Daha fiyat konuşulmadı ama satmaya niyetli iş değişikliği, o yüzden piyasasının çok altında olacak diye düşünüyorum.
Peki başka satmayı düşündüğü, sizinde almayı düşünmediğiniz test aleti ,havya vb birşeyler daha varmı hocam?

Peki başka satmayı düşündüğü, sizinde almayı düşünmediğiniz test aleti ,havya vb birşeyler daha varmı hocam?

Bir sorayım. Ama bu tamircilerde pek birşey bulunmuyor, çok dandik aletlerle çalışıyorlar genelde.

Ooo harika, güzel günlerde kullan. İhtiyacımız olursa kullanabiliriz umarım :D Bu tarz cihazların içinde bir kaç hazır profiller oluyor genelde, 3-4 dakika işlem süresi benim bildiğim kadarıyla normal süre. Boyutları da çok iyiymiş.

Ooo harika, güzel günlerde kullan. İhtiyacımız olursa kullanabiliriz umarım :D Bu tarz cihazların içinde bir kaç hazır profiller oluyor genelde, 3-4 dakika işlem süresi benim bildiğim kadarıyla normal süre. Boyutları da çok iyiymiş.

Sağol Sercan :) Evet BGA işine ihtiyacı olan arkadaşlar çekinmesin söylesin, makinada hallederim. Ama işin sonucu hakkında şu aşamada bir garanti veremiyorum, çünkü kendi işimi bile doğru yapabileceğimden emin değilim :p Ama öğreneceğim inşallah.

Kösnük kösnük gezerken aklıma birşey takıldı.
Re-balling yaparken genelde IC üzerine öncelikle yapıyor sonra devre kartına lehimliyoruz.
Peki devre kartı üzerine re-balling yapsak ve chipi üzerine lehimlesek, teknik olarak sakıncası var mı ?

Topun nerede olduğunun bir önemi yok bence. Ama kalıbı kartın üzerine koymak her zaman mümkün olmayabilir, çünkü etrafında başka bir sürü komponent olacak. Ama çipi alıp da masanın üzerine koyarsan, kalıbı rahatlıkla yerleştirip toplayabilirsin.

picproje forumundaki bir tanıdık kullanıcı sayesinde ikinci el, çok uygun fiyata BGA rework makinası alma şansı doğdu! Üstelik makinayi bir süre deneyebileceğim :)

Cihaz çin malı Honton HT-5880. Herhangi bir kullanım kılavuzu falan yok ama bu tip makinalarda sistemin aynı olduğunu, youtube'da bolca video olduğunu söyledi satıcı.

1353 eklentisine bak
ustam bu cihazdan lazım başka?

ustam bu cihazdan lazım başka?

Foruma hoşgeldin. Elimda başka cihaz yok malesef. Ama bu cihazı Türkiye'de bulmak mümkün (fiyatı uçmuş)

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back