Bilgisayar programı yazanlar neden sık sık arayüz değiştirirler?

deneyci

poor user
Bilgisayar programı yazanlar neden sık sık arayüz değiştirirler?
Mesela autocad eskiden eski sürümleri ile uyumlu olurdu.
Şimdi tanınmayacak halde.
İnsan beyninin bilgisayar gibi silinip yazılma özelliği olmadığını ne zaman öğrenecekler acaba?
Eski öğrendiklerimiz beynimizde bad sektör olarak kalıyor.
Yeni nesile acıyorum.
Benim zamanımda sayılı idi uygulamalar.
Şimdi binlerce uygulama var.
Meslek yerine arayüz kullanmayı öğreterek beyinleri köreltiliyor.

Abi ayni ekrana bak bak ne olacak? Ayni kodlari yaz yaz ne olacak? hatta farkettiniz mi simdi kod yazilan ortamlar oyle ayarlaniyor ki, sen yazmaya basladin mi cat cat kisa yollarla kodlari doldurabiliyorsun, renk cumbusu desen inanilmaz boyutlarda, ozellestirmeler desen bir milyon tane.

Simdi kiyafetlerde zirt birt degistirilmeli, alacak 3 kere giyecek sonra satacak. :gulus2: Hatta Ukranya da bir kadin, savastan onceki gun aklimda tek derdim vardi o da hafta sonu davette ne giyecegim, demisti.

Tren i bosver abi nereye giderse gitsin, simdi isini halledene kadar ogrenip gerisini umursamayacaksin. Onlarda diyor eski ortamlar ne renksiz tek duzeymis beaa :gulus2:

Eski tecrübenin yük olduğu/sayıldığı döneme girdik.

Benzer konu Windows işletim sisteminde de var.

Eski işletim sisteminde bir ayarın nerede olduğunu adın gibi bildiğin halde son model yeni işletim sisteminde aynı ayarın nereye konulduğunu arada bul yani.

Evet bende mantıksız buluyorum onu başka bir yere kaldır onun yerine bunu koy.

Bunu evde her gün kullandığım diş fırçamı alıp mutfakta kaşıklığa koymuşlar gibi bir durum.

Arama kutusuyla kolayca bulunuyor. Menülerde dolaşmaya gerek yok.

Örneğin "Etkinleştirme" yazarak Windows un etkinleştirme durumunu gösteren yeri bulabiliriz

Bu daha kolay olmasına rağmen yine de memnun değiliz. Menülerden bulmak istiyoruz

İşletim sistemindeki değişiklikler bir nebze olsun anlaşılabilir. Bende windows 7 nin taskbar yapısını daha çok seviyordum. Win 11 e ilk geçtiğim sıralar çeşitli 3. parti araçlar ile taskbarı eski alıştığım düzende bir süre daha kullanmaya devam ettim. Sonra pes ettim ve mevcut düzeni kabul ettim ve kendimi ona alıştırdım.

Bazı programlarda arayüz değişikliğinin bir mantığı yok ama bazılarında ise dokunmatik kullanım imkanıda sağlayabilmesi için arayüzde çeşitli düzenlemeler yapılıyor. Hem fare, hemde dokunma ile kullanım için ortak bir arayüz geliştiriyorlar. Cad / çeşitli mühendislik tasarım programlarının fare ile kullanımı bana daha pratik geliyor. Tabi bu daha önceden gelen bir alışkanlıkta olabilir.

Bazı arayüzler ise sezgisel veya o anda yapılan işe göre dinamik olarak değişiyor / seçenekler sunuyor. Ön yargısız bakınca aslında çok mantıklı. Çünkü çok fazla kontrol ve seçenek içerisinden o an ihtiyaç duyulanların önünüze getirilmesi işleri kolaylaştırır.

Gençlerde, hiyerarşik bağımlılık düşüncesini kaldırıyorlar. Öncelikle, programcı dediğinde aklına süper zeki insanlar gelmesin. Eskinin vida sıkan işçisi gibi, bana şu fonksiyonu yaz dediğin, parçalı iş verdikleri insanlar artık programcı dediğin. Bunların üst yöneticileri, architecth dediğimiz işi tam planlayan insanlar var. Bu mimarlar akışı planlayıp parçalara bölüyor. İş parçaları farklı zamanlarda geliyor, rastgele gruplamalarda birleştiriyorlar. İş akışında bir UX designer denilen bir çalışan daha var. Bu çalışan normalde arayüzün kullanıcı dostu olması, sezgisel olarak ne nerde tahmin edilebilecek şekilde arayüzün yerleştirilmesi görevi bunlarda. Eskiden, farklı işlere, mesleklere göre arayüz planı vardı, mesleğe göre ardarda kullanılan, sık başvurulan komutları bir araya getirerek menü düzenlemesi seçeneği vardı. Paletler kişiselleştirilebiliyordu, kullanım verileri toplanarak mesleklere göre arayüz tasarlanıyordu. Şimdi ise internet var, arayıp, ne nerede bulma derdi var.

Problemin başladığı nokta şu; Parça iş verilen, bütünü bilmeyen insanlar mimar, meslekleri bilmeyen insanlar arayüz tasarımcısı olmaya başladı. Bir mimara verilmesi gereken ücret parçacının 10 misli olması gerekiyor, artık parçacıya verilen maaşa yaklaştı. İş yükü çok daha ağır olan mimara üç kuruş verirsen ona vermediğin parayı müşteri destek biriminde yüzlerce çalışana vermen gerekir. Bu işte usta mimarlar bu maaşa çalışılmaz diyerek startup kuruyorlar, kendi programlarını çıkarmak için debeleniyorlar. Fiyatı yüksek ürünlerde halen güzel arayüzler var. Teknoloji savaşında windows kaybetmeye başlar, harmonyos tarafı yakın gelecekte daha fazla tercih edilmeye başlayacak. Kaliteli iş, kaliteli maaş stratejisine geri dönüş zorunlu olacak.

Yapay zeka tarafına yöneliyorlar, fakat sahte, clickbait konular sebebiyle bu taraf düzgün çalışmıyor. Sahte içerik ayırabilen bir yapay zeka lazım bu adamlara öncelikle.

Windows, çürük bir taban üzerinde gelişmeye çalışıyor, taban çürük olunca üstüne ne eklese çöküyor, bir sürü problemle yazılımcılar boğuşuyor. Harmony tarafı temiz bir taban üstüne başladı, hiyerarşik bağımlılığa önem veriyor. Çin öne geçer bu teknoloji savaşında. Google bile saçma sapan işler yapmaya başladı, Eskiden, 386 bilgisayarlar üzerinde çalışan arama indeksleme sistemi bile daha verimli, güzel sonuçlar veriyordu.

Calistigim isyerinde buyuk bir bilisim ekibi var. Ihtiyacimiz olan programlari yaziyorlar.
Adam isi kolaylastirsin diye devreye alinacak programi yaziyor ama o kolaylastirilacak is hakkinda zerre fikri yok.

Menuleri de kendi kafalarina gore yapiyor.

Ortaya da ..ok gibi yazilim cikiyor.

Linux tarafıda aynı. Gittikçe windowsa benzemeye başladı.
Eskiden programlarda yardım menusu olurdu. Şimdi bulunmuyor.
Gnome masaüstü arayüzü boşta windowsdan daha fazla ram harcıyor.
Yazılan programların boyutlarıda yükseliyor.

Calistigim isyerinde buyuk bir bilisim ekibi var. Ihtiyacimiz olan programlari yaziyorlar.
Adam isi kolaylastirsin diye devreye alinacak programi yaziyor ama o kolaylastirilacak is hakkinda zerre fikri yok.

Menuleri de kendi kafalarina gore yapiyor.

Ortaya da ..ok gibi yazilim cikiyor.
Walla seninde katkılarınla kendi basit ihtiyacımı kendim yazdım.
Başkasına yaptırsam kullanılamaz şekilde problem çıkarırdı eminim.
Fıstık gibi kullanılabilir bir program çıktı ortaya.
Tek bir derdi war yeni PCB eklemek için dışardan data eklemek yerine programa gömülü derlemek gerekiyor.
Kartalara seri numarası üretip PCB ye kazıma gereği duyduğumdan bunu yazdım.
1729003271158.png

Linux tarafıda aynı. Gittikçe windowsa benzemeye başladı.
Eskiden programlarda yardım menusu olurdu. Şimdi bulunmuyor.
Gnome masaüstü arayüzü boşta windowsdan daha fazla ram harcıyor.
Yazılan programların boyutlarıda yükseliyor.
Gnome kullanmayın siz de. XFCE4, LXDE var, daha az RAM harcayan. "gdm" yerine "ldm" kullanın.
Yardım için uygulamaların kendi web sayfaları var. Ya da "man uygulamaAdi" ile konsoldan yardım alabilirsiniz...

Gnome kullanmayın siz de. XFCE4, LXDE var, daha az RAM harcayan. "gdm" yerine "ldm" kullanın.
Yardım için uygulamaların kendi web sayfaları var. Ya da "man uygulamaAdi" ile konsoldan yardım alabilirsiniz...
Gnome en berbatı olduğu için örnek verdim.
Xfce kullanıyorum.
Tubitak PArdus xfce aynı gnome gibi çok ram harcıyor. Pardus eklentileri olmadan kullanıyorum.

Forum istatistikleri

Konular
6,735
Üyeler
2,756
Son üye
Sagankam

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back