Bir molekülün 3D şeklini bulmak

devreci

Üye
Katılım
25 Mart 2020
Mesajlar
97
Bir belgeselde görmüştüm eski bir belgeseldi, bir makina vardı ve ekranı sadece yeşil renk veren crt tüplü bilgisayar + elektron mikrskobu gibiydi ve dev bir makinaydı ve herhangi bir maddenin atomlarının dizilişini 3d ekrana yansıtıyordu google'da ne kadar aradıysam bulamadım.

Kısaca bir maddenin atom dizilişini nasıl buluyorlar, tamam bazı kimyasal tepkimelerle bir akış diyagramı ile bulabilir fakat bazı maddelerin hesaplanması imkansız gibi adamlar carşaf gibi sermişler yüzlerce atomun şeklini hemde 3 boyutlu.

mesela https://www.sciencephoto.com/media/635997/view/heparin-anticoagulant-drug-molecule
 

ckocagil

Aktif Üye
Katılım
24 Aralık 2019
Mesajlar
676
Çoğu molekülün yapısını deneyle saptamak yerine teorik bilgilerle tahmin ediyorlar. Saptamaları gerekirse önce molekülü kristalize etmeleri lazım. Bunu nasıl yapıyorlar bilmiyorum ama çok karışık organik molekülleri bile kristalize edebiliyorlar. Zor kısmı burası. Bunu başarılarsa x-ray crystallography yöntemi molekül yapısını ortaya çıkarıyor.
 

Mikro Step

Kıdemli Üye
Katılım
25 Eylül 2022
Mesajlar
1,518
Son düzenleme:

ckocagil

Aktif Üye
Katılım
24 Aralık 2019
Mesajlar
676
Atomic Force Microscopy ile molekül yapısını bulamazsınız. Ancak moleküllerin oluşturduğu kristalin yapısını görebilirsiniz.
 

devreci

Üye
Katılım
25 Mart 2020
Mesajlar
97
Bahsettiğiniz yöntemler daha çok yeni , benim izlediğim belgesel baya eskiydi o şartlarda bir animasyon oluşturmuşlar demek ki gerçek görüntü değildi yazılımdı.

O zaman molekül dizilimleri , asit ekliyor baz ekliyor ne kadar gaz çıkıyor , alkole tepkisi vsvs bir dizi işlemlerden geçirip teorik olarak çiziliyor.
Sormamın nedeni bir bilgisayar simulasyonu yapmaktı , tabi ezbere değil o atomların dizilimini tamamen bilgisayar hesaplıyacak başka moleküllerle tepkisi yanması vs pek mümkün gibi görünmuyor çünkü tamamen ezbere kitapta yazılanın yansıması olacak chatgpt gibi.
 

ckocagil

Aktif Üye
Katılım
24 Aralık 2019
Mesajlar
676
Yazılımla yapılmış animasyondur muhtemelen.

X ray crystallography yeni bir yöntem değil. 30larda 40larda organik moleküllerin şeklini bu yöntemle bulmaya başlıyorlar. DNA'nın çift sarmal yapısı 1952de bu yöntemle doğrulanıyor (Watson ve Crick'in deneyi yapan Rosalind Franklin'e kazık attığı meşhur olay). Molekül şekillerini doğrulamanın en bilinen yöntemi bu.
 

devreci

Üye
Katılım
25 Mart 2020
Mesajlar
97
X ray crystallography ile ilgili youtube da birsürü video buldum , aslında mantık basit, -270 derece soğutuyorlar çünkü molekül hareket etmesin sabit kalsın diye daha sonra x ışının tam odağı maddeye düşüyor ve buradan çıkıp floresan ekrana gidiyor , odaktan çıkıp uzaklaştıkça görüntü doğal olarak büyüyor. binlerce fotoğraf çekip en sonunda bu görüntülerden yola çıkarak çiziyorlarmış , yeni bişey öğrendik , vay be.
 
Top