Bir resmin kenarlarını kolayca kırpmak

taydin

Timur Aydın
Staff member
Artık fotoğraf makinalarının çözünürlüğü inanılmaz yüksek, ama çoğunlukla bir fotoğratfaki ana unsur, ortasındaki küçük bir alanda yer alıyor. Bu durumda yüklemeyi kolaylaştırmak için, veya resmi çekilen şeyi ön plana çıkarmak (veya zoomlamak da denebilir) için resmin yanlarındaki fazlalıkları kırpmak isteriz.

Mesela şu resmi çektik. Sadece ortadaki küçük kablo lazım bize.

1710484485963.jpeg

Eğer Windows'u hayatınızdan çıkardıysanız, işiniz çok kolay. ImageMagick paketi ile gelen convert programını kullanarak bunu kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bash:
convert DSC00453.JPG -gravity center -crop 30%x30%+0+0 a.png

Burada DSC00453.JPG fotoğraf makinasının çektiği resim dosyası. Programa diyoruz ki, resmin merkezini referans al. Oradan itibaren, sadece resmin X ve Y yönünde yüzde 30 unu al, geri kalanları at. Programın ürettiği resim de şu.

1710484682195.png

• Beğen
Reactions: nt
Telefonda kırpma zaten var.
Başka bir kolaylık, çözünürlük çok yüksek olduğu için bazı forum siteleri yüklemeye izin vermiyor. Bu durumda ekran görüntüsü alarak tekrar kırpmak suretiyle çözünürlüğü kolayca azaltabiliyoruz

Son düzenleme:
Telefonun markasına ve gelen uygulamaya göre değişiyor, eski telefonda yoktu ama şimdiki telefonda birçok düzenleme seçeneği var; hem kırpma hem de çözünürlük ayarı.

Bu arada windows'u hayatından çıkarmayanlar için ilgili program tabii ki IrfanView. Aç, istediğin bölümü seç, Ctrl+Y (Edit-Crop selection), Ctrl+S (save). Arada resize istiyorsan Ctrl+Z (Image-Resize/Resample).

windows kullanmayıp fotoğrafa matematik sokmak istemeyenler gimp kullanabilir

Telefonda kırpma zaten var.
Başka bir kolaylık, çözünürlük çok yüksek olduğu için bazı forum siteleri yüklemeye izin vermiyor. Bu durumda ekran görüntüsü alarak tekrar kırpmak suretiyle çözünürlüğü kolayca azaltabiliyoruz

Benim yazdığım komut satırı kadar kolayca olmuyordur. Mesela ben bunu bir script içerisine koydum, sadece yüzdeyi veriyorum: crop 30 Sen daha uygulamayı açmadan ben program çıktısını almış oluyorum. Linux ögzürlüktür :)

• Beğen
Reactions: nt
Paint Brush assembly dili gibidir. Sade ve en temel.

Linuxda da vardir benzeri.

Paint Brush assembly dili gibidir. Sade ve en temel.

Linuxda da vardir benzeri.

Yav beyler, siz olayın özünü anlamadınız ...

Bir programı çalıştır, File->Open yap, dizinlerde gezin, dosyayı tespit et, aç, sonra select tool'u aktif et. kutuyu çiz, sonra da "crop" fonksiyonunu kullan. Sonra da dosyayı geri kaydet vs vs vs. Bu mu yani tavsiye ettiğiniz öneri?

Ben ne diyorum. komut satırında bir script çalıştırıp entera basıyorum, iş bitiyor.

Eğer aynı dizinde 100 tane dosya varsa, tek komutla HEPSİNE aynı işlemi uyguluyorum, iş bitiyor.

Uzun süre windows ortamında olunca böyle şeylerin olabileceğini bile farkedemiyor insan. Linux ufuk açar :)

Haklisin.

Peki bu islemi bu gun yaptin. Bir daha yapmadin. 1 sene sonra lazim oldu.
asagidaki komutu hatirlayabilecekmisin?

işte o durum için de bir script oluşturuyorsun. Adını da ben "crop" yaptım. Ya tek argüman alıyor, yüzdeyi. O zaman o dizindeki tüm dosyaları cropluyor. Veya dosya ismi ve yüzde alıyor, o zaman da sadece o dosyayı cropluyor.

Windows savunucu degilim yanlis anlamayin.

Iyi de bu islem icin isletim sistemini ovmek niye?

Windowsda ayni islemi yapan bir program parcacigini yazip bir kenara atabilirsin.

Linuxda adamlar hazir yazmis bir kenara atmis.

@taydin, %30 filan yazdık bastık. Tüh cisim tam ortada değilmiş az yukarıdaymış. Cismin yarısı gitti. Orijinal dosyayı bul 30 değil de 43 ile dene. Tüh bu da olmadı bir de 47.54 deneyelim.??

Bu mudur yani özgürlük? Nereden kırpılacak? Kafadan atarak mı tutturacağız?

@taydin, %30 filan yazdık bastık. Tüh cisim tam ortada değilmiş az yukarıdaymış. Cismin yarısı gitti. Orijinal dosyayı bul 30 değil de 43 ile dene. Tüh bu da olmadı bir de 47.54 deneyelim.??

Bu mudur yani özgürlük? Nereden kırpılacak? Kafadan atarak mı tutturacağız?

Mühendislik çizimi yapmıyoruz. Ben yuarkıdaki objeyi az çok ortaladım, %30 deyince de tamamı içinde kaldı. %22 yapsam daha da iyi sığdırabilirdim, ama uğraşmadım.

Mesela video için de gene benzer bir sistem kullanıyorum. Baştan ve sondan belli bir süre kırpmam mı gerekiyor? Koca video edit programını çalıştır. 10 GB dosyayı aç, başa navigasyok, kes, sona navigasyon, kes, kaydet. Eğer sadece kırpma yapacaksan hammallık bu. Onun yerine şunu yapıyorum. Saniyede sonuç alıyorum.

Windowsda ayni islemi yapan bir program parcacigini yazip bir kenara atabilirsin.

Sorun şu ki, Windows mentalitesinde yapmak istediğin her özel iş için ya farklı program gerekiyor, ya kendin yazman gerekiyor, yada yok olmasına razı olman gerekiyor. Ama Linux'da komut satırında yapabileceğin kombinasyonlar sınırsız. Komutları pipe lar ile zincirleme bağlayıp aklına gelecek her türlü manipulasyonu yapmak mümkün.

Ben linuxde komutlari kafamda saklayamam. Bu yuzden de Linuxu sevemem.

Ama baska bir kiza oyle bir asik olurum ki, tum registerlerini hatta flaglarini bile aklimda tutarim.

Zorla olmaz. Ille de sevdalanacaksin.

Ben reklamımı yapıyorum. Sana satamadık malı, olsun :)

Windows'u tanımadan (sonuçta açık kaynaklı değil) sevmek, Linux'u tanımadan sevmemekten çok da farklı bir yaklaşım değil. Gerisi tembellik. :D

Neyse aşağıdaki konuyla birlikte bütün işlerimi Linux ile yapmaya alıştım. Adobe ve Autodesk yazılımlarını özleliyorum ama Gimp ile de epey yol aldım. FreeCad benim için hala sorun. Keşke en başından bunu öğrenerek başlasaymışım, Fusion 360 ile aynı işi yapan bir başka yazılımı öğrenmek fakit olarak çok zorluyor.

Haklisin.

Peki bu islemi bu gun yaptin. Bir daha yapmadin. 1 sene sonra lazim oldu.
asagidaki komutu hatirlayabilecekmisin?

Linuxda shotwell benzeri programlar var. Onunla kırpılır.
Linuxda herşey artık komutla yapılmıyor. :)

Linuxda herşey artık komutla yapılmıyor. :)

Linux'taki komut satırının sağladığı esneklik ve otomasyonu windows'cular ancak hayal edebilir. Hayal edemeyen de komut satırını işte böyle sanki bir gericilik gibi gösterir. Valla ben komut satırının avantajlarını yazmaya devam edeceğim :) Sen de windows programlarını kullanmaya devam et.

Linux'taki komut satırının sağladığı esneklik ve otomasyonu windows'cular ancak hayal edebilir. Hayal edemeyen de komut satırını işte böyle sanki bir gericilik gibi gösterir. Valla ben komut satırının avantajlarını yazmaya devam edeceğim :) Sen de windows programlarını kullanmaya devam et.
Yanlış anladın. Ben opensuse tumbleweed kullanıyorum.
Opensuse shotwell varsayılan olarak yüklü geliyor.

Burada benim amacım linux komut satırının tanıtımı. Linux işlerine yeni yeni bakanlar, günlük hayatta kullanmasa bile, böyle birşeyin olduğunu bilmelerinin çok yararlı olduğunu düşünüyorum. Ben de windows geçmişinden geliyorum (savcılık raporu almak gibi oldu, "hmm bunun geçmişinde windows var" :senigidiseni1: ) O zamanlar artık Bill bize neyi uygun gördüyse, veya paramız neye yetiyorsa onu kullanıyorduk. Linux ile tanıştığım zaman adeta suyun altında yaşıyormuşum da karaya çıkmış gibi oldum :)

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back