Boya kazıma ve 3D yazıcı (Ender 3 Pro) ile PCB üretimi denemesi

Çivi yatağındaki giriş çıkış uçlarını biraz traşladım. İçi tam olması gerektiği gibi boşluksuz, gerçi zamanla biraz laçkalaşabilir. İmkan varsa alüminyum parçadan üretilebilir.

Urunun boyu uzun. Lackalasmasi icin cok fazla saatlerce calismasi lazim. Bence sorun yok. Gayet iyi.

Çivi yatağındaki giriş çıkış uçlarını biraz traşladım. İçi tam olması gerektiği gibi boşluksuz, gerçi zamanla biraz laçkalaşabilir. İmkan varsa alüminyum parçadan üretilebilir.

İstersen çap ölçüsünü ver ona uygun bir yay yapayım.

İstersen çap ölçüsünü ver ona uygun bir yay yapayım.
Bir kaç deneme yaptıktan sonra buraya kalıcı daha uygun bir yuva yapmak lazım. Şu an çivilerim de düz araya pim koyup yaylı baskı yapamam o nedenle şimdilik lastikle filan idare edeceğim, ama yay yapabiliyorsak günü geldiğinde rica ederim.

Ne oldu bu baskı devre işi? Sonuçlar fena görünmüyordu. (Acıkta ben sıkıştırayım :katil2: )

Bu işlem işe yarar fakat kullanışlı değil. En yaygın olan toner transfer yönteminden daha az zahmetli ya da daha güvenilir değil. O sebeple vazgeçtim. Aklımda başka çok güzel alternatifler var fakat işlerim çok yoğun vakit yetmiyor.

Konu bayağı eski ama benim aklıma başka bir olay getirdi. Acaba pcb çizimi kart üzerine 3d yazıcı ile 2-3 katman bassak nasıl olur. Filament malzemesi asitte erir mi?

Başka bir yöntem ise çivi yerine baskı dvre kalemi kullanarak eriyecek kısımları değil de pcb üzerinde çıkacak yerleri pcbye yazmak. Bu şekilde çalışan yazıcılar görmüştüm. Kağıda yada asetata yazar gibi pcbye yazıyordu. Sonrası eritme ve delme.

Konu bayağı eski ama benim aklıma başka bir olay getirdi. Acaba pcb çizimi kart üzerine 3d yazıcı ile 2-3 katman bassak nasıl olur. Filament malzemesi asitte erir mi?

Başka bir yöntem ise çivi yerine baskı dvre kalemi kullanarak eriyecek kısımları değil de pcb üzerinde çıkacak yerleri pcbye yazmak. Bu şekilde çalışan yazıcılar görmüştüm. Kağıda yada asetata yazar gibi pcbye yazıyordu. Sonrası eritme ve delme.

Standart filament iyi yapışmaz. İyi yapışsın diye ilk layer katman kalınlığını düşük tutarsan, bu sefer de filamentin kenarları testere gibi tırtık tırtık olur.

Sürekli ve güzel akış sağlayan kalem bulursan kalemle iş olur. Ama duruma göre kalem değiştirmek lazım, yoksa geniş bakır alanları doldurmak çok uzun sürer, ince uçlu kaleme de yazık olur. Değiştirilebilir kalem olayı işi çok zorlaştırıyor. Bir kalemi çıkarıp diğerini takınca tekrar XYZ sıfırlama yapmak gerekir.

Ben zamanında bu işi rapido ile yapmak istedim. Elimde 0.1 mm den 1.5 mm ye kadar rapido kalem var. Ama bunda da sıkıntı suya dayanıklı mürekkep nasıl olacak? Standart rapido mürekkebi suya dayanıklı değil. Bir de plaket yüzeyine rapido ucu takılırsa kırılabilir.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,654
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back