Brymen Bm 869s doğru akım kademesi

hande!ux

Üye
Laboratuvarda bir inverter tasarımı yaptık ve 12 volt tan 220 volt elde ediyoruz.
12 volt kaynaktan çekilen akımı kayna üzerindeki ekranda kabaca 15 16 amper olarak görüyoruz.
pense tip ampermetre ile de 16 ampler görülüyor.
İnverter verimini hesaplamak için daha hassas bir akım ölçümü yapmak istiyorm.
Bir hafta önce bm 869s satın aldım ve özelliklerine bakınca 10 ampere kadar sürekli ölçüm 20 ampere kadar da 30 saniye ölçüm yapma özelliği bulunuyor.
Kendi multimetrem ile 12 volt kaynaktan çekilen akım ölçümünü yapsam olur mu?
Multimetreyi daha geçen hafta aldım yanlış ölçüm yapıp bozmak istemiyorum. Yardım edebilir misiniz?

Şönt direncimiz yok ne yazık ki. Pense tipi ampermetrenin ve 12 volt kaynaktaki ekranın da çözünürlüğu yeterli olmuyor. Verim hesabında 2, 3 yüzde fark yaratıyor.

Pens ampermetre ile ölçümü doğru yaptığınızdan emin misiniz? Ölçüm öncesi çenedeki hall sensörünün demanyetize edilmesi için sıfırlama yapmak gerekiyor. Eğer bu sıfırlama yapılmazsa DC akım ölçümü çok hatalı olabilir.

sıfırlama derken? ölçüm öncesi pense 0 gösteriyordu, başka bir sıfırlama yapmadık.

Son düzenleme:
Pens ampermetre ile ölçümü doğru yaptığınızdan emin misiniz? Ölçüm öncesi çenedeki hall sensörünün demanyetize edilmesi için sıfırlama yapmak gerekiyor. Eğer bu sıfırlama yapılmazsa DC akım ölçümü çok hatalı olabilir.

Ne kadar iyi demagnetize edilsede pens ampermetrelerin ölçüm toleransı çok iyi değildir. Bende fluke 376 fc var ve dc akım ölçme toleransı %2. O da ideal şartlarda :) Başka daha alt seviye markalarda bu toleranslar daha da kötüdür.

Multimetreyi daha geçen hafta aldım yanlış ölçüm yapıp bozmak istemiyorum.

Olabilecek en kötü senaryo multimetrenin içindeki sigorta atar. Multimetreye birşey olmaz. O yüzden multimetreni kullan, ama ölçümü çabuk yap :)

O multimetrenin içinde Bussman'ın KTK-10 sigortası var. Datasheet'teki akım/zaman grafiğine bakacak olursak, o sigorta 10A'de çoook uzun bir süre sonra atar. 20A'de 10 saniye sonra atıyor. Yani Brymon datasheet'inde dediği gibi 20A'de 30 saniye ölçüm yapamazsın. 20A ölçüyorsan 10 saniyede işi bitirmen lazım. Senin ölçeceğin 16A gibi akımlarda baya bir vaktin var gibi duruyor (bir dakika gibi görüyorum grafikte).

Yani neticede multimetreyi bağlar, en kısa zamanda akımı ölçüp ayırırsan gayet güzel o akımı ölçersin.

1578413535839.png

Akım düşük toleranslı ve düşük omajlı özdeş dirençler yardımıyla 2'ye veya 3'e bölünüp de ölçülebilir.

Ölçüm yaparken gerek multimetre içindeki gerekse senin koyacağın şönt direnç devrenin geri kalanının voltajını düşürecektir. O multimetrede 10A range için 45mV/A düşme varmış, yani 15A geçerse yarım volttan fazla düşme olacak. Kısaca güç kaynağında 12V gözüküp 12V gitmeyebilir.

Muhtemelen o akım kapasitesine sahip bir güç kaynağında "sense" girişleri vardır. Bunları hemen ampermetreden sonra, yükün uçlarına bağlanırsa, güç kaynağı yükün üzerinde 12V olduğunu garanti edecektir.

Muhtemelen o akım kapasitesine sahip bir güç kaynağında "sense" girişleri vardır. Bunları hemen ampermetreden sonra, yükün uçlarına bağlanırsa, güç kaynağı yükün üzerinde 12V olduğunu garanti edecektir.

Sensi yarın soracağım. Güç kaynağı ıtec model numarasını yarın bakıp buraya yazacağım.
Yanıtlar için herkese çok teşekkürler

SEnse ile ilgili bir terminal göremedim güç kaynağıjnda. Güç kaynağı itech IT6724

Akım düşük toleranslı ve düşük omajlı özdeş dirençler yardımıyla 2'ye veya 3'e bölünüp de ölçülebilir.

Bu akım bölme olayı aklıma değişik bir fikir getirdi. DL3021'in kalibrasyonunda onunla iligili yazacağım.

SEnse ile ilgili bir terminal göremedim güç kaynağıjnda. Güç kaynağı itech IT6724

O cihazda sense özelliği var. Aşağıdaki datasheet'e bak orada cihazın arka resmi de var. "Remote sensing terminals" denen yer. Bu remote sense'leri yüke doğru yönde bağlarsan güç kaynağı, çekilen akım ne olursa olsun yük üzerinde ayarlanan voltajın olduğunu garanti eder. Senin araya bağladığın multimetrende düşecek voltajı dengelemiş olur.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back