Bu bendeki ahşap yakma ucumu?

Sercan

--
Bende nereden ve nasıl geldiğini bilmediğim aşağıdaki gibi birşey var. Sanırım ben bunu havya filan sanıp sakladım ama ne olduğunu ve nasıl çalıştığını bilmiyorum. En iyi tahminim bunun bir ahşap yakma ucu olduğu ama çalışıp çalışmadığı filan nasıl kontrol edilir hiçbir fikrim yok.

Resistans filan yok kablo doğrudan uca takılı. Acayip kalın bir izalasyonu olan kablo kullanılmış. Hoş bağlantı çok dandik ama neyse konu bu değil. Fikri olan var mı?

20231122_200613.jpg
20231122_200630.jpg
20231122_200621.jpg

Doğrudan 230V AC versem ne olur acaba, yada AC gerilimi varyak ile hafif hafif arttrabilirm.

Ah;ap yakma ucu fakat kirik plastiklere isitilan telle zimba atma isi icinde kullanabilirsin belki.

Belki yeni bir hobi edinirim diye ahşap yakmaya çalıştım ama beceremedim. Belkide kullandığım ahşap ya da güç kaynağım uygun değildi. Şimdilik en güzeli yine plastik kaynak işi için olacak sanırım.

Neyse test etmeden evvel ufak bir bakımdan geçirdim. Önce söküp plastikleri ve kablonun dışını yıkadım. Kötü kesilmiş kabloyu tekrar kestim ve uçları lehimledim.

20231122_202236.jpg
20231122_202322.jpg
20231122_210223.jpg

Tekrar bir araya getirince benim Riden RD6012 ile besledim. 12 A akım aktığında dahi sıcaklık 175°C civarında gezindi. Kaç dereceye kadar ısınması gerektiğini bilmiyorum ama zaten sanıyorum güç kaynağım yeterli olmadığı görülüyor.

20231122_212021.jpg
20231122_212010.jpg

IMG_0080.jpg

Bu işleme pirografi deniyormuş ve sıcaklıklar 200 ile 450 °C arasında olması gerekiyormuş.

Ben en çok 12A ile 9,5 W güç harcatabildim ve 180°C'ye çıktı. Demek ki benim daha yüksek akımlara ihtiyacım var. :eek:

Şimdi anlaşıldı neden bu kadar kalın izalasyonu olan 2x2.5 mm2 kesitli kablo kullanıldığı.

Bu arada 400 °C'den sonra odun bildiğimiz anlamda yanıyormuş. Bizim karartma ile yazı yazabilmemiz için en yüksek sıcaklık da buradan geliyormuş.

Bu arada 400 °C'den sonra odun bildiğimiz anlamda yanıyormuş. Bizim karartma ile yazı yazabilmemiz için en yüksek sıcaklık da buradan geliyormuş.
MDF gibi suni materyaller ile ugrasacaksaniz onlarda tutusma sicakligi dahada dusuk. Ustelik yapistirici ihtiva etme ihtimalleri var. Onlem almadan ugrasmak tehlieli olabilir.

Benim için şimdilik pirografi ucunu tanımlayıp, çalıştığını doğrulamak yeterliydi. Şimdilik en fazla plastik kaynağı için filan kullanırım gibi duruyor.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,847
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back