Bu ledler ve cihaz nedir ?

hltsz

Üye
Arkadaşlar herkese merhaba,

Aracıma yurtdışından getirtilen led donanımlı bir far takılmış. Sol farın gündüz ledleri ve bunlara bağlı mavi bir parça arıza yaptı ve çalışmıyor. Farı söktüm 8 adet smd led kullanılmış ve bunlara bağlı mavi bir parça var ve bu da bozuk. Diğer farın sağlam olan mavi parçasına 12v elektrik veriyorum. Ledlere girecek kısmı ölçtüğümde 13.8v çıkıyor.
Bu konularda biraz acemiyim. Bu mavi parça nedir nasıl bulabilirim ve fotoğraftaki led takımını da bulabilir miyim.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

MAVİ PARÇA
1-MAVIPARCA.jpg

LEDLERİN GENEL HALİ
2-LEDLER.jpg

LED - ARKA YÜZEY
3-LEDARKA.jpg

LED - ÖN YÜZEY
4-LEDON.jpg

Mavi kutu LED sürücü sabit akım kaynağı (150 -350 - 700mA gibi değerleri var) yani, ledlerin tipini belirleyebilirsiniz aynilariyla değiştirebilirsiniz. Zaten saglamsalar sıkıntı yok. Kutuyu açıp onartmayi da düşünebilirsiniz recineyle kaplı değilse.

Üstad, bu sürücünün üstünde hiçbir şey yazmıyor. Kaç mA alacağımı nasıl hesaplayabilirim. İçi reçineyle kaplı bu arada.

Ledler de smd 2835

Ledlerin datasheet'in de 60mA ile çalıştığı yazıyor. 8 tane olduğuna göre 480mA yapar. Bu değere göre bir driver alabilirsin.

Ledlerin datasheet'in de 60mA ile çalıştığı yazıyor. 8 tane olduğuna göre 480mA yapar. Bu değere göre bir driver alabilirsin.
Hocam ben bu sağlam olan sürücünün girişine 12v veriyorum. Ledlerin dibini ölçtüğümde 24v çıkıyor. Yani 24v çıkışlı 480ma sürücü mü almalıyım?

Hocam ben bu sağlam olan sürücünün girişine 12v veriyorum. Ledlerin dibini ölçtüğümde 24v çıkıyor. Yani 24v çıkışlı 480ma sürücü mü almalıyım?
Senin ledlerinin bir tanesi 3.2v 60mA ile çalışıyor.
Buna göre 8 tane led için 25.6v 60mA sürücü gerekir. Tabi böyle küsüratlı bulunamaz ve tam sınırda voltaj uygulamamak gerekir. Bu durumda 24v 60mA gibi bir sürücü senin işini görecektir.
Yalnız bu sürücünün girişi de aküden besleneceği için 12v olmalı.

Son düzenleme:
Buna göre 8 tane led için 25.6v 480mA sürücü gerekir. Tabi böyle küsüratlı bulunamaz ve tam sınırda voltaj uygulamamak gerekir. Bu durumda 24v 500mA gibi bir sürücü senin işini görecektir.
Hesap yanlış olmuş. 6 LEDin toplamı ya 3.2V 480mA olacak (paralel bağlantı), ya da 25.6V 60mA (seri bağlantı).

Buna göre 8 tane led için 25.6v 60mA sürücü gerekir. Tabi böyle küsüratlı bulunamaz ve tam sınırda voltaj uygulamamak gerekir. Bu durumda 24v 60mA gibi bir sürücü senin işini görecektir.
Hesap yanlış olmuş. 6 LEDin toplamı ya 3.2V 480mA olacak (paralel bağlantı), ya da 25.6V 60mA (seri bağlantı).
Hocam kafanızı şişirdim kusura bakmayın ama internette araştırdığıma göre 12v giriş 24v çıkış led sürücü bulunmuyor. Konverter diye birşey çıkıyor.

Bendeki sağlam sürücünün girişi 12v çıkışı 13.8v
Fakat ledler yanarken ledlerin dibindeki + ve - yi ölçtüğümde 24v gösteriyor.
Acaba bendeki sürücü 12v giriş 12v çıkış ve seri bağlantı yapıldığı için 24v mu gösteriyor.

12 voltu 24 volta yükseltiyor ise aşağıdaki gibi bir converter ile işinizi görebilirsiniz.

Bu devre ile önce çıkış voltajinj ayarlayın sonra bir lamba ile akımı da 60 ma e ayarlayın. Devreyi güzelce izole edin.

dc-dc-250w-voltaj-yukseltici-boost-modul-15760-jpg.jpeg

12 voltu 24 volta yükseltiyor ise aşağıdaki gibi bir converter ile işinizi görebilirsiniz.

Bu devre ile önce çıkış voltajinj ayarlayın sonra bir lamba ile akımı da 60 ma e ayarlayın. Devreyi güzelce izole edin.

dc-dc-250w-voltaj-yukseltici-boost-modul-15760-jpg.jpeg

Üstad ben yanlış ölçmüşüm hakkınızı helal edin. Şimdi bir arkadaşla tekrar ölçtük.
Sürücüye 12v giriyor. 12v çıkıyor. Ledleri bağladığımızda ise çıkış 6v düşüyor. Toplamda tüm ledler 80ma akım çekiyor. Buna göre nasıl bir cihaz gerekiyor.

Normalde şu bile işini görür. Araçlarda kullanılacağı için soğutuculu ve neme karşı dayanaklı olması için oto malzemeleri satan bir yerden temin etmende yarar var. Çok yaygın bir üründür bu aradığın.

Normalde şu bile işini görür. Araçlarda kullanılacağı için soğutuculu ve neme karşı dayanaklı olması için oto malzemeleri satan bir yerden temin etmende yarar var. Çok yaygın bir üründür bu aradığın.

Hocam peki bu 8 adet smd 2835 ledi çalıştırır mı ? 3w dediği watt olsa gerek. Bu ledlerin kaç watt olduğunu bilmiyorum o yüzden sordum.

Buradaki bilgiler doğru ise, LED'lerin tanesi ise 3.2 V x 0.06 A yani 0,192 W, 8 adet olduğuna göre toplamda 1.5 W

Sizin ledleriniz seri mi bagli paralel mi? Ana koldan kac amper cekiyor? Kac volt ile calisiyor?

Ortada bir çok bilgi oldu.

Yanlış surucu bağlayıp ledlerinizden olmayın.

Sizin ledleriniz seri mi bagli paralel mi? Ana koldan kac amper cekiyor? Kac volt ile calisiyor?

Hocam bu konuyla ilgili cuma yada cumartesi günü sürücüleri denemeden önce detaylı video paylaşacağım. Ölçümleri ve bağlantıları sizin görmeniz çok daha iyi olacaktır.

Bulunduğum bölgede bu işlerle ilgilenen kimse olmadığı için gidip yaptıramıyorum. O yüzden sizleri meşgul ettim. Kusuruma bakmayın. İnşallah problem çözülünce başka arkadaşlara fikir olur.

Mavi kutu LED sürücü sabit akım kaynağı (150 -350 - 700mA gibi değerleri var) yani, ledlerin tipini belirleyebilirsiniz aynilariyla değiştirebilirsiniz. Zaten saglamsalar sıkıntı yok. Kutuyu açıp onartmayi da düşünebilirsiniz recineyle kaplı değilse.
Buradaki bilgiler doğru ise, LED'lerin tanesi ise 3.2 V x 0.06 A yani 0,192 W, 8 adet olduğuna göre toplamda 1.5 W

Üstadlar hepinize selamlar. Amatörce bir video çektim ve linkini atıyorum. Ölçmemi istediğiniz farklı bir yer varsa ölçebilirim. Şimdiden hepinize teşekkürler.

Multimetreyi A (Amper) kademesine al.
Multimetrenin kırmızı probunu 10A yazan yere tak.
Sürücüden lede giden beyaz kabloyu komple çıkar.
Multimetre problarından birini sürücünün çıkışına tuttur, diğerini lede tuttur.
Böylece ledlerin çektiği amperi multimetrede göreceksin.

Görünüşe göre elindeki cihaz 12v giriş, 12v çıkışlı, akım sınırlamalı bir sürücü. Ledleri bağladığında akım sınırlama moduna girerek 5v'a düşüyor.

Multimetreyi A (Amper) kademesine al.
Multimetrenin kırmızı probunu 10A yazan yere tak.
Sürücüden lede giden beyaz kabloyu komple çıkar.
Multimetre problarından birini sürücünün çıkışına tuttur, diğerini lede tuttur.
Böylece ledlerin çektiği amperi multimetrede göreceksin.

Görünüşe göre elindeki cihaz 12v giriş, 12v çıkışlı, akım sınırlamalı bir sürücü. Ledleri bağladığında akım sınırlama moduna girerek 5v'a düşüyor.
0,083 amper gösteriyor üstad. (80 mA oluyor herhalde.)
Bu sonuca göre sercan hocamın önerdiği driver bu ledleri çalıştırır mı? Henüz denemedim ledler bozulmasın diye.

20210626_224154.jpg

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
5,862
Üyeler
2,485
Son üye
viesva

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back