Buton tasarım hk.

M_B

Aktif Üye
Merhabalar,
Aşağıdaki resimdeki gibi bir buton tasarımım var. Burda cekindiğim ve korktuğum nokta
RL- veya RL+ uclarında 24V olması montaj esnasında veya arıza durumunda buton devresine bağlanırsa
işlemciye zarar verme olasığı yüksek. Bu senorya yı ortadan kaldırmak icin nasıl bir düzenleme değişiklik yapmalıyım.
Teşekkürler.

Not: Buton ile devre arası yaklasık 80cm civarı olacak. 3V3 bu şekilde uzağa götürmek devre için sorun teşkil edebilir mi ? Mantıklı mı?
Buton_Tasarim.png

D4 den dolayi bahsettigin sorun olusamaz.
Önlem olarak onu koydum. GND leri ortak olmadıği için Kendi kartımın gnd sine +24 V gelirse ne olabilir.

Birde hocam 3V3 uzaklaştırmam sorun olur mu ? Yoksa yapabiliyorsam 5V mu uzaklaştırayım. Teşekkürler.

GND ler ortak degilse zaten sorun yok.

Dikkatsiz kisiler kurcalar ben garantiye aliyim dersen J2 yi iki ayri 2 li hale getir. Hatta birisi 2'li digeri 3 lu olsun ki bir biri yerine de takilamasin.
Yada J2 yi 5 pinli yap, ikili grup arasinda 1 tane bos pin kalsin.

Ben mevcut haliyle kullanir hic degisiklik yapmazdim.

Butonu çok uzun kablo ile kapasitöre depolanmış gerilimi deşarj ederek kullandığında bobin efekti ile oluşan gerilim 4148 i aşıp işlemciyi Clamping moda sokabilir.
Başıma gelmişti.
Önceleri statik elektirik zannetmiştim maalesef kablo mesafesinden dolayı bobin efekti olduğu ortaya çıktı.
Çok tırmalattırmıştı o zamanlar.
O sebepten butona seri bir direnç bağlamanı öneririm

Butonu çok uzun kablo ile kapasitöre depolanmış gerilimi deşarj ederek kullandığında bobin efekti ile oluşan gerilim 4148 i aşıp işlemciyi Clamping moda sokabilir.
Başıma gelmişti.
Önceleri statik elektirik zannetmiştim maalesef kablo mesafesinden dolayı bobin efekti olduğu ortaya çıktı.
Çok tırmalattırmıştı o zamanlar.
O sebepten butona seri bir direnç bağlamanı öneririm
Paylaştığınız tecrübeniz için teşekkürler hocam. Bağlayacağım direnc değerini neye göre düşünmem hesaplamam gerekir.
Teşekkürler

Bir kartın ayağa kaldırılmasında, pin header'lar üzerinde çok yüksek ihtimalle ölçümler yapılması gerekecek. Herhangi bir sorun çıkmaması için, bir probun iki yan yana pini kısa devre etmesi durumunda bir sorun çıkmayacak şekilde bir pin layout yapmakta çok büyük yarar var. Ne kadar dikkatli olursan ol, board'daki problem basit bir problem değilse, çok sayıda ölçüm yapılması gerekecek. Her ölçüm içinde kablolarla header'lardan uzağa gitmek ve kablo ucundan ölçmek makul birşey değil. Multimetre probu ile yapılacak o ölçümler ve arada bir prob iki tane yan yana pini kısa devre edecek.

Mesela bir konnektöre Vcc ve GND geliyorsa, Vcc konnektörün bir ucunda, GND diğer ucunda olabilir. Gene ara voltajlar da, arada en az bir pasif pin (input veya boş) olacak şekilde dağıtılabilir. Eğer bir sürü output yan yana konnektöre çıkıyorsa, output'lara seri 22 Ω gibi dirençler bağlanabilir ve böylece iki çıkışı prob ile kısa devre edersen, en azından çıkışta reel bir direnç olmuş olacak, kısa süreli bir kısa devrede çıkış hemen arızalanmayacaktır.

Paylaştığınız tecrübeniz için teşekkürler hocam. Bağlayacağım direnc değerini neye göre düşünmem hesaplamam gerekir.
Teşekkürler
Tamamen kapasitörün büyüklüğüyle orantılı.

Senin devrende 100 ohm kafi gibi. Kapasitör büyürse direncide biraz büyütmeniz gerekebilir.
Tabii o zaman tuş reflexi de yavaşlar.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
6,451
Üyeler
2,659
Son üye
umutgg

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back