ChatGPT 4 deneme

taydin

Timur Aydın
Staff member
Bugün chatgpt4 ile denemeler yaptım. Gelen bir veri akışı üzerinde belli sayıda veriyi kullanarak ortalama hesaplayan bir C fonksiyonu yaz dedim. Oldukça temiz ve basit bir kod üretti. Gelecekte bunun bir insanın yerini alacağından ciddi şüphelerim olsa da, internette bilgi arattırma konusunda çok faydalı olduğunu düşünüyorum.

1685130871522.png

Bir veri bloğunun MATLAB ile FFT si nasıl alınır diye sordum. Şöyle bir açıklama yaptı. Kullandığı açıklamalar, değişken isimleri ve kod kalıpları yabancı gelmedi. Sonra google'da arattırınca anladım ki bu örneği neredeyse olduğu gibi MATLAB'in sitesinden yürütmüş :katil2:

1685131174254.png

Aktif olarak aramasam da, uzun zamana yayılmış olarak, manyetik malzemelerin ve manyetik prensip ile çalışan komponentlerin simulasyonunu yapmaya yarayan belli sayıda yazılımları belirlemiştim. Kesin bir rakam veremesem de, belki toplamda 4 saat ayırmışımdır bu işe. Ama şimdi chatgpt efendiye sorunca, benim listedeki BÜTÜN yazılımları 5 saniyede getirdi ... Bir arama yardımcısı olarak chatgpt çok faydalı.

1685451205201.png

Gene adobe illustratör ile sürünüyorum. Bir şekli bir doğru boyunca temiz bir şekilde kesmem gerekiyor. İnternette aratıyorum, tam olarak bana lazım olan şey anlatılmıyor. Anlatılan metodu da deniyorum iş görmüyor. Zaten Adobe nin tuhaf bir teknik destek geleneği var, sorulara yazıyla değil de video ile cevap veriyor. Yav 20 dakikalık videoyu seyretmek istemiyorum kardeşim, bu kadar temel bir işi yapmanın bir kolayı olması lazım ...

Neyse, ChatGPT-4 bakalım ne diyecek bu işe dedim ve sordum. Çıktı çok büyük buraya ekleyemeyeceğim ama kaba bir özeti şöyle geçti:

Ben: "Soru"
GPT: "Soruyu anlamamış, işe yaramayan cevap"
Ben: "Aynı soru değişik soruldu"
GPT: "Prosedür önerdi"
Ben: "İşe yaramadı"
GPT: "Özür dilerim. Yeni prosedür"

Baktım bu Adobe İllustratörden anlamıyor, hatta sanki benim ona doğrusunu öğretmemi bekliyor. "Şunu yaptım ve işe yaradı" deyiversem, herhalde hemen bir kenara yazacak sonra da aynı soruyu soranlara sanki kendi bulmuş gibi satacak :mad:

Pes ettim artık. Saatlerce sürünüp deneme yanılma ile doğru metodu buldum.

Bir de PriveteGPT versiyonu var. Tamamen lokal cihazda çalışıyor ve senin bilgisayarındaki bilgilere göre sorulara cevap veriyor. Belki bunu eğitip, evcil bir hayvan gibi eğitebilirsin. :katil1:

İnternet bağlantısı gerekmiyor gibi laflar edilse de kurulum için internete bağlayacaksın, güvenlik bakımından açık kaynak olması da çok anlamlı mı bilemedim.

Neyse sonuçta kendini bu alanda geliştirmek isteyenler için faydalı bir başlangıç olabilir. O nedenle paylaşayım istedim. Aşağıda kurulum videosu ve GitHub adresi var.

ChatGPT4 te internet arama ve resim üretme yeteneği gelmiş. Test ettim. Geri beslemeli güç kaynağı şeması çiz dedim. Düşündü, düşündü, DÜŞÜNDÜ. Sonunda da bana Rusça mıdır Çekçe midir nedir şu antika temalı devre şemasını verdi. :katil2:

1699613290608.png

• Haha
Reactions: nt
Serefsize bak, semayi calmis sonrada elbette cizebilirim edebilirim demis.

Bunlar biraz daha akillansin daha cok cakallik yaparlar cook.

ChatGPT ile işe özel GPT hazırlamak da mümkün gibi görünüyor. Ve bu sadede paralı olan sürüm için değil, bedava olan sürüm için de geçerli. Ben şimdi kendim için bir Adobe Illustrator Assistant tanımladım, bakalım ne kadar işe yarayacak göreceğiz :)

Özel olarak bir işe yaramasa da, her seferinde "bak evladım, şimdi soracağım soru Adobe Illustrator için, tamamı mı?" demekten kurtaracak beni :katil2:

Geçen hafta rapor yazarken makale özeti çıkarma ve akademik özet çıkarmada kullandım. Benden daha iyi cümle kurduğunu söyleyebilirim

"FEETBACK REGULLATED VELTAGE SOURCE" Şaka da yapıyor anlaşılan :) .

Geçen hafta rapor yazarken makale özeti çıkarma ve akademik özet çıkarmada kullandım. Benden daha iyi cümle kurduğunu söyleyebilirim
Suslu cumle kuruyor ama icerigin kalitesi konusunda suphelerim var. Anlamadigi yerleri ki genelde anlamiyor sallayip dolduruyor.

Neymiş? Sora bir video üretmiş, gerçekten ayırmak mümkün değilmiş. Valla bilmiyorum, o video üretilirken ben orada değildim. Videoyu üretmek için gereken girdi verisini de vermiyorlar, programa erişimimiz de yok, aynı şeyi biz de yapıp teyit edemiyoruz. Ama benim gördüğüm kadarıyla daha onlarca yıl gerekecek bunun işe yarar bir grafik üretmesi için. Ne zaman denesem, işe yarayan bir grafikten çok uzak, tamamen zırva birşey üretiyor.

1710588922911.png

70'lerde Komiser Columbo adinda bir dizi vardi.

O tarihlerde multi milyarder bir is adami evine devasa bir bilgisayar yaptirmisti. Salon kadar. Duvarlar boydan boya paneller yanip sonen isiklar vs.

Mikrofondan sesli olarak ne sorarsan sor cevap veriyordu.

Sonra bir gun bu bilgisayar calindi. Yanlis hatirlamiyorsam kamera kayitlarinda maskeli birisi salona girmis fakat salondan cikartilan hic bir cihaz olmamisti. Fakat bilgisayar calinmisti.

Devreye Komiser Columbo girdi ve cozdu olayi.

Bu chat GPT de de ordaki bilgisayardan var diye dusunmuyor degilim.

Son düzenleme:
İpucu vereyim dedim. Tahmin edileceği gibi özür diledi, tekrar deneyelim dedi. 8 dakikadır düşünüyor :kafa_samar:

1710589887418.png

Sordum buna, emojileri işleyip değerlendiriyonmu diye. Evet diye bir de gülücük koydu. Ben de bir "middle finger" verip cevap vermesine fırsat vermeden sildim :katil2:

70'lerde Komiser Columbo dizi vardi.

O tarihlerde multi milyarder bir is adami evine devasa bir bilgisayar yaptirmisti. Salon kadar. Duvarlar boydan boya paneller yanip sonen isiklar vs.

Mikrofondan sesli olarak ne sorarsan sor cevap veriyordu.

Sonra bir gun bu bilgisayar calindi. Yanlis hatirlamiyorsam kamera kayitlarinda maskeli birisi salona girmis fakat salondan cikartilan hic bir cihaz olmamisti. Fakat bilgisayar calinmisti.

Devreye Komiser Columbo girdi ve cozdu olayi.

Bu chat GPT de de ordaki bilgisayardan var diye dusunmuyor degilim.
bende merak ettim simdi devasa bilgisayar nasil calindi, nereye gitti?

Forum istatistikleri

Konular
5,878
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back