DC 3.7 V'tan 1.2 V'a düşürme...

Yeniden kontrol ediniz.

Referans voltaj üreticisinin SADECE giriş voltajından beslenmesi daha mantıklı değil mi? Böylece referans çıkış yük değişimlerinde veya farklı bir çıkış voltajı yapılandırıldığında anlık da olsa değişmez

1724484014265.png

Selamlar. Ben bunu dun bu thread'e cevap olarak atmistim fakat moderator onayindan sonra yeni thread olarak acilmis:

Bu ilk post'um o yuzden mazur gorun, ongoremedigim bir hata da yapmis olabilirim onerimde. Sahsen boyle voltajlara regulator kullanmadan ulasmak istersem, voltaj bolucu devre ardina bir voltage follower devresi koyuyorum. Bu denli dusuk voltajlarda opamp'in datasheet'ine iyi bakmak gerekiyor. TL0xx veya x4558 gibi opamplarla simule ettigimde istedigim sonuclara varamadim.

1724432389408.png

opamp bu akimlari saglayabilir mi, farkedemedigim baska bir sikintisi var midir tahmin edemiyorum, ama yardimci olursa ne mutlu

O motor 100 mA akım çekmez. Yükte çok daha fazlasını çeker bunu düşünerek hareket edin.

Oradaki 100 mA neyi belirtiyor emin değilim. Sarj cihazı olabilir. Ama kesinlikle 100mA ile bir traş makinası çalışmaz.

Hocam, artık nasıl sallamışsam, ölçmeden biçmeden 100mA dedim. Uyarınız üzerine 1,2V. ile motorun boşta çektiği akımı ~350 mA. olarak ölçtüm. Çekilen akım, yükte muhtemelen 0,7 ~ 0,8A.'e varacak.

1724590721251.png

2K7 yada 4K7 degeriyle oynayarak motor voltajini degistirebilirsin. BD135 bulamazsan BC338 transistoru deneyebilirsin.

Son düzenleme:

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,541
Üyeler
2,685
Son üye
Metalech

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back