Dijital fotoğraf makinalarında ISO olayı

taydin

Timur Aydın
Staff member
Fotoğrafçılık konusunda biraz kendimi geliştirmeye çalışıyorum ve temeller ile ilgili bilgi okuyorum sağda solda. Lens açıklığı (aperture) ve pozlama hızı (shutter speed) anladım ve neye sebep olduğunu da kafamda canlandırabiliyorum. Ama bu ISO olayı nedir yav? Eskiden film tipi fotoğraf makinalarında her filmin özel ISO rakamı olurdu ve çekeceğiniz sahnenin ne kadar hızlı olduğuna göre uygun ISO film seçmeniz gerekiyordu. Ama dijital fotoğraf makinasında sensör aynı sensör. Işığa duyarlılığı da tasarımında neyse odur ve son derece duyarlıdır. ISO'yu neden değiştirmek gerekiyor? Son derece duyarlı olan bir sensörü zorla neden daha az duyarlı yapıyoruz?

Bildiğim kadarıyla, filmin kimyasal katmanının kalınlığına ters orantılı bir sayı. Ne kadar ince, o kadar ışığa hassas ve gürültülü. Bu yüzden mekanik olarak ışığı gösterip kesme hızı ve ışık miktarına göre bir optimum değer seçilir.

Elektronik makinada sensörler nasıl çalışıyor bilmiyorum ama mesela, her bir ışığa hassas hücre üstünde biriken şarjı ölçüyorsa, bunun kapasitesini ayarlayıp şarjın ne kadar hızlı birikeceğini belirleyebilirsen yukardakine benzer bir iş yapmış olursun ve kapasiteyle ters orantılı bir ISO değeri elde etmiş olursun.

Evet eski makinalardaki filmler için ISO mantıklı. İstenen ISO ya göre farklı film seçmen gerekiyordu. Ama sensör zaten son derece duyarlı. Bildiğim kadarıyla modern sensörlerin ISO'su 6000. Hatta 8000 olan da var. Dijital makinalarda neden azaltmaya çalışıyoruz bunu? Fazla pozlama istenmiyorsa pozlama süresini azalt ...

Telefonlarda biraz sacma kaliyor bu deger ama mekanik aksami olan makinelerde deklansor hizi ve diyafram acikligini degistiriyor bu ayar. Eger hep sabit bir degerde kalirsa fotograf kalitesini arttirmak icin raw fotograf uzerinde yazilimla oynamak gerekir. Bunun fiziksel olarak yapmak daha mantikli geliyor.

iso sensör piksellerinin voltajı ile ayarlanıyor diye hatırlıyorum. telefon kameralarında diafram shutter yoktur herhalde, diafram açıklığı sabittir, deklanşör hızı da o voltajın süresi olabilir. autofocus için bir mercek bobinlerle hareket ettiriliyor onun dışında mekanik aksam yok bence...

İSO yükseldikçe sensorun hassasiyeti artıyor.

Yüksek İSO çekimlerinde noktasal düzeyde parildamalar olur. Bu nedenle ihtiyaca göre isoyu ayarlamak gerekir.

Cok karanlık bir çekimde mecburen İSO yu yukseltip görüntü almak gerekebilir ancak gün ışığında İSO yu yukseltirseniz gereksiz parlamalara neden olur.

Bende slr makina kullanıyorum. Gerekmedikçe isoyu 50 yada 100 un üzerine çıkarmıyorum. Bazen gece tam karanlık çekimlerde isoyu yükseltiyorum.

Bende slr makina kullanıyorum. Gerekmedikçe isoyu 50 yada 100 un üzerine çıkarmıyorum. Bazen gece tam karanlık çekimlerde isoyu yükseltiyorum.

Benim makinada düşük ışık denemeleri yapıyorum. f/2.8 ayarladım lensi, shutter 1/30 yaptı ve ISO yu da 1600'e dayadı. Görüntü tabi çok berbat. ISO'yu limitleyip tekrar deneyeyim bakalım.

Evet eski makinalardaki filmler için ISO mantıklı. İstenen ISO ya göre farklı film seçmen gerekiyordu. Ama sensör zaten son derece duyarlı. Bildiğim kadarıyla modern sensörlerin ISO'su 6000. Hatta 8000 olan da var. Dijital makinalarda neden azaltmaya çalışıyoruz bunu? Fazla pozlama istenmiyorsa pozlama süresini azalt ...

ISO eski makinelerde filmin ışığa karşı duyarlılığı iken günümüzde sensörün ışığa karşı hassasiyetini gösteriyor. Bazı senaryolarda sensörün ışığa bu kadar duyarlı olması iyi değilken bazen de çok duyarlı olması istieniyor.

Düşük ışık koşullarında yüksek ISO daha iyi performans sağlamak için kullanılır. Ancak, bu bazı dezavantajlara sebep olur. Yüksek ISO değerlerinde daha fazla gürültü (noise) yani istenmeyen renk ve desen bozulmaları üretme eğilimi var. Bununla birlikte ISO değerini düşürerek diyaframı geniş açmak yada pozlama süresini uzatmak her zaman mümkün de olmuyor. Mesela hareket eden bir kareyi yakalarken bunu yapamazsın.

Dolayısıyla profesyonel çekimlerde daha net kareler için bu ayara halen ihtiyaç duyulur.

Eski makinalarda film katmanı kalınlığı varsa, yeni makinalarda da bunun benzeri bir hücrenin şarj kapasitesi meselesi var. ISO ayarıyla bir nevi empedans eşleştirmesi yapıyoruz ki ışıktan en verimli şekilde faydalanalım. Eğer ISO'yu ayarlamak yerine pozlamayı düşürürsen ışığı azaltırsın, bu veri kaybı demektir.

Bir mesajda arkadaş söylemiş, hücrelerin gerilimi ayarlanıyor diye. Muhtemelen hücreler varicap gibi davranıyor, yani gerilimle bunun kapasitesini ayarlıyorsun.

Benim makinada düşük ışık denemeleri yapıyorum. f/2.8 ayarladım lensi, shutter 1/30 yaptı ve ISO yu da 1600'e dayadı. Görüntü tabi çok berbat. ISO'yu limitleyip tekrar deneyeyim bakalım.

Shutter bu denli düşük çekimlerde makinayi tripod ile sabitlemekte buyuk fayda var.

Düşük ışıktan kasıt ne? Gece karanlık ortamda oda içi bir çekim ise farklı içeride azda olsa ışık kaynağı var ise ayrı.

Fotoğrafçılığın en kötü şartı düşük ışıkta resim cekebilmektir.

Kolay gelsin.

Sadece fotoğrafçılık üzerine çok fazla videosu yok ama olanlar da çok iyi ilgim olmasa da göz ucuyla bir bakıyorum.
Flu TV

Bende Canon'un fotografcilik egitim videolari vardi. Daha once makine aldigimda vermislerdi. Yukleme tamamlansin, atayim size de linkini.

Düşük ışıktan kasıt ne?

Çalışma masasında iki tane LED panelim var, ışık sorunu yok. Ama çalışma odasının diğer yerlerin bulunan bir nesneyi çekeceğim zaman oradaki tek ışık, odanın aydınlatması. Flaş ve tripod kullanmadan bu şartlarda güzel resim çekebileyim diye f/2.8 50 mm makro lens aldım, ama iyi lens yeterli değil demekki ...

Çalışma masasında iki tane LED panelim var, ışık sorunu yok. Ama çalışma odasının diğer yerlerin bulunan bir nesneyi çekeceğim zaman oradaki tek ışık, odanın aydınlatması. Flaş ve tripod kullanmadan bu şartlarda güzel resim çekebileyim diye f/2.8 50 mm makro lens aldım, ama iyi lens yeterli değil demekki ...

Diyafram açıklığı iyi ve sabit 50 mm olması içerisindeki merceklerin minimum olduğu ışık gecirgenligi iyi demektir.

Bu noktada f acikligi 2.8 de ve diyafram süresini uzatmak verimli olur.

Ayrıca çekim esnasında diyafram açıklık süresi uzadıkça çekimi elle degil otomatik süre ile yapmanı veya uzaktan kumanda kullanmanı öneririm. Elle deklanşöre basmak makinayi titrettigi için bulanık görüntü almaya neden olur. Ben sabit cekim yapacagimda makinayi kurup 2 saniye sonra çekime ayarlayarak uzun pozlama yapıyorum.

Geceleyin cok soluk bir yildizin fotografini cekmek istersek sensorun isiga maruz kalma suresini uzatmamiz gerekir.

Şimdi biraz daha video seyrettim ve deneme yaptım. Düşük f ye sahip bir lens, düşük f de daha fazla ışık alabiliyor, ama aynı zamanda "depth of field" (DOF) denen derinlik çok azalıyor. Yani SADECE odaklanan yer keskin, geri kalan her yer bulanık oluyor. Eğer her yerin keskin olmasını istiyorsan (büyük bir DOF) o zaman yüksek f seçmen gerekiyor. O zaman da ışık yetmiyor ve aydınlatman gerekiyor :mad:

Şimdi biraz daha video seyrettim ve deneme yaptım. Düşük f ye sahip bir lens, düşük f de daha fazla ışık alabiliyor, ama aynı zamanda "depth of field" (DOF) denen derinlik çok azalıyor. Yani SADECE odaklanan yer keskin, geri kalan her yer bulanık oluyor. Eğer her yerin keskin olmasını istiyorsan (büyük bir DOF) o zaman yüksek f seçmen gerekiyor. O zaman da ışık yetmiyor ve aydınlatman gerekiyor :mad:

Evet aynen öyle abi.

softbox lar var ayaklı katlanıyor sanırım

Evet şerit LED'li olanlar var, küçük nesnelerin çekiminde çok iyi sonuç alınıyor. Ama benim çalışma masasındaki aydınlatma iyi zaten, hiç gerek duymadım. Doğrudan lense takılan flaşlar var. Mikroskop aydınlatması olanlar da var. Gerekirse ileride öyle birşey alınabilir.

abi iki ayrı resim çekermisin aynı kare farklı ıso en dusuk en yuksek pıxellerıne bakalım ne oluyomus :D

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,970
Üyeler
2,514
Son üye
evrenbasaran

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back