Dişliler de kullanılan yağlar

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Bu gün iki sorundan dolayı bilgisayarımı söktüm.
Birincisi dvd-rw'ımın lazer kafasının üzerinde kaydığı metal milin üzerindeki yağın özelliğini kaybetmesi sonucu kafanın hareket edemenesi.
İkincisi işlemci fanının sürekli vınlaması.

Dvd-rw'ın miline wd40 sıktığım da en fazla 1 hafta idare ediyor, fanı söktüğümde ise içinde hiç yağ olmadığını farkettim. Ama wd40 ın orada işe yaramayacağını bildiğimden hiç sürmedim.

Bu tür malzemeler de hangi yağlar kullanılıyor?
Nerede satılıyor? Daha önce ihtiyaç duyan, alan var mı? Mesela motorum için aldığım 10/40w yağa kulak pamuğu batırıp dvd-rw miline sürsem iş görür mü? Aklımda deli sorular :D

O mil üzerinde gres olma ihtimali daha yüksek. Sanayiden diş macunu gibi tüplerde satılan lityum gresi alıp deneyebilirsin.

Fanın vınıldaması ise yatağın aşınmasından dolayı. Ona hiçbir yağ fayda etmez, fanı değiştirmek şart.

O mil üzerinde gres olma ihtimali daha yüksek. Sanayiden diş macunu gibi tüplerde satılan lityum gresi alıp deneyebilirsin.

Fanın vınıldaması ise yatağın aşınmasından dolayı. Ona hiçbir yağ fayda etmez, fanı değiştirmek şart.
Anladım abi teşekkürler.

Ben şuna gözümü dikmiştim. Yağlama özelliği dışın da korozyon oluşumuna karşı da etkiliymiş. Ama senin dediğini de bir inceleyeyim abi. Ufak tüpünü bulursam alırım.

O ürün farklı. Kullanılmaz.
Benim dediğim ürünlerden ufak tüp bulunmuyor.
Tam 3 yıldır araştırıyorum. En az 1 kiloluk bidonlarda satılıyor.
Aslında 3 farklı ürün bulunuyor. İnce orta ve kalın olmak üzere. Ama hiçbirisini Ankarada bulamadım.
İstanbulda defa kimya da bulunuyormuş.
Abi o ürünün kilosu 198tl. O parayı versem ömür boyu o yağı kullansam da bitmez. Hem paraya yazık hem yağa.
Ama şöyle olabilir. 1kg alınıp 20-30cc şişelere bölünüp ihtiyaç fazlası satılabilir.

Aklıma geldi.
Bende farklı amaç için bir yağ bulunuyor.
2036 eklentisine bak
Viskosity artırıcı özellikli bu yağ CD lazer rayı için ideal bir yağdır.
Mile iki taraftan birer damla damlatmak yetiyor. Çok stabil ve uzun süre çalışıyor.
Motorlarda da test ettim ancak mildeki boşluk fazla ise çok kalıcı olmuyor.
Dilersen sana bir ŞIRINGA gönderebilirim.
Mildeki boşluk çok abi. Yağın sıvı ise olmaya bilir.
Ben eve geçince iyice bir inceleyeyim de duruma göre konuşuruz.

Mil boşluğu göz ile anlaşılamaz.
Hiçbir ölçme metodu da işe yaramaz.
Çünkü boşluk asla lineer olmayacağı gibi, lineer de olsa mikronlar seviyesinde olabilir.
Ayrıca sürtünen parçalardaki mikroskopik aşınmalardan dolayı yüzey pürüzlü hale gelmiş te olabilir.
Bu işin tek bir test yöntemi vardır.
Eve giderken tam yağlı yoğun el kremi al. Bildiğimiz ARKO EL kremi.
Bu ürünü hem dişlide hem de CD mekanizmasında kullanabilirsin.
Özellikle CD mekanizmasının sürtünen yatağı plastik ise çok uygun olacaktır. Her iki taraf metal olsa da sorun yok ancak kullanım ömrü az olur. Yaklaşık 1 yıl.
Motor için ise şu test yapılmalıdır.
Motor mili sökülerek alkol vbg sıvı ile iyice temizlenir. Motor miline içten ve dıştan fazla olmamak kaydıyla krem sürülerek yağlanır.
Motor ilk bir hafta mümkün mertebe yüksek devirle kullanılır. Eğer hafta bitiminde yeniden ses yapmaya başlamazsa mil boşluğu fazla değildir.
Bak bu olur abi. Evde bol bol var. Severim ben arko kremi :D

Nemlendiriciler olmaz haa :)
İlla bu yoğun ve yağlı kremlerden olması lazımdır.
Hatta uzun süre beklemiş bayat kremler daha iyi oluyor.
Çok eskiden tamircilik yaptığım zamanlarda bu kremden tezgahımda bulundururdum.
Teyplerin plastik dişlileri zamanla boşluk yapıp HIRR diye ses çıkartır veya normal çalışmazlardı.
Bu krem ile dişlileri birer cc yağladığım zaman hem müşterilerin dualarını hem de paralarını alırdım :)
Kremi soranlara da ellerim çok hassas arada krem sürüyorum derdim :D
Benim margarin kullanmışlığım var. Benden elekrtonikçi olmaz o zaman : D

12tl kendisi, 20tl kargosu ve 15tl gümrük vergisi ile 47tl ye geliyor.
Aynısından başka satıcıda buldum. 10tl, ücretsiz kargo ve gümrük vergisi ile 25tl ye geliyor. Çok çok lazım olmadığı sürece almayacağım aliden. Almak isteyen olursa link aşağıda.

TRY 10.36 14%OFF | SW-92SA ısıtıcı film Kol Gres Sentetik Gres YAZıCı FOTOKOPI DIŞLI yağlama yağı için HP Canon Epson Brother

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back