Doğru Bir Ölçme Yöntemi mi?

Kuyumcu, kuyumcuyu :gulus2: her tarafimiz koktu ya, ben nerden anlayim sahte altin yapmaktan

tamam herkes yöntemi uygun buldu. bir ara deneyeceğim.
normalde kuyumcuyu kesinlikle kandıramazlar.

aşağıdakiler mümkünse;

altın içine 1 karatdan az değerde yabancı madde karıştırılmamışsa,
karat asitleri ve mihenk taşı taklavatı sağlamsa,
hassas çevresi kapalı manipülasyona açık olmayan elektronik kantarı varsa,
tınlama aleti ve tınlatma tablası varsa,
rengine bakılır, büyüteçle inceleme imkanı varsa, (bazı altınlarda hassas ince yazıları ve yıllara göre kalıp izleri olur, kalıp durumlarını bilirler.)
birde çok nadirde kullanılsa bu konuda tartışılan hacim-özkütle yöntemini ilave edin (bunu gördüm ama nadir oluyor. dökümcülerde olduğunu düşünüyorum.)
en sonada altını kesip içine iç yapısına bakılmasını ekleyin. (buna müşteri izin verirse yapılabilir. üstdeki yöntemlerle sahte olduğundan eminse ve kapalı çarşıda ise anında keser.)
birde bu işte kullanılabiliyorsa x-ray tarzı - sonar tarzı dedektörle iç yapısının homejenliği kontrol edilebiliyorsa onada bakılabilir. (bu cihazı kapalı çarşıda hiç görmedim. )

elektriksel alan prensibine göre bir cihaz yapabilen varsa parayı vurur diyebilirim.; hazneye altın koyulacak, mala zarar vermeden elektriksel işlem uygulanacak ve neticesinde karat değerini verecek gibi. hazneye koyulanın yalnızca saf altın oranını verse yeterli olur.
cihazı denemesi çok basit, 10 dakkada tüm altınların ve ayarlarının gerçek ve sahte çeşitleri ile denenir. % 100 testi geçerse. yapan kişi sağlam para kazanır.

varmı yaparım diyen, kendine güvenen. başka iş yapmasına gerekte kalmaz. cihazı satmasıda gerekmez. satmasa daha iyi aslında.
kapalı çarşıdaki dükkana koycaz, getirene ücreti karşılığı ölçüm yapacaz. kilosu 200 TL. den ölçülür.

tamam herkes yöntemi uygun buldu. bir ara deneyeceğim.
normalde kuyumcuyu kesinlikle kandıramazlar.

aşağıdakiler mümkünse;

altın içine 1 karatdan az değerde yabancı madde karıştırılmamışsa,
karat asitleri ve mihenk taşı taklavatı sağlamsa,
hassas çevresi kapalı manipülasyona açık olmayan elektronik kantarı varsa,
tınlama aleti ve tınlatma tablası varsa,
rengine bakılır, büyüteçle inceleme imkanı varsa, (bazı altınlarda hassas ince yazıları ve yıllara göre kalıp izleri olur, kalıp durumlarını bilirler.)
birde çok nadirde kullanılsa bu konuda tartışılan hacim-özkütle yöntemini ilave edin (bunu gördüm ama nadir oluyor. dökümcülerde olduğunu düşünüyorum.)
en sonada altını kesip içine iç yapısına bakılmasını ekleyin. (buna müşteri izin verirse yapılabilir. üstdeki yöntemlerle sahte olduğundan eminse ve kapalı çarşıda ise anında keser.)
birde bu işte kullanılabiliyorsa x-ray tarzı - sonar tarzı dedektörle iç yapısının homejenliği kontrol edilebiliyorsa onada bakılabilir. (bu cihazı kapalı çarşıda hiç görmedim. )

elektriksel alan prensibine göre bir cihaz yapabilen varsa parayı vurur diyebilirim.; hazneye altın koyulacak, mala zarar vermeden elektriksel işlem uygulanacak ve neticesinde karat değerini verecek gibi. hazneye koyulanın yalnızca saf altın oranını verse yeterli olur.
cihazı denemesi çok basit, 10 dakkada tüm altınların ve ayarlarının gerçek ve sahte çeşitleri ile denenir. % 100 testi geçerse. yapan kişi sağlam para kazanır.

varmı yaparım diyen, kendine güvenen. başka iş yapmasına gerekte kalmaz. cihazı satmasıda gerekmez. satmasa daha iyi aslında.
kapalı çarşıdaki dükkana koycaz, getirene ücreti karşılığı ölçüm yapacaz. kilosu 200 TL. den ölçülür.
İki büyük sıkıntı var:
1) Kilosu 200 den pek para kazanamayabilirsiniz.
2) Bu cihaz var zaten üstüne koyduğunuz ürünün içindeki elementleri ve oranlarını bir kaç saniyede söylüyor.

bunudamı yapmışlar. görsel-linki adı falan varmı? bir bakalım altını nasıl analiz edebiliyor acaba.

200 TL. iyidir fena para bırakmaz. ayağı alışsın vatandaşın. 50 kilo rahat iş gelirdi günlük. birde kiloya gelmeyen ufak ölçüm işlerinden 50 TL. alırdık.
çok fazla parçalı kilo işide gelirse rakamı artırabilirdik. kiloluk dediysek bir kaç külçe gibi düşünelim. parça arttımı fiyatda artar. bu ek iş zaten ana iş değil.
birde beyaz kaplamayı becersek (beyaz altın) bundada para var aslında.

kuyumcu bir arkadaş anlattı. mal satıyoruz. yan komşuların sattığı mallarıda biliriz. ertesi gün başkası tarafından kontrole getiriliyor diyor. sevgilisi almış hop kontrole.
düğün yapılmış sahte varmı kameradan kimin takdığıda belli hop kontrole. mehirlik nikah öncesi verilmiş hop kontrole. hiç güven kalmadı diyor bana. mal bizimde olsa ses etmiyor kontrol ediveriyoruz diyor. aslında bıktırıcı bir iş. yarım yamalak konrol ettikleride oluyor. bir tomar altınla geliyorlar bakıver diye. ama illa sahte nadirde olsa oluyormuş. asıl sıkıntı ondan sonrası polise haber verilmek zorunda. sahtesini sahibinde bırakmazlar.
bir ara 22 ayar cumhuriyet-ata altınlarının piyasaya 21 ayarları sürülmüştü. polis kimde varsa toplayıp aldı.

bunudamı yapmışlar. görsel-linki adı falan varmı? bir bakalım altını nasıl analiz edebiliyor acaba.

200 TL. iyidir fena para bırakmaz. ayağı alışsın vatandaşın. 50 kilo rahat iş gelirdi günlük. birde kiloya gelmeyen ufak ölçüm işlerinden 50 TL. alırdık.
çok fazla parçalı kilo işide gelirse rakamı artırabilirdik. kiloluk dediysek bir kaç külçe gibi düşünelim. parça arttımı fiyatda artar. bu ek iş zaten ana iş değil.

kuyumcu bir arkadaş anlattı. mal satıyoruz. yan komşuların sattığı mallarıda biliriz. ertesi gün başkası tarafından kontrole getiriliyor diyor. sevgilisi almış hop kontrole.
düğün yapılmış sahte varmı kameradan kimin takdığıda belli hop kontrole. mehirlik nikah öncesi verilmiş hop kontrole. hiç güven kalmadı diyor bana. mal bizimde olsa ses etmiyor kontrol ediveriyoruz diyor. aslında bıktırıcı bir iş. yarım yamalak konrol ettikleride oluyor. bir tomar altınla geliyorlar bakıver diye. ama illa sahte nadirde olsa oluyormuş. asıl sıkıntı ondan sonrası polise haber verilmek zorunda. sahtesini sahibinde bırakmazlar.
bir ara 22 ayar cumhuriyet-ata altınlarının piyasaya 21 ayarları sürülmüştü. polis kimde varsa toplayıp aldı.

abi bunu ekle istersen buraya :gulus2:

Daha kompleks olanları da var ama şimdilik bulamadım.

Daha kompleks olanları da var ama şimdilik bulamadım.
Bu yüzeyin bileşimini ölçer. içerisini ölçmez.
Birde numenelerin üzerinde yazılanlar ile makinenin ölçtükleri arasında ufak farklar var.
Çelik için önemsiz olabilir ama altın pahalı bir element. mg değişim bile önemli.

güzel cihaz. ama yüzey ölçümünü yapmak, daha farklı metodlarla, zaten çok ucuz ve kolay yöntem oluyor. bu cihaza değerli maden sektöründe çok ihtiyaç olmayabilir. kullanana denk gelmedim. duymadım.
aslında altını kestirmeden iç röntgenini homajenliğini gösteren tipde birşeyde olsa iş yapar. Ayarını göstermeside gerekmezdi. kesmeyi önlese kesme ile görüleni sağlasada yeterli olabilir. röntgen cihazı denir buna değilmi. yada x-ray cihazı da deniyor olabilir.
varmı yapılır-yaparım diyen.

Altin sektorunun icinde turlu teraneler donuyordur, zaten yapacak yapilmis, hatta yapanlar digerlerine vermiyor bile olabilir.

bazi sektorlerde boyle seyler mumkun, ilac, tip, gida, tohum, genetik vs gibi. Biz bilmiyoruz iclerinde ne donuyor.

ufak çaplı değişik denemeler yaptım. çelik, elektrolitik bakır ve 6082-6013 alüminyumlarla, yöntem hoşuma gitmedi, değerler çok farklı-hatalı çıkıyor.
teraziye taşan suyu tartma deneyide hatalı sonuçlar veriyor.
değerli ve düşük ağırlıklı birde saf olmayıp karışım içeren, kıymetli metallerde iyi bir ölçme yöntemi olmayabilir gibi duruyor.
ancak metalin kütlesi büyük olursa ölçüm sonuçlarındaki hatalar azalıyor gibi duruyor.

Genelde cevap aynı;

Soruyorlar yolda 20 litrelik teneke buyuklugunde külce altın buldun ne yaparsın?

Kucaklar götürürüm diyorlar.

250-300 kg. kaldırabiliyorsa kucaklayıp götürür. Kaldıramıyorsa ...... götürür.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,521
Üyeler
2,681
Son üye
Oğuzhan06

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back