Eksi 5 volt çökmeden nasıl elde edilir?

kudretuzuner

Aktif Üye
Merhaba,
Konu başlığından da anlaşılacağı gibi -5 volt elde ediyorum. ICL7660 kullandım. 2 adet 9 volt piller ile şase +9 volt -9 volt elde ettim fakat brotobord ta denemeye aldığımda eksi voltajlar çöküyor, -1 ila -2 voltlara düşüyor. Haliyle de opamp lar sağlıklı çalışmıyor. Stabil bir -5 volt elde etmem gerekiyor. Pil ile olan öneriler tercihimdir. Teşekkürler.
Not: Kullanılan opamplar AD623 ve TLC081 veya TLC084.

1-jpg.23619

Sag ustte 5v dan -5v ureten devre semasi goruluyor. 9V da da calismasi gerekir.

ICL7660 lı devre neden çalışmadı acaba? Devre şemasına bakabilir miyiz?

Merhaba,
Bu devrenin üstteki şeklini kurdum. Boşta iken -5 volt tam çıkıyor, ama AD623 ve TLC081 negatif pinlerine bağlayınca -1.35 veya -1.40 gibi çöküyor.

Ekler

• ICL7660_super.rar
    12.2 KB · Görüntüleme: 96
Evet haklısınız. Ama -5 voltu sadece opamp larda kullanıyorum. Şemaya opto da ekledim ama olmadı transistör ile de deneyeceğim.

Ekler

• KU_5_biomedical_interface_5.rar
    23.3 KB · Görüntüleme: 47
Datasheet'e göre ICL7660 çıkış voltajının -2 V değerinin altına düşmesi için 40 mA üzerinde akım çekiliyor olması lazım. Opamp kendisi bu kadar akım çekmese de çıkışına bağlı olan yük nedeniyle bu kadar akım çekebilir. Veya devrede arıza olabilir.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,881
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back