Elektrik destekli pedal ile bisiklet yapımı.

Merhabalar öncelikle iyi günler dilerim. Kendi imkanlarımla elektrik destekli pedal sistemi kurmak istiyorum. Bunun için genel olarak kullanılan bataryaları, motorları, mekanik sistemleri vs. oldukça araştırdım. Ancak bisikletlerde bulunan beyin (sürücü ya da controller olarak da geçebiliyor) hakkında pek bir bilgi bulamadım. Sürücünün içerisindeki elektrik ya da elektronik devrelerin en azından neler olduğunu ve çalışma prensiplerini öğrenmek istiyorum. Bu sürücünün görevi genel olarak tork sensöründen aldığı bilgi (tork sensörü kullanıcının pedala uyguladığı basıncı ölçer yani kullanıcının pedala basarken zorlanıp zorlanmadığını anlar) ile tekerleğe motor tarafından verilecek gücü oranlamak, dengelemektir. Bu konu hakkında bana geri dönüş sağlayabilenler olursa çok memnun olurum. Tekrardan iyi günler dilerim iyi çalışmalar...

İşin genel temelini iyi anlamışsın. Ama gerçekleştirmeye başladınmı birçok ayrıntı var. Anlatılarak öğrenmen mümkün değil. Aşama aşama yapıp denemen lazım.

Elektronik bilgin ne seviyede? Elinde hangi elektronik ekipmanları var?

Eğer elektronik ekipmanların varsa, bir DC motor al, basit bir DC motor sürücü devresi yap, sonra da onunla deneyler yap. Bunu iyice anladıktan sonra diğer aşamalara geçersin.

İşin genel temelini iyi anlamışsın. Ama gerçekleştirmeye başladınmı birçok ayrıntı var. Anlatılarak öğrenmen mümkün değil. Aşama aşama yapıp denemen lazım.

Elektronik bilgin ne seviyede? Elinde hangi elektronik ekipmanları var?

Eğer elektronik ekipmanların varsa, bir DC motor al, basit bir DC motor sürücü devresi yap, sonra da onunla deneyler yap. Bunu iyice anladıktan sonra diğer aşamalara geçersin.
Efendim aslında bakarsanız elektronik temelim pek yok. Laboratuvarları düzgün olmayan ve hocaları isteksiz olan bir üniversitede elektrik-elektronik mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim. Bu tarz bahaneleri sevmediğimden kendim sürekli bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Yanıtınız için teşekkür ederim ve katılıyorum size bu tarz şeyleri deneyerek her zaman daha iyi öğrendim. En azından şu an öncelikli amacımın bir DA motoru alıp motor sürücü devresi yapmak olduğunu anladım ve teşekkür ederim. İyi günler dilerim.

Okuldaki laboratuvardan da sonuna kadar yararlan. Senin öğrenmeye istekli olduğunu görürse laboratuvar görevlisi, sana var olan her türlü cihazı kullandırır. Ben üniversitede öğrenci iken masalarda 20 MHz lik Hameg'ler vardı, ama camekan dolabın içinde 100 MHz lik gelişmiş Hameg'ler vardı. Bir süre sonra benim onları kullanmama izin vermeye başladılar, laboratuvarın olanaklarından sonuna kadar yararlandım.

Pedal deviri belirli bir devirin altına düşerse elektrik desteği devreye sokulabilir.
Yüksek tork ölçen sensör bulamadım.
Mile dokunmadan ölçen lazım.

Efendim aslında bakarsanız elektronik temelim pek yok. Laboratuvarları düzgün olmayan ve hocaları isteksiz olan bir üniversitede elektrik-elektronik mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim. Bu tarz bahaneleri sevmediğimden kendim sürekli bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Yanıtınız için teşekkür ederim ve katılıyorum size bu tarz şeyleri deneyerek her zaman daha iyi öğrendim. En azından şu an öncelikli amacımın bir DA motoru alıp motor sürücü devresi yapmak olduğunu anladım ve teşekkür ederim. İyi günler dilerim.
daha ileriki aşamalarda bldc motor sürmeye geçtiğinizde de önce eski bir hdd bulup onun motorunu sürerek başlayabilirsiniz

Forum istatistikleri

Konular
5,840
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back