Elektronik Varyak Hkk.

Mustafa KAÇARCI

Yeni Üye
Arkadaşlar Merhaba,
Akım sürme işleminde kullanılmakta olan akım sürücü ile alakalı denemelerim oldu mevcutta çalışan devrede varyak(220-0V) ile bir trafonun(220-9V) primer sargısı voltajı değişimi yapılarak, trafo sekonderinde bağlı olan fider koruma rölesi test edilmektedir.
Benim denediğim devre ise bu işlemi pic ile şebeke 0 geçiş noktası yakalayıp AC kırpma şeklinde oldu (triyakla bir nevi dimmer diyebiliriz) ama istediğim sonucu malesef alamadım. Sebebinin AC dalga formunun triyakla açılıp kapanmasından dolayı dalga formundaki sinusün bozulması olarak düşünüyorum. Fider koruma rölesi ekranıyla sürdüğüm amper arasında bir istikrar malesef olmadı, AC dalga formunu şekil olarak bozmadan akım çıkışı alacağım akım sürmede kullandığım trafonun primerindeki AC voltajı 0-220V olarak ayarlamada nasıl bir yol izlemem gerekiyor, teşekkürler...

Tam anlayamadım ama 220V üzerinde faz dilimleme yaparak voltajı azaltmaya çalışıyorsunuz herhalde. Yani bir nevi faz dilimleme yöntemi ile çalışan ve varyak'ın yaptığı işi yapan bir devre istiyorsunuz herhalde. Öyle mi?

Aslında varyağın vaptığı gibi bir sinus dalga şekli bozulmadan nasıl voltaj arttırır, azaltırım onu araştıryorum. Dilimlemede dalga şekli bozulduğu için işime yaramadı.

O işi yapmanın en temiz yolu bir inverter kullanmak. İnverterin tam sinüs olması lazım. Faz dilimleme ile, transfer edilen güç ayarlanır, voltaj ayarlanamaz. Bir kere faz 90° ye ulaştığı anda, artık çıkıştaki voltaj değerini artırmak mümkün olmaz, çünkü sinüsün tepe değeri trafodan geçmiş oluyor.

Eğer inverteri kendin yapacaksan, şöyle bir yapıda olması lazım: 220VAC önce tam dalga doğrultulacak ve ±310VDC elde edilecek. Sonra bu voltaj ile IGBT'lerden oluşan bir push pull convertere gidecek. Bu converter'i de PWM sinyal ile süreceksin ve çıkışta sinüs forma çok yakın, geniş bir aralıkta ayarlanabilen bir AC voltaj elde edeceksin. İşin PWM tarafını bir PIC ile yapabilirsin. Asıl çalıştırılması zor olan taraf push pull converterin kendisi olacaktır. Baya IGBT yakacaksın :)

Bununla ilgili araştırırsan internette bolca şema vardır.

Eğer inverteri kendin yapacaksan, şöyle bir yapıda olması lazım: 220VAC önce tam dalga doğrultulacak ve ±310VDC elde edilecek. Sonra bu voltaj ile IGBT'lerden oluşan bir push pull convertere gidecek. Bu converter'i de PWM sinyal ile süreceksin ve çıkışta sinüs forma çok yakın, geniş bir aralıkta ayarlanabilen bir AC voltaj elde edeceksin. İşin PWM tarafını bir PIC ile yapabilirsin. Asıl çalıştırılması zor olan taraf push pull converterin kendisi olacaktır. Baya IGBT yakacaksın :)

Bununla ilgili araştırırsan internette bolca şema vardır.
Çok teşekkür ederim Sayın Aydın, araştırıyorum...

Bu arada varyak'ta ne sıkıntı var da başka bir çözüme yöneldiniz? Varyak gayet güzel, tertemiz ayarlanabilen bir AC voltaj verir. Ben de bir tane kullanıyorum 0 - 250VAC ve bir tam dalga doğrultucu ile de 0 - 350VDC almamı sağlıyor ;)

Varyak'in yaptigi gorevi bir veya birden fazla elektronik parca yada devre ile yapmak zor.

Bunu yapmak icin ciddi bir calisma arge yapmak ve ortaya bir urun cikartmak lazim.

Kolay bir islem degil.

Varyak'in yaptigi gorevi bir veya birden fazla elektronik parca yada devre ile yapmak zor.

Bunu yapmak icin ciddi bir calisma arge yapmak ve ortaya bir urun cikartmak lazim.

Kolay bir islem degil.

Aynen. Bütün voltaj değerlerinde varyak'ın çıkışındaki sinüs dalga şekli tamamen şebekedeki dalga şeklinin birebir aynısı olacak. Üstelik uygun varyak kullanırsanız, şebeke voltajından daha yüksek voltajlar da elde edilebilir. Benimkisi 250VAC ye kadar çıkıyor, ama 300VAC olanı alma şansım vardı almadım. Keşke alsaydım.

Aynı şeyi inverter için söylemek mümkün değil. İnverter ile muhtemelen elde edilebilecek voltajın bir alt sınırı olacaktır. Mesela 0.5VAC alayım deseniz büyük ihtimalle olmaz. Aynı şekilde 300VAC elde etmek de mümkün olmazı diye düşünüyorum. Bunun için boost converter gerekir herhalde.

Bu varyak'a aşırı akım koruması tarzı birşey yapmak istiyorum onunla ilgili biraz araştırmalar yapacağım. Sigorta gibi değil, mikrosaniyeler mertebesinde çıkışı kesecek birşey olması lazım. Yoksa sigorta veya rölenin devreyi açması milisaniyeler sürer ve örneğin SMPS test ediyorsan, MOSFET'ler çoktan nalları diker :D

Forum istatistikleri

Konular
5,821
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back