Ev yapımı ses sistemi ve bir kaç sorun

metalmantr

Yeni Üye
Herkese merhaba,

Elektronik bilgim lehimleme ve bir kaç temel dışında yok diyebiliriz. İhtiyaç dolayısıyla evde amfi yapmak istedim ve youtube'da bulunan videolar aracılığı ile kendi imkanlarımla bir ses sistemi hazırladım çalıştırmayı başardım ancak sağlıklı sonuçlar alamadım ses ve bass güzel geliyor diyebilirim tek bir hoperlöre göre ancak ses hem az hemde bass karışınca ses bozuluyor bunu nasıl çözebilirim ? konuyla alakalı yardımcı olabilirseniz çok sevinirim elimdeki çıkma güç kaynağı gibi parçaların elektronik parçalarını kullanıyorum. Düşük seste temiz, yüksek seste kirli sesin kayıtlarını fotoğraflarla beraber bıraktım.
.
WhatsApp Image 2021-12-22 at 21.51.37.jpeg

Ekler

• WhatsApp Image 2021-12-22 at 21.51.37 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2021-12-22 at 21.51.37 (1).jpeg
    138.4 KB · Görüntüleme: 107
  • WhatsApp Image 2021-12-22 at 21.51.37 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2021-12-22 at 21.51.37 (2).jpeg
    186.4 KB · Görüntüleme: 105
  • WhatsApp Ptt 2021-12-22 at 21.55.48.ogg
    38.1 KB
  • WhatsApp Ptt 2021-12-22 at 21.56.37.ogg
    37.1 KB
Amfi sanki satürasyona giriyor, o cızırtılar ondan olabilir. Amfi neden satürasyona girer? Ya giriş sinyali fazla yüksektir, yada amfinin kazancı çok yüksek ayarlanmıştır. Kesin olarak teşhis koymak için girişe temiz bir sinüs sinyal verip çıkışa da osiloskop ile bakmak lazım.

Amfi sanki satürasyona giriyor, o cızırtılar ondan olabilir. Amfi neden satürasyona girer? Ya giriş sinyali fazla yüksektir, yada amfinin kazancı çok yüksek ayarlanmıştır. Kesin olarak teşhis koymak için girişe temiz bir sinüs sinyal verip çıkışa da osiloskop ile bakmak lazım.
Anladığımı söylersem söylediklerini, yalan söylemiş olurum saygı değer abim ama biraz olsun yine de anlayabilmek lazım burada elektroniğin gerçekten farklı bir dil üstünde yürüdüğünü net bir şekilde anlamış oldum.

Bu bahsedilen terimlerin yoğunluğuna bakarsak benim işim o ölçüm aletleri olmadan çözülmeyecek gibi sanırım. Teşekkürler ^^

Anladığımı söylersem söylediklerini, yalan söylemiş olurum saygı değer abim ama biraz olsun yine de anlayabilmek lazım burada elektroniğin gerçekten farklı bir dil üstünde yürüdüğünü net bir şekilde anlamış oldum.

Bu bahsedilen terimlerin yoğunluğuna bakarsak benim işim o ölçüm aletleri olmadan çözülmeyecek gibi sanırım. Teşekkürler ^^
Amaç elektronik öğrenmek, hobi yada meslek edinmekse tamam, ama sadece bir amfi yapmak ise para verip almak daha az maliyetli olur.

Bende 3-4 sene önce amfi yapacağım diye yola çıkmıştım. Sonra elektroniği hobi edindim. Zamanla gördümki ses elektroniği diğer elektronik devrelere göre daha zor. Youtube da genelde bir transistörün yükselteç özelliğinden yararlanarak 2-3 elemanla amfi yapıyorlar. O devreler hiç sağlıklı olmuyor. Sadece ses geliyor mu evet geliyor mantığıyla yapılmış işler.

Hobi olarak devam edeceksen ve maddi sıkıntın yok ise benim tavsiyem LM1875 entegreli bir amfi yapabilirsin. 2.1 bir amfi için 3 tane entegre alırsın, ikisini normal, diğer tek kalanı bass olacak şekilde ayarlarsın.

• Beğen
Reactions: umk
Hobi olarak Amplifikatör ve adaptör yapımı ile elektroniğe başlanır.
Sevilirse, devamı gelir.

Elektronikle uğraşmak güzeldir.
İnsanı kötü arkadaş, kötü alışkanlıklardan korur. Gün içi yorgunluğunu alır. İnsanı dinlendirir, rehabilite eder.
Zamanla bilgi beceri kazanılır. Kendisini geliştirir.

Son düzenleme:
Dostum,

Oyle youtube da her görünene inanma. Oyle bir transistorle 300 watt 500 watt guc almak yüksek ses elde etmek düzgün ses elde etmek diye bir durum yok.

Oyle bir durum olsaydı profesyonel üreticiler neden o kadar karmaşık devrelerle uğraşıyorlar?

Tak bir transistor oldu bitti.

Yüklediğiniz resimlerde bir devre kurmakla ilgili hiçbir kurala standarta uyulmuş bir devre gorunmuyor.

Eger siz bir devre yapmaya çalışıyorsanız önce bazı bilgileri edinmeniz lazim. Temel elektronik konusunda kendinizi geliştirmeye başlayın. Zamanla ilerledikçe devre kurmaya başlarsınız.

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,878
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back