2+1 amfi yapımı ve çalışmalarım.

Kazasker

Aktif Üye
Merhaba sevgili @Mr_YAMYAM , @taydin ve @Gokrtl ve diğer dostlar.

ben uzun zamandır 2+1 ses sistemi üzerine çalışma yapmak istedim. piyasa da bulunan standart 2+1 ler dahil tüm şemaları denedim. fakat bass çıkışlarında sürekli sorunlar yaşadım. besleme olarak 2x15 v trafo kullanacağım. bunun için bizim lm1875 leri @Mr_YAMYAM abinin bizim için yaptığı pcb yi kullanacağım. aslında denemelerde bu pcb ye ilave olarak ne5532 opam için bass filtresi ilave ettim. mevcut şemalarda başarılı sonuç alamadım.
sizlerden ricam tda2030 veya lm 1875 için 2+1 yapımında yardımcı olmanız. sorunsuz bir sistem yapmak istiyorum.
ilk olarak yapmış olduğum ve microlab firmasının da şeması olan bir örneği vereyim. üstteki devrede 2 opam alttaki devrede tek opam kullandım. mevcut devre sağ sol çıkış bizim 1875 pcb ile aynı. iki devrede de çıkışlarda sıkıntı yok ama basslarda bozulma mevcut.

bu iki devre veya farklı tasarımlar baz alınarak üst düzey bir orta sınıf tasarım yapmak istiyorum. hesaplama bilgim olmadığında sadece şemalara sadık kalabiliyorum. burada yaptığım çalışmayı da aşama aşama buradan yazacağım. yardım ve önerilerinizi bekliyorum :) :tamam1

Ekler

• 1.jpg
    1.jpg
    235.6 KB · Görüntüleme: 359
  • 2.jpg
    2.jpg
    210.5 KB · Görüntüleme: 334
  • untitled.bmp (1).jpg
    untitled.bmp (1).jpg
    156.2 KB · Görüntüleme: 365
İki devre arasındaki tek kayda değer fark, beyaz şemadaki bas çıkışının köprü modda olması (kabaca üç kat daha fazla güç çıkışı). Eğer sağ sol düzgün çalışıyorsa sadece bas devresine odaklanabilirsin.

İki devre arasındaki tek kayda değer fark, beyaz şemadaki bas çıkışının köprü modda olması (iki kat daha fazla güç çıkışı). Eğer sağ sol düzgün çalışıyorsa sadece bas devresine odaklanabilirsin.
aynen abi sağ sol çıkışta sorun yok bass çıkışı ilk devrede pot ortaya yakınken 2. devrede pot baştan başlarken ses bozulma ve gürültü artıyor. potlar sağlam.

aynen abi sağ sol çıkışta sorun yok bass çıkışı ilk devrede pot ortaya yakınken 2. devrede pot baştan başlarken ses bozulma ve gürültü artıyor. potlar sağlam.

Bass devresi, hem sağ hem de sol girişlerden sinyal alıyor, bunları topluyor ve sonra da alçak geçiren filtreden geçirdikten sonra yükseltiyor. Bozulmanın bir sebebi, sağ ve sol sinyal toplandığında voltajın fazla yüksek olması ve amfiyi satürasyona götürmesi olabilir. Turkuaz şemaya göre konuşursak, R9 değerlerinin artırmayı deneyebilirsin. Bir de U4A evirmeyen yükselteç OPAMP kazancı ile oynayabilirsin (kazancı ayarlayan dirençler R11, R13).

Şu anda üzerinde çalıştığın devre hangisi? Beyaz olan mı yoksa turkuaz olan mı?

Merhaba sevgili @Mr_YAMYAM , @taydin ve @Gokrtl ve diğer dostlar.

ben uzun zamandır 2+1 ses sistemi üzerine çalışma yapmak istedim. piyasa da bulunan standart 2+1 ler dahil tüm şemaları denedim. fakat bass çıkışlarında sürekli sorunlar yaşadım. besleme olarak 2x15 v trafo kullanacağım. bunun için bizim lm1875 leri @Mr_YAMYAM abinin bizim için yaptığı pcb yi kullanacağım. aslında denemelerde bu pcb ye ilave olarak ne5532 opam için bass filtresi ilave ettim. mevcut şemalarda başarılı sonuç alamadım.
sizlerden ricam tda2030 veya lm 1875 için 2+1 yapımında yardımcı olmanız. sorunsuz bir sistem yapmak istiyorum.
ilk olarak yapmış olduğum ve microlab firmasının da şeması olan bir örneği vereyim. üstteki devrede 2 opam alttaki devrede tek opam kullandım. mevcut devre sağ sol çıkış bizim 1875 pcb ile aynı. iki devrede de çıkışlarda sıkıntı yok ama basslarda bozulma mevcut.

bu iki devre veya farklı tasarımlar baz alınarak üst düzey bir orta sınıf tasarım yapmak istiyorum. hesaplama bilgim olmadığında sadece şemalara sadık kalabiliyorum. burada yaptığım çalışmayı da aşama aşama buradan yazacağım. yardım ve önerilerinizi bekliyorum :) :tamam1

Ben arkadaşa bu devreyi yapmıştım. Gayet güzel sesi vardı.

Benim bu 2+1 amplilerde şunu anlamıyorum.

Mesela 2 kanal ampli sağ ve sol kanaldan sesleri alıp yükseltiyor.

Peki +1 kısmı bas hoparlör hangi kanaldan sesi alıyor. Mantıken düşündüğümde iki kanaldan alıp bir filtre ile alçak geçiren filtre ile bas yükseltici kısmına vermek gerekiyor diye düşünüyorum. Ama genelde uygulamada sağ yada sol kanalın birinden sinyali alıp ilgili yükselticiye giriliyor. Bu doğru bir işlem mi?

Benim bu 2+1 amplilerde şunu anlamıyorum.

Mesela 2 kanal ampli sağ ve sol kanaldan sesleri alıp yükseltiyor.

Peki +1 kısmı bas hoparlör hangi kanaldan sesi alıyor. Mantıken düşündüğümde iki kanaldan alıp bir filtre ile alçak geçiren filtre ile bas yükseltici kısmına vermek gerekiyor diye düşünüyorum. Ama genelde uygulamada sağ yada sol kanalın birinden sinyali alıp ilgili yükselticiye giriliyor. Bu doğru bir işlem mi?

Yukarıdaki her iki şemada da sağ ve solun toplamı alınıp alçak geçiren filtreden geçiriliyor. Ama tek kanaldan alınsa da büyük bir fark yaratmaz çünkü stereo müzikte iki kanal arasındaki bas farkı fazla olmaz.

Yukarıdaki her iki şemada da sağ ve solun toplamı alınıp alçak geçiren filtreden geçiriliyor. Ama tek kanaldan alınsa da büyük bir fark yaratmaz çünkü stereo müzikte iki kanal arasındaki bas farkı fazla olmaz.
Birde stereo alan genişletme tekniği var. Left-Right Hoparlörler yakın olsa da, sanki uzakmış hissi yaratan paseudo stereo tekniği.
Unuttum ama;
Şu ikisi olabilir.
+Sizin Sağ ve solun farkı alınıp her iki preanfiye miydi?
Yoksa;
+Sağ kanalın sesini evirip sol preanfiye
Sol kanalın sesini evirip sağ preanfiye
Şimdi hala kullanılıyor mu bilmiyorum.

Bass devresi, hem sağ hem de sol girişlerden sinyal alıyor, bunları topluyor ve sonra da alçak geçiren filtreden geçirdikten sonra yükseltiyor. Bozulmanın bir sebebi, sağ ve sol sinyal toplandığında voltajın fazla yüksek olması ve amfiyi satürasyona götürmesi olabilir. Turkuaz şemaya göre konuşursak, R9 değerlerinin artırmayı deneyebilirsin. Bir de U4A evirmeyen yükselteç OPAMP kazancı ile oynayabilirsin (kazancı ayarlayan dirençler R11, R13).

Şu anda üzerinde çalıştığın devre hangisi? Beyaz olan mı yoksa turkuaz olan mı?
hocam beyaz üzerinde çalışıyorum şuan. bass çıkışı yaklaşık 30 wat ediyor. testlerde tda2030 kullanıyorum. detayları ve video atacağım. o zaman daha da netleşir.

NOT:
Artık bu forumda bulunmadığım için sadece bu kadar destek olabiliyorum.
Anlatmış olduğum tekniklerin tam anlamıyla anlaşılabilmesi ve gereken hesaplamaların yapılabilmesi için bilgili arkadaşlardan destek alabilirsin.
slm abi nasılsın. destek için teşekkür ederim.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back