Fluke 87-VI Multimetre

Taçsız Kral Pele

Aktif Üye
Bilenler bilir Fluke'un en baba modelidir 87V. Tasarımının üzerinden neredeyse 20 sene geçtikten sonra mailimde şu adresi gördüm.
Tasarımına bayıldım!

Özellikle çevirdiğiniz knopa göre prob ledlerinin yanması faydalı olmuş. Grafik ekran bana göre değil, ben biraz geri kafalıyım gerçi...

KX2f7tFhPdPHnIbRkZbAAVZLnw.png

Y3eQEiawMb7WXaFs3HfOyBVIrg.png

Müşterilerine soruyorlar nasıl olsun bu multimetre diye.

Bunu en son Toyota yapmıştı. Ortaya çıkan araba, Toyota tarihindeki EN BERBAT satış rakamlarını elde ederek bir rekor kırmıştı.

Ne demiş atalarımız? Nerede çokluk orada bokluk.

1726174807325.png

bi yandan rekabet gereği yenilik yapması gerekiyorken diğer yandan muhafazakar müşteriler yüzünden değişmemesi gerekiyor. işi zor bu fluke'un :dusun1:

Baya da buyuk ,287 289 kadar olmus nerdeyse, :gulus2: , 289 lari da masa ustune evirirler olur biter

Fiyat/performans iyi değil :patlat1:

Fiyat/performans iyi değil :patlat1:
Netes teknik serviste çalışanlara sormuştum Brymen ile kıyaslayabilir misiniz demiştim.
Sonuçta ikisine de gerekirse tamir ve kalibrasyon hizmeti sürekli veriyorlar. Adam oldukça kaliteli hiçbir farkı yok demişti.
İllaki farkı vardır ama o fiyata güven(Yılların üretim tecrübesi ve bilinirlik) dışında ne sunuyor?

Dave efendinin görüşü

Bunu tartışmıştık daha önce.

Evde oyuncak yapıyorsanız, hobiciyseniz, öğrenciyseniz ne kullanırsanız kullanın. Giriş seviyesi telefonlar gibi
Profesyonel iş yapıyorsanız amiral gemilerine geçeceksiniz sevseniz de sevmeseniz de. Müşteri şikayeti duymak istiyorsanız o ayrı :)

Bir soru sorayım, fikrinizi merak ediyorum.
Evde prize soktunuz multimetreyi. Hobicisiniz, öyle kalibrasyona gönderme imkanınız yok. Brymen 215V gösteriyor, Fluke ise 225V. Akımını ölçeyim bari diyip 1k direnç takıyorsunuz Brymen 0.215A, Fluke 0.225A gösteriyor. Hangisine itimat edersiniz?

Dave efendinin görüşü

Acaba bu bilgiler doğru mu?

You said:​

çin askeriyesinde hangi multimetre markası kullanılıyor

ChatGPT said:​

Çin askeriyesinde kullanılan multimetre markaları hakkında belirli bir bilgi bulmak zor olabilir, çünkü askeri ekipman genellikle gizlilik içinde tutulur ve markalar sık sık değişebilir. Ancak, Çin'de ve askeri alanda yaygın olarak kullanılan bazı multimetre markaları şunlardır:
  1. Hio KI (Hioki): Japon markası Hioki, dünya genelinde tanınan bir multimetre üreticisidir ve Çin'de de kullanılabiliyor olabilir.
  2. Fluke: Amerikan markası Fluke, yüksek kaliteli multimetreleriyle bilinir ve askeri ve endüstriyel alanlarda yaygın olarak kullanılır.
  3. UNI-T: Çin merkezli bir marka olan UNI-T, geniş bir multimetre yelpazesi sunar ve askeri uygulamalarda da kullanılabilir.
Çin askeri güçleri, yerli ve yabancı markaları çeşitli nedenlerle tercih edebilir. Ancak, özel olarak hangi markaların kullanıldığına dair kesin bilgiye ulaşmak zor olabilir.

amerikan askeriyesi?

Amerikan askeri envanterinde kullanılan multimetreler genellikle yüksek kalite, dayanıklılık ve hassasiyet gerektiren cihazlardır. İşte Amerikan askeriyesinde yaygın olarak kullanılan bazı multimetre markaları:
  1. Fluke: Fluke, askeri ve endüstriyel uygulamalar için yüksek kaliteli ve güvenilir multimetreler üreten tanınmış bir markadır. Özellikle Fluke 87V ve Fluke 115 gibi modeller, askeri personel tarafından tercih edilmektedir.
  2. Keysight (eski adıyla Agilent): Keysight, yüksek hassasiyetli test ve ölçüm cihazlarıyla bilinir. Amerikan askeriyesinde kullanılan bazı multimetreler Keysight markası olabilir.
  3. Tektronix: Tektronix, kapsamlı test ve ölçüm çözümleri sunar ve multimetreleri askeri uygulamalarda da kullanılabilir.
Amerikan askeri envanteri, cihazların dayanıklılığı ve hassasiyeti açısından yüksek standartları karşılamalıdır. Bu nedenle, Fluke gibi yüksek kaliteli ve güvenilir markalar tercih edilmektedir. Ayrıca, bazı özel askeri uygulamalar için özelleştirilmiş veya sertifikalandırılmış multimetreler de kullanılabilir.

rus askeriyesi?

Rus askeriyesinde kullanılan multimetre markaları hakkında çok spesifik bilgiler bulmak zor olabilir, çünkü askeri envanter detayları genellikle gizli tutulur. Ancak, genel olarak Rus askeriyesinin kullandığı bazı multimetre markaları ve türleri hakkında bilgi verebilirim:
  1. ЭТМ (ETM): Rusya'dan bir markadır ve genellikle endüstriyel ve askeri uygulamalarda kullanılan multimetreler üretir.
  2. КЭМЗ (KEMZ): KEMZ, Rusya'nın yerli üreticilerinden biridir ve askeri ve endüstriyel amaçlar için multimetreler ve diğer ölçüm cihazları üretir.
  3. Технические измерения (Technical Measurements): Bu markalar da Rusya'da askeri ve endüstriyel amaçlar için multimetreler ve ölçüm cihazları sunar.
Rus askeri envanteri genellikle dayanıklılık ve güvenilirlik açısından yüksek standartlara sahiptir. Bu nedenle, askeri uygulamalarda kullanılan multimetreler genellikle askeri standartlara uygun şekilde tasarlanır ve test edilir. Ayrıca, yerli üretim cihazlar tercih edilebilir çünkü bu cihazlar, yerel standartlara ve koşullara uygun olarak tasarlanmıştır.

japon askeriyesi?

Japon askeriyesinde kullanılan multimetreler, yüksek kalite ve güvenilirlik standartlarına uygun olarak seçilir. Japonya'da bu tür askeri ekipmanlarda kullanılan bazı markalar ve modeller şunlar olabilir:
  1. Hioki: Japon markası Hioki, yüksek hassasiyetli ve dayanıklı multimetreleriyle tanınır. Askere yönelik uygulamalarda da kullanılabilir, çünkü bu markanın cihazları güvenilirliği ile bilinir.
  2. Yokogawa: Yokogawa, Japonya merkezli bir diğer önemli test ve ölçüm cihazları üreticisidir. Özellikle endüstriyel ve askeri uygulamalarda kullanılan multimetreler ve diğer test ekipmanları üretir.
  3. Fluke: Uluslararası bir marka olan Fluke, Japonya'da da yaygın olarak kullanılmaktadır ve askeri uygulamalar için yüksek kalitede multimetreler sunar.
Japon askeri envanteri, genellikle yüksek standartlara ve hassasiyet gereksinimlerine uygun olarak tasarlanmış cihazlarla donatılmıştır. Bu nedenle, Japonya'nın yerli markaları olan Hioki ve Yokogawa gibi markalar, askeri uygulamalar için tercih edilen ürünler arasında olabilir.

Evde prize soktunuz multimetreyi. Hobicisiniz, öyle kalibrasyona gönderme imkanınız yok. Brymen 215V gösteriyor, Fluke ise 225V. Akımını ölçeyim bari diyip 1k direnç takıyorsunuz Brymen 0.215A, Fluke 0.225A gösteriyor. Hangisine itimat edersiniz?

1k direnç ve şebeke...

güreşçilerin yaşı, boyu, kilosu, cüssesi ve tecrübesine bakarak bi şeyler söylenebilir elbette ama yiğitleri meydana çıkartıp güreştirmemiz daha doğru olmaz mı?

kim bilir belki önyargımızdan da kurtuluruz.

Sadece 3xAA pil konusu hoşuma gitti. 9V pil ile çalışmasına hep uyuz oluyordum.
Belki Wifi bağlantıyıda ekleyebilirim.
87-V kullanan birisi olarak gerisini tamamen gereksiz görüyorum.

Çin malı Aneng Q1 aldığımda 87-V ile karşılaştırdığımda gördüğüm en önemli fark ohm yada diyot ölçümlerinde devreye uyguladığı voltajlar 87-V de 7 volta kadar çıkarken aynı işi Aneng Q1 3.3 Voltta hallediyor.
Yani yeni nesil işlemcilere hasar vermesi söz konusu bile değil. Ama fluke zarar verebilir.

Bir cihaz bu voltaj i μA seviye gonderse dahi zarar verebilir mi? :emindegil1: Bazi test cihazarinda da 50V lara kadar voltaj gonderiliyor, ama Akim inanilmaz dusuk diye pek te telas etmiyordum.

Bir devreye sadece Voltaj verip Akim i inanilmaz seviyelere dusurmus olsak o devreye zarar verebiliriz demek oluyor bu.

Bir cihaz bu voltaj i μA seviye gonderse dahi zarar verebilir mi? :emindegil1: Bazi test cihazarinda da 50V lara kadar voltaj gonderiliyor, ama Akim inanilmaz dusuk diye pek te telas etmiyordum.

Bir devreye sadece Voltaj verip Akim i inanilmaz seviyelere dusurmus olsak o devreye zarar verebiliriz demek oluyor bu.
Mos Entegre Devrelerde zaten input pinlerde özellikle diyot ile VCC GND koruması koyuyorlar. İnput pininden gelen VCCden fazla ise diyotla vccye Negatif ise GND ye aktarılıyor.
Ancak genede ne olacağı özelliklede devrede enerji varken ohm konumunda yada diyot ölçmeye kalkmak sakatlayabilir.

Mos Entegre Devrelerde zaten input pinlerde özellikle diyot ile VCC GND koruması koyuyorlar. İnput pininden gelen VCCden fazla ise diyotla vccye Negatif ise GND ye aktarılıyor.
Ancak genede ne olacağı özelliklede devrede enerji varken ohm konumunda yada diyot ölçmeye kalkmak sakatlayabilir.
1.2V logic voltage kullanılan devreleri daha önceden böyle multi kullanımı ile bozan görmüştüm

Ben ortalamasını alırım.

1k direnç ve şebeke...

güreşçilerin yaşı, boyu, kilosu, cüssesi ve tecrübesine bakarak bi şeyler söylenebilir elbette ama yiğitleri meydana çıkartıp güreştirmemiz daha doğru olmaz mı?

kim bilir belki önyargımızdan da kurtuluruz.

1k direnç sadece çeyrek watt var sananlar var sanırım aramızda :)
Öyle olmadığını umut etmek istiyorum @kocamanusta. Şebekeye istersem 1 Ohm da bağlarım 1k ne olacak ki...

Hobiciler için yukarıda yazdım ne alırsanız alın sorun yok. Adı üstünde hobi, ticari elle tutulur bir şey yok.

Soruyorum işte şebekeye bağladım, Brymen ya da X marka 215V gösteriyor, Fluke 225V. Müşteri de dibinizde sorun çözmenizi bekliyor.
Siz hangisini doğru kabul edersiniz ya da önce hangisinden şüphe duyarsınız söyleyin.

Cevabı biliyorsunuz içten içe ama söyleyemiyorsunuz işte :)

cevap ne aciklarmisiniz, olcu aletinin ic direncini falan mi hesaba katiyorsunuz, nereye varmak istiyorsunuz.

bende brymen var, kaldirip atasim geldi biran.

@Haze dur dur hiç bir şeyi atma naptın, bak dur bir senaryo oluşturayım :)

Gittin sanayiye tasarladığın bir cihazın başındasın. Cihazın da bir girişi var 220V üstü gördü mü çalışacak cihaz. Adam diyor ki bizim atölyede Brymen bilmemne var şebekeyi ölçüyorum 225V çıkıyor, yaptığın cihaz çalışmıyor bu gerilimde diyor. Sen de alıyorsun eline fluke'u (ikisi de kalibre değil bu cihazların) 215V çıkıyor. Cihazı da öyle yapmışın ki 220V üstü gördü mü çalışsın demişsin. Şimdi müşteriye ne diceksin, onu merak ediyorum. Brymen'e güvenip cihazı parçalayıp ana karta ulaşıp ölçüm dirençleri ve kalibrasyonlarına mı bakacaksın yoksa fluke'a güvenip, abi senin buraya gelen elektrik hattı ince olmuş onu kalınlaştırmalıyız mı diceksin?

İşte bir ölçü aletine güven bu kadar önemli özellikle sahada...

Ben de soruyorum, yukarıdaki örneğe göre ne yapacağız: Brymen doğrudur diyip cihazı mı parçalıyoruz, Fluke doğrudur deyip, cihazı olduğu gibi bırakıp kabloları mı kalınlaştırıyoruz...

Elinizde 2 ölçü aleti var başka da yok, biri Brymen bilmemne, diğeri Fluke bilmemne.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,572
Üyeler
2,693
Son üye
korfez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back