Güç kaynağı çıkışında gürültü ölçümü

Hocam offset alıp yapsanız daha kolay olmaz mı ? Kapasitör işin içine girdi mi amplifike ettiğimiz sinyal ile gördüğümüz sinyal farklı olacaktır

untitled.PNG

Hocam offset alıp yapsanız daha kolay olmaz mı ? Kapasitör işin içine girdi mi amplifike ettiğimiz sinyal ile gördüğümüz sinyal farklı olacaktır

4037 eklentisine bak

Yani güç kaynağı çıkışını 12V yaptıysam o ofseti mesela potansiyometre ile ayarlayıp bir toplayıcı ile uzaklaştırmak mı diyorsun? Bu olur tabi. Yeterince hassas olmak zorunda da değil, önemli olan voltajın opamp'in çalışma sahası içinde yer alması. Sonrada osiloskopu AC kuplaj yaparak geri kalan DC de uzaklaştırılabilir.

Peki bu offseti ölçen ve otomatik olarak uzaklaştıran nasıl bir devre olabilir?

Kondansatörün bağlantı telleri ne kadar uzun olursa ESLin o kadar yüksek olduğunu okumuştum. RF uygulamaları için bu sebeple her zaman SMD kullanılıyor. Tabi bu yüzden olmayabilir. Pek RF bilmiyorum.

Peki bu offseti ölçen ve otomatik olarak uzaklaştıran nasıl bir devre olabilir?

Bu tür devreler DC servo diye geçiyor. DC kuplajlı ses amfilerinde kullanılıyor. Ancak bu tür bir devre ground loop sorunlarına yol açar mı onu düşünmek lazım. Muhtemelen izolasyon sağlamayacak.

Kondansatörün bağlantı telleri ne kadar uzun olursa ESLin o kadar yüksek olduğunu okumuştum. RF uygulamaları için bu sebeple her zaman SMD kullanılıyor. Tabi bu yüzden olmayabilir. Pek RF bilmiyorum.
Sadece bağlantı telleri olarak düşünürsek, iki tane ters bağlı 10 µF da ESL daha yüksek olur ve sinyali daha da zayıflatması lazımdı. Ama tam tersini görüyorum. Ama ESL'yi sanki sadece bağlantı telleri diye düşünmemek lazım. İçeride dolanan folyo da bir endüktansa sahip olacak. Mesela elektrolitiklerde yüksek kapasiteyi sağlayan elektrolitik sıvı ve fazla folyoya gerek yok, film kapasitörde baya folyu uzunluğu olacak diye de düşünülebilir. Kondansatör türlerine göre tipik ESL değerleri ile ilgili bilgi arayayım bakalım.

Ama belki de ölçümde bir yerde hata var. Sakin kafayla sıfırdan tekrar yapayım ben bu ölçümleri. Şu anda manuel olarak frekans girip ölçüm yapıyorum. Şöyle birşey deneyeceğim: Sinyal jeneratöre osiloskop ile senkronize olarak 20 Hz - 20 MHz arasında sweep yaptıracağım ve osiloskop'ta da bir önceki görüntüyü silmeden biriktireceğim. Böyle yapınca ekranda kabaca frekans cevabını görüyor olmam lazım.

Bu tür devreler DC servo diye geçiyor. DC kuplajlı ses amfilerinde kullanılıyor. Ancak bu tür bir devre ground loop sorunlarına yol açar mı onu düşünmek lazım. Muhtemelen izolasyon sağlamayacak.

Evet mantıklı. Ofseti ölçmek için şaseye referanslı olman lazım. Onu yaptığın anda da şasede ne kadar bounce, parazit varsa artık proba ulaşmış demektir. Belki de bu birkaç dB lik sapmalara razı olup kondansatör ile yapmak lazım.

Ama belki de ölçümde bir yerde hata var. Sakin kafayla sıfırdan tekrar yapayım ben bu ölçümleri. Şu anda manuel olarak frekans girip ölçüm yapıyorum. Şöyle birşey deneyeceğim: Sinyal jeneratöre osiloskop ile senkronize olarak 20 Hz - 20 MHz arasında sweep yaptıracağım ve osiloskop'ta da bir önceki görüntüyü silmeden biriktireceğim. Böyle yapınca ekranda kabaca frekans cevabını görüyor olmam lazım.

Aynı ölçümü bir de kondansatör olmadan yaparsanız hem sinyal üretecinin hem de osiloskopun lineerliğini kontrol etmiş oluruz.

50 ohm çıkış ve 50 ohm sonlandırma var mı? Belki de yansıma oluyordur.

İki şekilde test ettim:

1) Probun ucuna BNC adaptör takıp direkt sinyal jeneratörü çıkışına taktım. Jeneratörün çıkış yük değerini High Z olarak tanımladım. Osiloskop giriş empedansı 1 MΩ. Bu şekilde 1 Vpp genliğinde sinüsü 10 Hz den 20 MHz e kadar süpürüp osiloskopla ölçünce genliğin hep aynı değerde kaldığını gördüm.

2) Sinyal jeneratörünü osiloskoba 50 Ω empedanslı koaksiyel kablo ile bağladım. Jeneratörün çıkış yük değerini 50 Ω yaptım. Osiloskop giriş empedansını da 50 Ω yaptım. Bu şekilde 1 Vpp genliğinde sinüsü 10 Hz den 20 MHz e kadar süpürüp osiloskopla ölçünce genliğin hep aynı değerde kaldığını gördüm.

Yani 20 MHz'e kadar bir fark yaratmadı. Ama aynı iki testi 80 MHz ile tekrarladığım zaman, 1) senaryoda 80 MHz frekansta -0.5 dB düşüş vardı.

Ama tabi ben devreyi test ederken bu şekilde ideal bağlantılar yoktu. Bağlantı şu şekilde idi :) Sinyal jeneratöründen bir koaksiyel kablo çıkıyor, ucunda bir 100 mil header'a dönüşüyor. Osiloskop da bir şase krokodili var. Bir de bu şekilde test edeyim bakalım.

IMG_20200603_153312.jpg

Bu şekilde de test edince genlik az çok sabit kalıyor. Ama bu şekilde gürültü kaptığı için biraz değerlerde değişkenlik var. Gene de ortalama olarak 10 Hz - 20 MHz arasında sabit gibi.

Yanlış anlamadıysam sinyal ve ölçüm devresini kondansatörsüz test ettiniz ve 20 MHz'teki -1.5 dB civarındaki kayıp kayboldu. Böylece bu kaybın kondansatör sebebiyle olduğu kesinleşti.

Yanlış anlamadıysam sinyal ve ölçüm devresini kondansatörsüz test ettiniz ve 20 MHz'teki -1.5 dB civarındaki kayıp kayboldu. Böylece bu kaybın kondansatör sebebiyle olduğu kesinleşti.

Evet öyle. Ama kondansatörden olması bana mantık yapmıyor hala. Başka bir sebep var. Sıfırdan testi tekrar kuracağım ve osiloskobu da varsayılan ayarlara getirip tekrar test edeceğim.

Forum istatistikleri

Konular
5,823
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back