Hasarlı SMD Kondansatör Yerine Yüsek Değerde Farklı Kondansatör Kullanılabilir mi?

Balaban

Yeni Üye
Merhabalar. Aşağıdaki görselde anakartım mevcut ve renkli işaretlediğim alandaki kondansatörümü bilgisayarı açarken hasar verdim. (Bilgisayarcıya götürmüştüm yıllar önce, adam işlemci ve ekran kartındaki vida yuvalarını sanırım kırmış, onların yerine 3 tane somunlu vida atmış. Çıkartırken çok uğraştım ve malesef plastiğin kasanın altına denk gelen oradaki kondansatöre de hasar vermişim.)

Şimdi bu kondansatörde FP 33AF 561 2.5 yazıyordu (Nichicon Marka). Resimde sol taraftaki kırmızı kondansatörlerden vardı orada da. Hasarlı kondansatör ile bulunduğu yerdeki o 2 kırmızı boyalı kondansatörlerin de değerleri aynı. Bu kondansatörün değerlerinde başka bir kondansatör bulamıyorum. Bir de kondansatörün aynısını bulamadığım için iç direnç değerlerini de bilmiyorum. Hasarlı kondansatörün anakart üzerindeki işlevini tam olarak bilmediğim için iç direnç sorun çıkartır mı çıkartmaz mı onu da bilemiyorum.

Bu konu üzerine bir kaç sorum olacak:

1.
Hasarlı kondansatörün değerlerinin üzerinde, örneğin 1000uF 6.3V bir kondansatör kullansam sorun çıkartır mı?
2. İlla altında plastik parça olan bir kondansatör mü kullanmalıyım. Yani şu an eskisinin olduğu yerde plastik alt parçası duruyor, bunu söküp yeni alacağım telli bir kondansatöre bunu takabilir miyim?
3. Son olarak, hasarlı kondansatörde uF değeri 561 yazıyor. 560 olsa sorun çıkartır mı?

Konu hakkında yardımcı olurmusunuz. Şimdiden çok teşekkür ederim.

anakart-2.jpg

Onlar az yer kaplayan kapasitörler. Kullanım amacı bypass veya lokal bir regülatörün çıkışı olabilir. 560 μF civarında standart bir elektrolitik kondansatör takabilirsin. Bacaklarını kısa devre olmayacak şekilde izole etmeyi unutma.

Onlar az yer kaplayan kapasitörler. Kullanım amacı bypass veya lokal bir regülatörün çıkışı olabilir. 560 μF civarında standart bir elektrolitik kondansatör takabilirsin. Bacaklarını kısa devre olmayacak şekilde izole etmeyi unutma.
Çok teşekkür ederim hocam. Kondansatörü takınca sonuçlarını da buradan yazacağım.

Çok teşekkür ederim hocam. Kondansatörü takınca sonuçlarını da buradan yazacağım.

Eğer iyi sonuç alamazsan iki tane paralel 330 uF bağlamayı deneyebilirsin. Oradaki kondansatörler düşük ESR özellikli, bir tane 560 yerine iki tane 330 bağlarsan ESR yi azaltmış olursun.

Eğer iyi sonuç alamazsan iki tane paralel 330 uF bağlamayı deneyebilirsin. Oradaki kondansatörler düşük ESR özellikli, bir tane 560 yerine iki tane 330 bağlarsan ESR yi azaltmış olursun.
Tamam hocam. Tek 560 lığı deneyim, olmazsa dediğiniz gibi 2 tane 330 luğu paralel bağlayıp deneyim. Umarım tek 560 lık olur da uğraştırmaz

Sorun cikarmaz. Konumuna gore ekran kartinin ya da islemcinin besleme kati icin kullanılıyor. Bilmeniz greken buraya tukkandan aldığınız 1 TL'lik elektrolitik kondansatoru takmamaniz gerektigi. Burada kullanılan kapasitorlerin ESR degerleri oldukca dusuk, siradan elektrolitik kondansator bu kattaki bir kac yuz Khz ile yapilan voltaj degisimini regule ederken kimyasal yapilari cabuk bozuluyor. O yuzden uzun suredir bu katlarda kati kapasitor kullaniyor firmalar. Sizinde benzer bir kondansator kullanmaniz gerek. Yoksa taktiginiz elektrolitik kondansator cok kisa omurlu olacaktir.

Sunlardan alip takabilirsiniz:

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back