Hitachi V212 Yüksek voltaj trafosu tamiri hakkında

cem61

Aktif Üye
Değerli Arkadaşlar merhaba,bende 15 sene önce aldığım hitachi v212 osilaskop vardı. Bundan birkaç sene önce bir açayım dedim görüntü gelmedi ,inceleme sonunda yüksek voltaj trafosunun sekonderinin yanık olduğunu gördüm bende tahmini olarak sekonder tarafını 175 tur olarak 0.05mm bobin telinden sardım fakat çalışmadi sürücü transistörü çok ısınıyordu bende öylece bıraktım.

Forumda bazı arkadaşların Hitachi v212 sahibi olduğunu gördüm ,ve benim hitach v212 yi tekrar raftan indirdim.

Şimdi ben bu T1001 hv trafosunun sekonder sargısını tekrar sarmak istiyorum.

Sizden ricam cihaz kapalı iken üç noktadan omaj ölçmek

1: D1012 diyodunun katodu ile toprak(şase) arasındaki omaj

2: D1012 diyodunun katodu ile c1020 mercimek kondansator arasındaki omaj

3: C1020 mercimek kondansator ile toprak (şase)arasındaki omaj

Bunlar yuksek voltaj sac kutusunun içinde ,şizin bilgileriz doğrultuunda trafoyu tekrar saracağım . İlginize ve yardımınıza şimdiden teşekkür ederim. Bendeki omajlar şu şekilde

1: 185 ohm

2: 155 ohm

3: 30 ohm
Ekran Görüntüsü (25).png
20210206_115515.jpg

Ekler

• 20210206_115144.jpg
    20210206_115144.jpg
    114.6 KB · Görüntüleme: 174
  • 20210210_124616.jpg
    20210210_124616.jpg
    150.6 KB · Görüntüleme: 159
@cem61 foruma hoş geldin.

Elinde cihaz olan arkadaşar sana yardımcı olacaktır. Ülkemizde en çok satan cihaz bu sanırım, ben hariç hemen herkeste var. :D Atölyemde eksik varmış gibi hissetmeye başladım. Zaten bendekiler dijital, bir tane de analog iyi olur.

Bu arada görseller üzerinde işaretleme yapmak için FastStone Editor kullanmanı tavsiye ederim. Konu linkini bırakayım.

Bende bu cihazın çalışanı var. İçini açıp ölçümleri yapacağım ilk fırsatta.

@cem61 foruma hoş geldin.

Elinde cihaz olan arkadaşar sana yardımcı olacaktır. Ülkemizde en çok satan cihaz bu sanırım, ben hariç hemen herkeste var. :D Atölyemde eksik varmış gibi hissetmeye başladım. Zaten bendekiler dijital, bir tane de analog iyi olur.

Bu arada görseller üzerinde işaretleme yapmak için FastStone Editor kullanmanı tavsiye ederim. Konu linkini bırakayım.

Teşekkür ederim.

Bu arada trafoyu tamamen elle mi sardın? Bizim de tamir gerektiren trafo var, ama çok daha fazla sipir lazım, 3000 gibi. Belki bir kolayını biliyorsundur.

Bu arada trafoyu tamamen elle mi sardın? Bizim de tamir gerektiren trafo var, ama çok daha fazla sipir lazım, 3000 gibi. Belki bir kolayını biliyorsundur.
Timur Bey, şöyle yaptım primer sargısı sağlam idi,sekonder sargısında üç bölüm vardı, bir bölüm sağlam gibi görünüyordu diğer iki bölumün bobin tellerini maket bıçağı ile keserek bunları saydım tahmini olarak 175+75 tur sardım bobin teli kalınlığını mikrometre ile ölçtüm 0.05mm idi ben bunu el ile sardım ama 3000 tur olunca, sarjlı matkapın ucuna bir aparat takarak bunu yapabilirsin. trafonun resmini atabilirsen daha iyi fikir yürütürüz. Şimdi aklıma geldi, şarjlı matkap ile yapsan bile 3000 tur saymak zor olabilir. O kalınlıkta 1 metre bobin teli alıp onu ilk önce sararsın kaç tur yapıyorsa ''3000 bölü tur sayısı'' o kadar metre bobin telini ayarlayıp şarjlı matkap ile kolayca sarabilirsin.

Ekler

• 20210210_124616.jpg
    20210210_124616.jpg
    195.2 KB · Görüntüleme: 142
Son düzenleme:
Bu arada kaç senelik cihaz bendeki, ama içi tertemiz çıktı. Kötü koku bile yok, belli ki evde bir köşede saklanmış yıllarca.

IMG_20210210_224836.jpg

Ne guzel cicek gibi.

Bendeki osiloskobu da belediye otobüsü gibi kullanmışlar. Insan elindeki cihaza neden boyle davranır anlamıyorum.

Ne guzel cicek gibi.

Bendeki osiloskobu da belediye otobüsü gibi kullanmışlar. Insan elindeki cihaza neden boyle davranır anlamıyorum.

Bendeki Tektronix'lerden birisi de öyle. Bahaneyle ön panel ve dış aksam restorasyonunu öğrenmiş olalım işte :)

Bu konuyu görmüş müydünüz?

Ben osiloskobu bizim doktora hibe ettim. Icime sinmedimi sinmiyor. Zaten calisma ortamim yok. Bari onun isine yarasın.

Dun bana iki ucu tos fis (rca) lazim oldu. Var oldugunu biliyorum ama bulamadim. Moralim cok bozuldu. Alti ustu bir kabloya evde sahip cikamiyorum. Aradığımı bulamıyorum. Anladim bu is bende olmuyor.

Ben osiloskobu bizim doktora hibe ettim. Icime sinmedimi sinmiyor. Zaten calisma ortamim yok. Bari onun isine yarasın.

Dun bana iki ucu tos fis (rca) lazim oldu. Var oldugunu biliyorum ama bulamadim. Moralim cok bozuldu. Alti ustu bir kabloya evde sahip cikamiyorum. Aradığımı bulamıyorum. Anladim bu is bende olmuyor.

Envanter takip programı şart :rolleyes:

Bu konuyu görmüş müydünüz?

Teşekkür ederim ,bu konuya bakmıştim,onlarda bu trafoyu bulamamıslar sarmaya çalışmışlar.

Gerçekten çok temizmiş,bendekinden iyi durumda.Bu arada sizin 3000 turluk trafoyu sarmaya niyetiniz varmı ?

Üzerinde çalıştığım trafo sarma makinası bitsin, elimdeki iki tane trafo bekleyen osiloskobu tamir edeceğim inşallah.

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back