HP Spektrum Analizör Tamiri

Mr_YAMYAM

Kayıtlı Üye
Bu kablo tüm olayı açıkladı :D
D-GND ile A-GND ayrı ayrı getirilerek ortak bir sistem sıfır noktasında (metal şase) birleştirilmiş.
Bu birleşme noktası ilgili kondansatörlere yakın olarak tasarlanabilirse sorun olmaz.
Özetle belirtirsek D-GND kendi ana kondansatörlerinin yakınına. A-GND ise kendi ana kondansatörlerinin yakınına.
Temel olarak PCB deki ground panel bir iletken olarak düşünülse de akımlar dönerken diğer dönüş yollarını keserse, bu bakır iletken bile küçük çapta olumsuzluklara sebebiyet verebilecektir.
ÖNERİ.
PSU PCB tasarımını iki farklı GND noktası içerecek şekilde tasarlayınız. Bu GND noktalarına yapılan vidalamalara da kablodan gelen bağlantıları vidalarsanız hiç sorun olmayacaktır.

taydin

Timur Aydın
Staff member
Değişik alternatifleri denerken her seferinde 4 modüllü PCB'yi tekrar çizmekten bıktım. Her modülü ayrı bir PCB'ye koyacağım.

Bu şekilde olunca, GND plane daha küçük oluyor ve regülatörün çok daha yakınından hep + yı hem de GND'yi alabiliyorum. Burada J4, + çıkış (regülatöre çok yakın) J5 de GND (o da çok yakın).

psmodule.PNG

taydin

Timur Aydın
Staff member
Yukarıdaki modülden 4 tane kullanacağım. Aslında her amper değeri için uygun seviyede filtre kondansatörü ve uygun köprü diyot kullanacaktım, hatta o yüzden parametrik alt devreler yapmıştım. Ama Proteus'u yeni öğreniyorum, en basit şeyleri bile yapmak çok zamanımı alıyor. O yüzden ayrı ayrı devreler daha iyi olacak bu aşamada.

Yukarıdaki modülleri kontrol edecek olan kontrol modülünü de çizdim. Bundan da 1 tane olacak. 5 tane devrenin tamamı, 100 x 150 mm lik bir alana sığacak şekilde yaptım. Burada J2 ve J3'e direkt olarak şebeke gerilimi giriyor olacak, o yüzden o yüksek voltaj bölgesini bakırdan arındırdım.

pscontroller.PNG

taydin

Timur Aydın
Staff member
Görüldüğü gibi devreler hep tek taraflı. Ama ben çift taraflı devre yapma olayını özellikle denemek istiyorum. O yüzden plaketin üst yüzeyine de GND plane koydum. Devre elemanlarının geldiği yerlerde bu plane kesilecek.

pncontroller_top.PNG

taydin

Timur Aydın
Staff member
Bu ARES beni kahrediyor ... Gerber çıktısını alıp panelize ediyorum, yani birden fazla PCB'yi yan yana koyuyorum ki bir sorun çıkarsa elimde denemeye daha fazla PNP çıktı olsun. Ama panelize edilen gerber dosyasında delik işaretleri yok :mad:

Eğer panelize etmeden direkt çıktı alırsam, delik işaretleri mevcut.

Mr_YAMYAM

Kayıtlı Üye
Bu ARES beni kahrediyor ... Gerber çıktısını alıp panelize ediyorum, yani birden fazla PCB'yi yan yana koyuyorum ki bir sorun çıkarsa elimde denemeye daha fazla PNP çıktı olsun. Ama panelize edilen gerber dosyasında delik işaretleri yok :mad:

Gerberle neden uğraşıyorsun ki :D
Benim yaptığım gibi yap.
PNP A4 büyüklüğündedir. Projeni A4 sayfasında çiz ve kaç adet PCB yapacaksan tüm devreyi peş peşe sayfaya sığdırarak kopyala.
ÖRNEK:
2019-04-19-210644_1280x1024_scrot.png

Resimde bir ampli tasarımı yapılmış olup, tek bir projedir. Yani tek bir karttır.
Bu kartın çift taraflı ve tek taraflı versiyonları ikişer adet olmak üzere sayfaya yerleştirilmişlerdir.

taydin

Timur Aydın
Staff member
Evet o şekilde yapılabilir ama gene de bu gerber işini anlamak istiyorum.

Bu arada aynı PCB'yi elimdeki Circuit Studio ile de yaptım, ve hem kullanım kolaylığı hem de "Design Rule Check" konusunda Proteus'dan birkaç göbek ötede olduğunu gördüm. Ama panelize etme konusunda onda da sıkıntı var. Panelize özelliğini sadece 8000 € fiyatlı Altium Designer'a koymuşlar, 495 $ lık Circuit Studio'da yok. Ama gerber çıktısı üretip gerber ortamında çoklayacağım ve o şekilde lazer printer'e göndereceğim.

cs_hpsaps.PNG

cs_hpsa_bl.PNG

taydin

Timur Aydın
Staff member
CS ile yapılan baskı devrede şöyle bir ayrıntı var: Ground tabakasında bulunan deliklerin etrafında bakır biraz uzaklaştırılmış ve sadece 4 yerden ground tabakasına bağlı. Buna "thermal relief" deniyor ve amaç, ground tabakası üzerinde rahat lehim yapabilmek. Eğer bu "termal rahatlatma" işi yapılmamış olsa, ground tabakasında lehimi eritene kadar baya uğraşmak gerekir.

Bir de bu panelize işinin de sebebini burada açıklayalım: Yapılan baskı devrenin boyutu 77 x 35 mm. A4 boyutundaki PNP kağıdına bundan bir tane basarsam, sonra da PNP'yi plakete aktarırken sorun çıkarsa, koca PNP kağıdı gitti, yeni bir kağıda tekrar basmak lazım. Ama bir PNP kağıdına bu baskı devrenin görüntüsünü 10 kez aktarabilirim, böylece aynı PNP kağıt ile 10 tane deneme yapabilirim.

taydin

Timur Aydın
Staff member

Konu ile ilgili labcenter'a mail attım. Bunun bir bug olduğunu ve bir sonraki release'de düzeltileceğini belirttiler :mad:

Circuit Studio daki iş akışı Proteus'a göre çok daha güzel. Herhalde şimdilik bunu kullanmaya devam edeceğim.

taydin

Timur Aydın
Staff member
Artık lineer güç kaynağının PCB'leri de hazır. Uygun kutu da geldi, montaja başlayacağım ilk fırsatta.

IMG_20190806_112116.jpg

IMG_20190806_112131.jpg

IMG_20190806_112318.jpg

taydin

Timur Aydın
Staff member
Kutuyu dik vaziyette spektrum analizörün yanına koyacağım. Çıkış kablolarını de eski güç kaynağının olduğu boşluktan içeri alacağım. Daha az gürültü ile çalışacağı kesin, ama cihazın performansına yansıyacağını pek düşünmüyorum, çünkü zaten bu SA çok üst seviye bir performansa sahip değil :)

taydin

Timur Aydın
Staff member
Merhaba 8592l spectrumdan atelyemizde var . Herhangi bir ihtiyaç olursa yardimlaş
abiliriz
Teşekkürler! Güç kaynağı bittikten sonra asıl problemin tamirine başlayacağım. Güç kaynağı malesef bendekinin problemlerinden birisi sadece. Benim tahminim bunun mikseri de arızalı. Ebay'da bazan bulunuyor çıkma mikserler, ama işte bizim "sayın gümrük" ne yapar bilemiyorum. O mikseri bir halt zannedip "bu ticaridir" derse, bu 8592'ye verdiğim paradan daha fazla gümrük çıkacak :mad:

taydin

Timur Aydın
Staff member
Buradaki olumlu sonuç spektrum analizörün power on olması :D Çalışması için daha yapılacak şeyler olacak güç kaynağından başka.

taydin

Timur Aydın
Staff member
Çok tuhaf bir durumla karşılaştım :oops: Güç kaynaklarını test ederken birisini yaktım. Elimde de başka LM338T kalmadığı için direnc.net ten 10 tan sipariş verdim. Gelenlerden birisine devreye taktım, trafoya bağlayınca o çıkış çalışmıyor. Biraz inceledim, bir problem göremiyorum.

Gelen 10 taneden başka bir tane taktım, o da çalışmıyor! Ben de gelen bütün 10 taneye aşağıdaki gibi iki direnç lehimleyerek test ettim. Üst direnç 120 Ω alttaki 1.2 kΩ.

1569003750461.png

Sonra girişe 20V verdim. Yeni gelen 10 tane LM338T nin TAMAMI çıkışta da 20V veriyor! Ben de diğer güç kaynağı modüllerinden birinin, farklı bir üreticinin LM338T sini söktüm ve onu bağladım. Çıkışta 13.3V gerilim aldım.

Yani öyle görünüyor ki, bu gelen 10 tane LM338T nin tamamı bozuk çıktı! Hiç daha önce böyle bir problem ile karşılaşmamıştım. Sonra multimetrenin diyot kademesinde biraz ölçüm yapayım dedim bu 10 tane LM338T üzerinde. 10 tanenin hepsi farklı ölçüm değerleri veriyor. Birisinde 1 - 3 arası kısa devre, diğerinde 2 - 3 arası kısa devre. Birinde 1 - 2 arası diyot var. Diğerinde bu diyot yok. Herhalde Çin'de merdiven altı bir yerden bir çuval aldılar bunları, içleri de boş herhalde :D

taydin

Timur Aydın
Staff member
Ya hakkaten birisi youtube'a video koymuş, aldığı LM338K olanların içi boş çıkmış :) Ama çalışıyor görünmesi için içine rezistif bir madde sürmüşler ve o yüzden hafif de ısınıyormuş :p

Bu çinlilere güvenip kesinlikle iş yapmamak lazım.

uyesercan

Yönetici
Staff member
Farnell, gigi-key gibi yerlerden temin edemediğimizden dolayı en güzeli benim yöntem o zaman, hurda kartlardan söküyorum ve gerektiğinde kullanıyorum üstelik nasıl test etmem gerektiğine dair bir çok ders de çıkıyor :)

taydin

Timur Aydın
Staff member
Farnell, gigi-key gibi yerlerden temin edemediğimizden dolayı en güzeli benim yöntem o zaman, hurda kartlardan söküyorum ve gerektiğinde kullanıyorum üstelik nasıl test etmem gerektiğine dair bir çok ders de çıkıyor :)
Evet artık bir "eski kartlar" kutusu hazırlayıp oradaki parçaları saklamak lazım :)