HP Spektrum Analizör Tamiri

taydin

Timur Aydın
Staff member
Çalışan LM338T şu:
PIC-19_09_21_12_50_24.jpg

Çakma olan da şu. Aslında daha yakışıklı duruyor :) Bir de Onsemi nin logosunu kullanmışlar utanmaz herifler.
PIC-19_09_21_12_53_26.jpg

Şimdi bunları direnç.net e iade etsem, "sen bozmuşsundur" diyecekler, o yüzden uğraşmayacağım. Ama bir kişi bile bu mesajı görüp bunları almaktan vazgeçerse gene iyi bir amaca hizmet etmiş oluyorum.

uyesercan

Yönetici
Staff member
Bence gene de direnç.net'e bilgi vermelisin. Belki onlarda bilmeden almış ve kaynağını değiştirmeyi düşünebilir, yani senin gibi onlarda mağdur olabilir... Mazeret değil tabi ama bence kendilerini düzeltmek için bir şans vermek gerekiyor. Diğer türlü bizim asla fernell, digi-key gibi güvenilir tedarikçilerimiz olmaz. Böyle tavşan dağa küsmüş hikayesi gibi olmasın :)

taydin

Timur Aydın
Staff member
Bence gene de direnç.net'e bilgi vermelisin. Belki onlarda bilmeden almış ve kaynağını değiştirmeyi düşünebilir, yani senin gibi onlarda mağdur olabilir... Mazeret değil tabi ama bence kendilerini düzeltmek için bir şans vermek gerekiyor. Diğer türlü bizim asla fernell, digi-key gibi güvenilir tedarikçilerimiz olmaz. Böyle tavşan dağa küsmüş hikayesi gibi olmasın :)
Yok adamlara küsmedim canım :) Diğer internet satıcılarına göre bir tık üstte olduklarını düşünüyorum, ve işime yarayan birşey olursa gene alışveriş yaparım oradan. Ama Türkiye'de elektronik parçayı arızalı diye iade edip başarılı olan var mıdır, çok şüpheliyim :D

tekosis

Kayıtlı Üye
Hocam bütün yazıyı baştan sona foto roman gibi okudum, gayet güzel bilgilendirici bir seri olmuş. Umarım cihazı çalıştırırsınız. Bu arada üç sene önce dirençnetten aldığım max232'ler sahte çıkmıştı bir hafta uğraştırmıştı beni. Kompenent alımında mecbur kalmadıkça, aceleniz yoksa biraz da adetli alınacaksa bence yurtdışı en iyisi.

taydin

Timur Aydın
Staff member
Hocam bütün yazıyı baştan sona foto roman gibi okudum, gayet güzel bilgilendirici bir seri olmuş. Umarım cihazı çalıştırırsınız. Bu arada üç sene önce dirençnetten aldığım max232'ler sahte çıkmıştı bir hafta uğraştırmıştı beni. Kompenent alımında mecbur kalmadıkça, aceleniz yoksa biraz da adetli alınacaksa bence yurtdışı en iyisi.
Güzel yorum için teşekkürler :) Yeni LM338T ler geldi. Bunları karaköy elektronik diye bir firmadan aldım ve yukarıda çalışan resimde gösterilene çok benziyor. Herhalde sorun çıkmaz. Güç kaynağını bitirdiğim anda artık asıl arızaya odaklanabileceğim.

taydin

Timur Aydın
Staff member
Güç kaynağının PCB'lerini kutuya montajını yaptım, Toriod trafoyu da kutuya monte ettim. 20 AWG tel sarma ile çıkış kablolarını çektim. İlk fırsatta kontrol kablolarını da gene tel sarma ile bağlayacağım.

IMG_20191018_000403.jpg