IR kumanda ile servo kontrolü

zaeek

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar akıllı ev otomasyonu proje ödevimiz var ve IR kumanda ile kapı, cam, garaj kapısı VS açmamız isteniyor. Kendi bilgilerim ile sadece Led açıp kapatabildim fakat İnternette IR ile servo kontrolünde aradığımı bulamadım. Tek istediğim kumdandada butona basıldığında servonun 90 derece dönmesi ve tekrar basıldığında eski yerine gelmesi.

Kumanda;

Malzemeler;

Pil, IR LED, Direnç, Buton

Yapılışı;
1-Kumandaya IR led takılır.
2-IR Ledin bir bacağı dirence bağlanır.
3-Direncin boştaki bacağı pilin + kutbuna bağlanır.
4-IR Ledin diğer bacağı butonun bir bacağına bağlanır.
5-Butonun diğer bacağı pilin - kutbuna bağlanır.
Böylece butona bastığında IR Led yanar. Cep telefonu kamerasına tutarak test edebilirsin.
Kumanda hazır.

Devre;

Malzemeler;

Arduino, servo, ırled alıcı göz, direnç, harici güç kaynağı (servo için)

Yapılışı;
1-Alıcı gözün bir bacağı direnç ile arduino 5v pinine bağlanır.
2-Alıcı gözün diğer bacağı arduinonun GND hattına bağlanır.
3-Alıcı göz ile direncin birleştiği bacaktan bir kablo arduinonun herhangi bir analog pinine bağlanır.
4- int alici = analogRead(Ax); komutu ile bu pin okunur.
5- Serial.println(alici); komutu ile okunan değer serial monitörden takip edilir.
6- Bu değer normalde "100" ise kumandadan butona bastığında IR Ledi okur ve değer "500"'e çıkar.
7- O zaman kodlamada diyeceksin ki alıcı değişkeninin değeri büykse 200'den servo hareket etsin
Kod:
if(alici >= 400){
 servo.write(90);
}
8-Sevonun 4 kablosu harici güç kaynağı 5v'a bağlanacak
9- Servonun - kablosu harici güç kaynağı - kutbuna bağlanacak
10- Harici güç kaynağı - kablosundan arduino gnd pinine bir kablo çekilecek.
11-Servonun komut kablosu arduinonun herhangi bir pwm pinine bağlanacak.

Sadece hayal ettim, Kafamda planladım, Gözümde canlandırdım,
Devreyi yapmışlığım yok.

Bu bilgiler doğrultusunda ortaya bir kod bloğu ve devre çıkar. Sonra takıldığın yerde devam ederiz.

Lezzetli robot tarifleri kanalının TV kumandası ile yaptığı bir video var bakabilirsiniz. Her tuş farklı bir sinyal gönderiyor bunu kodlayıp hangisine basınca ne yapacağını kolaylıkla ayarlayabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
5,900
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back