IR Protocol Analyzer

volta

Kıdemli Üye
IR Protocol Analyzer programı ile PC'nin mikrofon girişine ir alıcı bağlayarak ir uzaktan kumandanın kodları çözülebiliyor. Fakat programın kullanım kılavuzunda gösterdiği bağlantı şemasını tam anlayamadım. Sanırım bağlantı şemasındaki sembol fototransistör sembolü. Bunun pin yapısı collector-base-emitter şeklinde. Fakat ir alıcının pin yapısı out-gnd-vs şeklinde. Bu yapıyı nasıl eşleştireceğimi çözemedim. İlgili dökümanları ve bağlantıları aşağıya ekledim. Yardımlarınızı bekliyorum :) .

Programın Linki

Kullanım Kılavuzu

TSOP4836 Datasheet

Kullanım kılavuzundaki bağlantı şeması
1708187281501.png

Bendeki ir alıcı TSOP4836'nın pin yapısı

1708187312114.png

Ekler

• IR protocol analyzer - user's manual.pdf
    510.2 KB · Görüntüleme: 34
  • tsop48.pdf
    215.4 KB · Görüntüleme: 37
  • IR_protocol_analyzer_v1.1.zip
    315.4 KB · Görüntüleme: 18
Sendeki ir alıcı foto transistör değil. Örnekte fototransistör bağlantısı verilmiş. Çözememen normal.

Peki alıcıyı mikrofon girişine bağlamanın bir yolu yok mu? Bu iş için illa fototarnsistör mü lazım acaba?

Öncelikle bunun için besleme voltajına ihtiyaç var. Harici bir pil vs olabilir. Ama sonuçta program nasıl tepki verir bilemiyorum. Düşünmek lazım. Elindeki sensör ile seri porttan çalışan proje vardı yıllar önce onu denemiştim. Bir tuşa basınca bu tuşun kodu şu gibi bir sonuç veriyordu. Sonuçta hiçbir işime yaramadı. :)

Öncelikle bunun için besleme voltajına ihtiyaç var. Harici bir pil vs olabilir. Ama sonuçta program nasıl tepki verir bilemiyorum. Düşünmek lazım. Elindeki sensör ile seri porttan çalışan proje vardı yıllar önce onu denemiştim. Bir tuşa basınca bu tuşun kodu şu gibi bir sonuç veriyordu. Sonuçta hiçbir işime yaramadı. :)
Bu yazılımdan daha öncede haberim vardı ama pratik olarak uygulamaya çalışmadığım için kullanım kılavuzunu dikkkatli incelememiştim. Oradakinin alıcı değil foto transistör olduğunun farkında değildim. Bu yüzden direk alıcı siparişi vermiştim. Malzeme gelsin o zaman incelerim dedim. Şimdi ikinci kez kargo parası verecem maalesef.

İr alıcının içinde ne var bilmiyorum. Işık/ışın üreten diyotların tümü iki yönlü çalışır. Diyota elektrik verirsen ışık üretir. Işık verirsen elektrik üretir. Ancak ışıktan enerji(sinyal, gerilim neyse) üretirken verimleri düşüktür.

İr alıcının içinde ne var bilmiyorum. Işık/ışın üreten diyotların tümü iki yönlü çalışır. Diyota elektrik verirsen ışık üretir. Işık verirsen elektrik üretir. Ancak ışıktan enerji(sinyal, gerilim neyse) üretirken verimleri düşüktür.
IR verici diyecektim. Foto diyot, foto transistör, alıcı, verici vs derken kafam karışmış :) .Ya da doğrusunu söyledim şu an bilemiyorum :katil2: . En iyisi ben yarın sağlam kafayla biraz araştırayım bu konuyu.

IR verici dediğin bir çeşit LED. Görünür ışık yerine IR bandında ışık yayıyor.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,866
Üyeler
2,486
Son üye
mec4402

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back