Kaliteli alkali piller daha çok mu akıyor?

taydin

Timur Aydın
Staff member
Geçenlerde benim kablosuz mikrofonu kullanayım dedim, ama içindeki pillerin aktığını farkettim. İki saat uğraşıp kontaktları temizledim ve pilleri de bu sefer içinde bırakmayıp bir kenara koydum. Hatta kullanmadığım bütün pilli cihazların pillerini çıkardım ve ayrı olarak saklamaya başladım.

Geriye dönüp baktığımda, bu pil akma sorununu sadece kaliteli alkali pillerde yaşadığımı hatırlıyorum. Genelde duracell kullanıyorum. Dandik pil kullandığım cihazlardaki pillerin aktığını şimdiye kadar hiç görmedim diyebilirim. Acaba bu kaliteli alkalilerde maksimum enerji almak için daha agresif kimyasallar mı kullanılıyor? Bu konuda sizin tecrübeniz nedir?

Duracell akmaya karşı garantili diye birşey hatırlıyorum. buna karşın bende de duracell akma yaptı. Neye istinaden oluyor akma işi hiç bilmiyorum. Bazen akıyor bazen akmıyor. Marka bağımsız tüm pillerin akma ihtimali var bence. Akım çekme ile de akalası yok galiba... Ama dışarda akmıyor. cihaz içinde akıyor. cihazın düğmeside kapalı. Ne alaka...

Olay sanırım sürekli belli bir değerin üzerinde akım çekmekle ilgili. Bu benim kablosuz mikrofonu herhalde ben kapatmayı unuttum o yüzden sürekli bekleme durumunda kaldı. Tam olarak akımı kesen veya çok az akım çeken cihazlarda pil akması görmedim şimdiye kadar.

Bu videoyu geçenlerde seyretmiştim.Videoda Duracell distributorünün cevabını izah ediyorlar.(Benzeri bir açıklamayı yabancı bir kanalda da seyretmiştim sanırım)
Youtube da elektroniği anlatan pekçok kanala göre çok daha bilgililer

Kaliteli piller bazen akabiliyor. başka bir örnek:

Bu videoyu geçenlerde seyretmiştim.Videoda Duracell distributorünün cevabını izah ediyorlar.(Benzeri bir açıklamayı yabancı bir kanalda da seyretmiştim sanırım)
Youtube da elektroniği anlatan pekçok kanala göre çok daha bilgililer

Hmm şimdi baktım buradaki tarife göre elimde hem hakiki hem de çakma duracall'ler var. Ama akan piller hangilerindendi onu şu anda bilemiyorum. Bütün cihazlara bakıp çakma olanları tespit edeyim bari.

Geriye dönüp baktığımda, bu pil akma sorununu sadece kaliteli alkali pillerde yaşadığımı hatırlıyorum. Genelde duracell kullanıyorum. Dandik pil kullandığım cihazlardaki pillerin aktığını şimdiye kadar hiç görmedim diyebilirim. Acaba bu kaliteli alkalilerde maksimum enerji almak için daha agresif kimyasallar mı kullanılıyor? Bu konuda sizin tecrübeniz nedir?
Kaliteli derken ki çerçeveyi iyi tanımlamak gerekiyor. Bence de BİM'in PowerB isimli kendi pilleri fiyatını da göz önüne alınca Duracell'den çok çok daha iyi. 10 yıl akma garantisi falan filan iyi hoş da niye o kadar para verelim? 10 yıl pilini değiştirmediğim cihazı zaten ya kaybetmişimdir ya da çöp olmuştur.

Gerçekçi bir karşılaştırma kolay kolay çıkmaz karşımıza. Bu noktada da benim denk geldiğim en güzel içerik Murat Şen'in pil test videosu oldu. O da etkilendi ki daha sonra hazırladığı deprem çantasının içine de BİM pillerinden koydu. Ben de uzun zamandır BİM'in pillerini kullanıyorum. Fiyatından dolayı (bu tarihte tanesi 1TL) çok mutluyum, bir falsosunu görmedim...

Videoda yer alan tablo, enerji/maliyete göre "kaliteli" pil hangisi siz karar verin :popcorn1::

1607533538938.png

Kalite gerçekten anlaşılmaz bir hale geldi. Dijital foroğtaf makineleri çıktığı dönemde kalem pil ile çalışan bir makine aldım. Kutusundan çıkan piller ile 2 defa hafıza kartı dolana kadar 90 resim çektim. O piller bittikten sonra piyasadaki hiç bir pil ile 45 resimden fazla çekim yapamadım. Fabrika nasıl bir pil koydu ise performansı acayip iyiydi. Sonra gp2300 şarjlı pil aldım. Uzun süre kullandım. Pillerin performansı düşmeye başlayınca gp2700 aldım. Benim kötüleşmiş 2300 den daha kötü çıktılar...

Başka hikaye,
1kva ups aldım. Çift akülü. Tüplü monitor dönemi. En az bir yıl boyunca kesintilerde 45dk sorunsuz çalıştılar. Sonrasında hiçbir akü ile aynı performansı yakalayamadım...

Başka hikaye,
Tamircilik yaptığım dönemde ufak tefek kablo, soket vs satışlarıda yapıyoruz. 70 yaşlarında bir amca geldi. Teyp kablosu istedi. Elimde iki kalite vardı. Kalitesiz olan gerçekten çok kötü ama diğeri ömürlük bir kablo idi. Amcaya dedim ki bunu alırsan ömür boyu kullanırsın. Amca ters ters baktı. Benim ömrüm az kaldı ver sen kötüsünü dedi...

Velhasıl keşke üreticiler ve satıcılar dürüst olsa ve satın almak istediğimiz kaliteye kendimiz karar versek...

Forum istatistikleri

Konular
5,883
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back