Karmaşık bir kesiti fusion 360 'a aktarmak ve modellemek.

semih_s

Kıdemli Üye
3D yazıcı boş durmasın(!) diye ayna ilavesini kendim yapayım dedim. Aynanın arka yüzeyine düzgün otursun diye yüzeyi modellemek için fusion 360' aktarmak gerekti. Bunun için ince, demir balya tellini eğip-bükerek aynanın formuna uydurdum ve kareli bir deftere koyup fotoğrafını çektim.
tel1.jpg

Sonrasında katman katman çizim yapılabilen bir foto editör programında fotoğrafı gönyeye getirdim. Krita bunu yapabilen ücretsiz bir program.

Fotoğrafı ekleyip yeni bir katman oluşturdum. Sonra bu yeni katmanda bir kare çizdim.

Ekran Görüntüsü (23).png

Ekran Görüntüsü (24).png

Daha sonra fotoğraf katmanına geçip, fotoğraftaki kare ile diğer katmandaki kare birbiri üzerine gelecek şekilde fotoğrafı büktüm. Daha sonra da resmi bu kare ebatlarında kırptım ve Fusion 360'a aktarmak üzere jpeg olarak kaydettim

Ekran Görüntüsü (26).png
Ekran Görüntüsü (29).png

F360'da fotoğraf karesiyle aynı boyutta bir kare çizdikten sonra, Fotoğraftaki gibi kanvas eklemeyi seçip yüzey olarak da çizdiğim kareyi seçtim.

Ekran Görüntüsü (30).png

Ekran Görüntüsü (31).png

Eklenen kanvas seçilen yüzeye göre kendiliğinden ölçekleniyor, şu halde aynanın formunu bire bir ölçülerinde f360' aktardım. Spline çizim ile telin üzerinden geçip düzgünce ayarladıktan sonra gerisi modellemeye kalıyor...
Ekran Görüntüsü (32).png

Ekran Görüntüsü (33).png

1721468774825.png

1-2 prototipten sonra monte edilmiş hali de böyle oldu. Turuncu şortumu ve seksi bacaklarımı affedin :) .
ayna-ilave.jpg

ayna-ilave-2.jpg

Ben böyle küçük boyutlu şeyleri kağıda aktardıktan sonra tarayıcıdan 1:1 tarıyorum. Fotoyu 1:1 autocad veya hangi çizim programı ise içine atıyorum. Üzerinden çiziyorum. Birde kağıda 5 cm çizgisi çiziyorum. Oradanda doğrulama alıyorum.

Mevcut aynayı kavrayan şeyi de mi sen yaptın?

Banada bisiklet için dışbükey ayna lazım. Satılanlar hep düz ayna.
Geniş görüş açısı yok.

Banada bisiklet için dışbükey ayna lazım. Satılanlar hep düz ayna.
Geniş görüş açısı yok.
Malesef çoğu öyle hatta fotoğraftaki aracın orjinal aynası da öyle, traş aynası gibi. Ben de uygun bir tümsek ayna uydurmaya çalışacağım arabanın orjinal aynasının yerine. İlave aynaları istenen şekle kesmek mümkün olsa sorun çözülür ama denemedim.

Abi tatli olmus, harika fikir de, fazla disarda kalmamis mi, aynanin altina ya da ustune niye yapmadiniz?

Abi tatli olmus, harika fikir de, fazla disarda kalmamis mi, aynanin altina ya da ustune niye yapmadiniz?
Arkadaki çekme karavan için bu, karavan arabadan daha geniş olduğundan, orjinal ayna arkayı görmekte yetersiz kalıyordu bir de manevra yaparken yardımı oluyor, tümsek olduğundan gemiş açılı görülüyor.

3D yazıcı boş durmasın(!) diye ayna ilavesini kendim yapayım dedim. Aynanın arka yüzeyine düzgün otursun diye yüzeyi modellemek için fusion 360' aktarmak gerekti. Bunun için ince, demir balya tellini eğip-bükerek aynanın formuna uydurdum ve kareli bir deftere koyup fotoğrafını çektim.
35059 eklentisine bak

Sonrasında katman katman çizim yapılabilen bir foto editör programında fotoğrafı gönyeye getirdim. Krita bunu yapabilen ücretsiz bir program.

Fotoğrafı ekleyip yeni bir katman oluşturdum. Sonra bu yeni katmanda bir kare çizdim.

35060 eklentisine bak
35061 eklentisine bak

Daha sonra fotoğraf katmanına geçip, fotoğraftaki kare ile diğer katmandaki kare birbiri üzerine gelecek şekilde fotoğrafı büktüm. Daha sonra da resmi bu kare ebatlarında kırptım ve Fusion 360'a aktarmak üzere jpeg olarak kaydettim

35062 eklentisine bak35063 eklentisine bak

F360'da fotoğraf karesiyle aynı boyutta bir kare çizdikten sonra, Fotoğraftaki gibi kanvas eklemeyi seçip yüzey olarak da çizdiğim kareyi seçtim.

35064 eklentisine bak

35065 eklentisine bak

Eklenen kanvas seçilen yüzeye göre kendiliğinden ölçekleniyor, şu halde aynanın formunu bire bir ölçülerinde f360' aktardım. Spline çizim ile telin üzerinden geçip düzgünce ayarladıktan sonra gerisi modellemeye kalıyor...
35066 eklentisine bak

35067 eklentisine bak
35068 eklentisine bak

1-2 prototipten sonra monte edilmiş hali de böyle oldu. Turuncu şortumu ve seksi bacaklarımı affedin :) .
35069 eklentisine bak
35070 eklentisine bak
Umarım bu ayna yolda fırlayıp da trafikteki başka araçlara zarar vermez. Normal şartlarda araçlar titreşim vb birçok testten geçer ve trafiğe öyle çıkar.

ABS mi PLA mı?

ABS'yi bilmiyorum ama PLA zamanla güneşten etkilenip çok kırılgan olabiliyor. Üsteki kavrama bir noktadan kırılırsa kopan parça geriden gelen araca ok gibi saplanabilir.

Umarım bu ayna yolda fırlayıp da trafikteki başka araçlara zarar vermez. Normal şartlarda araçlar titreşim vb birçok testten geçer ve trafiğe öyle çıkar.

ABS mi PLA mı?

ABS'yi bilmiyorum ama PLA zamanla güneşten etkilenip çok kırılgan olabiliyor. Üsteki kavrama bir noktadan kırılırsa kopan parça geriden gelen araca ok gibi saplanabilir.
Abs ile bastım. Fotoğrafta görünmüyor ama plastik parçanın kırılmasına karşı yola çıkarken aynaya iple de bağlı oluyor yola çıkarken. Yani kırılsa bile yola düşmeyecek aynada asılı kalacak.
Sıkıştırdığım civata fiberli somun ile sıkıldı. Titreşimden kaymasın diye de aynadaki bir çentiğe oturuyor içteki ayak.

Abs de güneş ışığından etkileniyor ama, bu parça sezonu çok rahat çıkarır, önümüzdeki yaz basarım yine bir tane :) .

• Beğen
Reactions: M_B

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,512
Üyeler
2,677
Son üye
PortlineMakina

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back