Kimyasal Tehlike

DevreAlem

Aktif Üye
Granit görünümlü tavamızın bir süre sonra kaplaması gitmiş eski durumundan eser kalmamıştır.
1717960508277.png

Tava sağlam olmasına rağmen kaplaması bozulduğu için yenisini almak bizim gibi teknik insanların zoruna gidecektir.
"Tavanızı gönderin kaplayalım" diyen işletme olsa bile tavanın yenisine bakacak kaplama fiyatını buna göre ayarlayacaktır. Eski tavaları biriktirerek veya komşulardan toplamak suretiyle topluca kaplamaya vermek belki makul olabilir.

Başka bir ihtimal, eski tavaları koliye yerleştirerek, kamp malzemesi olarak kullanmak.

Bazıları kaplamanın zararlı olduğunu düşünür. Belki doğrudur. Tahta kaşıkla kullanmalı ki kolay aşınmasın. Yemeğe karışmasın.

Pratik teflon kaplama yöntemi var mıdır?

Mesajlardaki İçerik değiştiği için başlık güncellendi

Son düzenleme:
Bir belgeselde seyretmiştim.
Boya teknesine daldırıp çıkarılıyor yada spray halinde püskürtülüyordu.
Sonrasında 400 derece civarında ısıtıldığında hazır oluyordu.
Bu kaplamaların en dayanıklısı beyaz seramik kaplama.
Teflon bir şekilde aşınıyor (Kaliteye göre süre değişiyor)
Ama seramik kolay çizilmediği gibi aşınmıyorda.
Seramik kaplama boyası bulunursa paılabileceği kanaatindeyim.

Sağlam ve pahalı tavamızın bir süre sonra kaplaması gitmiş eski durumundan eser kalmamıştır.

Tava sağlam olmasına rağmen kaplaması bozulduğu için yenisini almak bizim gibi teknik insanların zoruna gidecektir.
"Tavanızı gönderin kaplayalım" diyen işletme olsa bile tavanın yenisine bakacak kaplama fiyatını buna göre ayarlayacaktır. Eski tavaları biriktirerek veya komşulardan toplamak suretiyle topluca kaplamaya vermek belki makul olabilir.

Başka bir ihtimal, eski tavaları koliye yerleştirerek, kamp malzemesi olarak kullanmak.

Bazıları kaplanın zararlı olduğunu düşünür. Belki doğrudur. Tahta kaşıkla kullanmalı ki kolay aşınmasın. Yemeğe karışmasın.

Makul fiyata teflon kaplayan işletme veya pratik teflon kaplama yöntemi var mıdır?

Düzenleme : Varmış. Acaba süre nasıl olur? 1..2 saat yürüyüş yaparak gelsek hazır olur mu ?
bizde bosch marka bir elektrikli cooker vardı zamanla teflonu çizilince mecburen kaplattım. çünkü orjinal tencere içini bulmak mümkün değildi.
fakat kaplama bana pek güven vermedi. orjinal teflondaki doku yerine sanki çok daha basit bir prosesle yapılmış gibi ve beyaz benekli bir kaplama geldi. gene yanmıyor veya yapışmıyor ama sağlıklı olmayacağını düşünerek pek kullanmadık.

bostancıda toptancı benzeri bir nalbura bıraktık ve ve 3-4 gün sonra almıştık diye hatırlıyorum.

Emayenin en büyük düşmanı maalesef ve maalesef sudkostik.
Hiç tahmin etmediğim şekilde emayemi mahvetmişti.

Emayenin en büyük düşmanı maalesef ve maalesef sudkostik.
Hiç tahmin etmediğim şekilde emayemi mahvetmişti.
Çok hızlı camı eritebiliyormu sudkostik.
Cam suyu yapıyorlardı döküm deliklerini kapamak için. Iısıtınca gene cam oluyormuş.

Çok hızlı camı eritebiliyormu sudkostik.
Cam suyu yapıyorlardı döküm deliklerini kapamak için. Iısıtınca gene cam oluyormuş.
Açıkçası baskı devre çalışmalarımda gençliğimde başıma gelmişti. Emayeyi dibine kadar bitirmesini beklemeden farkedince yıkayıp temizledim. Fakat çözelti yoğunluğuna bağlı olduğunu söyleyebilirim. Sabunda da sudkostik war ama etkilemiyor mesela.

Sudkostik cami etkilemez. Fakat cok uzun sure maruz kalirsa cam matlasabilir.

Ben de emayeyi guclu kimyasallara karsi cok dayanikli bilirdim. Gecmis yillarda tasindigim evde banyo kuveti cok kirli idi ve deterjanla ovalamayla cikmiyordu.

Nitrik asit aldim. Omrumde boyle yogun bir asit almamistim. Zeytin yagi ile bal kivami arasinda bir kivami vardi. Kuveti yariya kadar su ile doldurup icine hatiri sayili miktarda kezzap koydum. Ertesi gun kalktigimda belki yarim mm fazla demis olacagim ama oylesine asindirmisti. Kuvet piril piril oldu ama kuvetin ust yarisi kalin emayeli alt yarisi ince emayeli olmustu.

bizde bosch marka bir elektrikli cooker vardı zamanla teflonu çizilince mecburen kaplattım. çünkü orjinal tencere içini bulmak mümkün değildi.
fakat kaplama bana pek güven vermedi. orjinal teflondaki doku yerine sanki çok daha basit bir prosesle yapılmış gibi ve beyaz benekli bir kaplama geldi. gene yanmıyor veya yapışmıyor ama sağlıklı olmayacağını düşünerek pek kullanmadık.

bostancıda toptancı benzeri bir nalbura bıraktık ve ve 3-4 gün sonra almıştık diye hatırlıyorum.
Abi bence son bir iki yıldır çıkan beyaz benek teflonun hikayesi şu
Kişisel düşüncem sadece tahmin ama:
Üreticiler düşük kalite kaplamalarını örtmek için desen yaptık adı altında karmaşıklaştırmaya çalışıyorlar ve kusurlar görülmüyor.

Abi bence son bir iki yıldır çıkan beyaz benek teflonun hikayesi şu
Kişisel düşüncem sadece tahmin ama:
Üreticiler düşük kalite kaplamalarını örtmek için desen yaptık adı altında karmaşıklaştırmaya çalışıyorlar ve kusurlar görülmüyor.
Hatta granit kaplama dedikleride oyle abi, ilk ciktiginda icine civi felanda koyuyorlardi vitrinlerde :katil1:

Ama Emaye ve tencere gıda için, sudkostik, kezzap, asit bunlar gıda ürünleri değil :) Tava tencere deyince ilk akla benim mutfak gelmişti...

Nasil yani siz sutkostik cozeltisi ile gargara yapmiyormusunuz? (Bu bir şakadır)

Son düzenleme:
Şimdi google den baktım da sabahları aç karnına yarım çay bardağı içmek çok faydalıymış. Yeni bilgiler her daim iyidir.

*şaka maksatlıdır.

Son düzenleme:
Aman ya pisman oldum bizi ciddiye alan falan cikar simdi.

Fakat bir akrabamin basina geleni yazmadan gecmeyeyim.

Adana'da kimya gelismistir. Dusuk gelirli halk fabrikasyon sampuan, sivi sabun, camasir suyu almak yerine hipocu denen 3 tekerlekli araba ile satis yapan ev uretimi sabun, sampuan, camasir suyunu tercih eder.

Evindeki bos kola, gazoz vs sisesiyle hipocunun yanina gider hipocudan ne isterse onu doldurtur cuzi bir rakam verir.

Hanimin anneannesi gazoz siselerine camasir suyu doldurtmus eve gelince de mutfak tezgahina koymus.
Dayisi eve geldiginde gazozlari tezgahta gorunce sogumasi icin buzdolabina koymus.

Bir ara aklina gazozlar gelmis ve buz gibi sogumus sozde gazozu likir likir icmis. Soguk oldugu icin ilk basta terslik oldugunu farkedememis sonra acilar icinde kivranmaya baslayinca hastaneye zor yetistirmisler.

-------------------------

Yani kostik soda ile gargara yapmayi birakin, elinize bile dokundurmamaniz gerekir.

Asitler cildimizi yakar. Bazik kimyasallar ise asitten daha fena olup cildimizi erimis dondurma haline getirir.

Aman aman.

Son düzenleme:
Aman ya pisman oldum bizi ciddiye alan falan cikar simdi.

Fakat bir akrabamin basina geleni yazmadan gecmeyeyim.

Adana'da kimya gelismistir. Dusuk gelirli halk fabrikasyon sampuan, sivi sabun, camasir suyu almak yerine hipocu denen 3 tekerlekli araba ile satis yapan ev uretimi sabun, sampuan, camasir suyunu tercih eder.

Evindeki bos kola, gazoz vs sisesiyle hipocunun yanina gider hipocu ne isterse onu doldurur cuzi bir rakama verir.

Hanimin anneannesi gazoz siselerine camasir suyu doldurtmus eve gelince de mutfak tezgahina koymus.
Dayisi eve geldiginde gazozlari tezgahta gorunce sogumasi icin buzdolabina koymus.

Bir ara aklina gazozlar gelmis ve buz gibi sogumus sozde gazozu likir likir icmis. Soguk oldugu icin ilk basta terslik oldugunu farkedememis sonra acilar icinde kivranmaya baslayinca hastaneye zor yetistirmisler.

-------------------------

Yani kostik soda ile gargara yapmayi birakin, elinize bile dokundurmamaniz gerekir.

Asitler cildimizi yakar. Bazik kimyasallar cildimizi erimis dondurma haline getirir.

Aman aman.
Cok enteresandir nasil anlasilmaz icerken diye dusunurken, bir cok ayni hadise ile karsilastim, adam 1 bidondan gaz yagi icmis likir likir hic analmamis. Bende biraz bu konulara bakarken bir yerde soyle bir sey duydum.

3 yudumda icmek, once dilinin ucuyle agzini islatirsin bu ilk yudum, sonra biraz daha fazla alirsin bu ikinci yudum, sonra likir likir ic bu 3. yudum. Boylece ilk 2 sinde ne ictigini , ya da tadi bozuk mu degilmi anlayabiliyor mussun.

Bitmis icecek siseleri tekrar kullanilacaksa bunlara icilebilecek sivilar disinda bir sey koymamak gerekir.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,191
Üyeler
2,584
Son üye
ottomanwolf

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back