Kristal kolpits osilatörlü vericide mesafe denemesi

deneyci

poor user
radyo.png

Resimdeki bu osilatörü yaptım.
R1=220K
R2=iptal
R3=1K
C1,C2=100pf
transistor BF457
Kristal 10240 khz
Kristal 10 nf kondansatör ile seri bağlı.
kristale 2K direnç üzerinden multivibratör çıkışını bağladım. Frekansını bilmiyorum. Siren sesi gibi çıkıyor sesi. :)

Outputa anten takmayınca bir metre bile gitmiyor.
Bir metre boyunda anten takarsam sadece 4 metre
8 metre anten bağlarsam 200 metre yayın yapıyor.
Alıcı olarak radyo kullandım.
nedense sinyal göstergesi hep 50 dbu civarında oynuyor db ölçeği sıfır. 200 metreye 5 metre kala aşamalı olarak 20 dbu ya düşüyor.
yayını kesersem boşta 20 dbu gösteriyor.
Bu dbu biriminden birşey anlamadım. :)

Bobinsiz verici olur mu ?
Belki sadece 3. harmoniği göndermeniz yerinde olacaktır. Ana frekans pis olur.
3. harmonik temiz olarak ulaşabilir.

1715537073108.png

Son düzenleme:
10 mhz (30 metre bandı) için bir endfed anten yapabilirsin. doğru bir anten yaparsan bu yaklaşık 25 mwlık vericin şartlar uygunsa yüzlerce km öteden duyulabilir. bu osilatörü 300-600hz gibi düşük bi frekansla module edersen bir cw verici yapmış olursun ve web sdr cihazlaır üzerinden nereden duyulduğunu takip edebilirsin.

dbu dediği de dbuv düşünüyorum. ( db mikrovolt)

anahtar kelime olarak. benzer şemalara ulaşmak istersen bu tip düşük güçlü basit vericilere qrp deniyor. pixie qrp isimli çok basit bir şema var onu yaparsan dinleme de yapabilirsin.

Son düzenleme:
10 mhz (30 metre bandı) için bir endfed anten yapabilirsin. doğru bir anten yaparsan bu yaklaşık 25 mwlık vericin şartlar uygunsa yüzlerce km öteden duyulabilir. bu osilatörü 300-600hz gibi düşük bi frekansla module edersen bir cw verici yapmış olursun ve web sdr cihazlaır üzerinden nereden duyulduğunu takip edebilirsin.

dbu dediği de dbuv düşünüyorum. ( db mikrovolt)

anahtar kelime olarak. benzer şemalara ulaşmak istersen bu tip düşük güçlü basit vericilere qrp deniyor. pixie qrp isimli çok basit bir şema var onu yaparsan dinleme de yapabilirsin.

wspr.jpg

Konum bilgisi doğruysa 10 mw ile Hırvatistan dan Fransaya sinyal gönderdi adam. :)

İşin içinde İnternet de var galiba.. Yoksa nasıl birkaç bin km ye sinyal gönderilsin bu yöntemle..
Havadan yayılan sinyal gerçekte ne kadar uzağa gidiyor?

Mesafeyi tam kestiremiyorum ama, bulunduğunuz rakım ve telsizin gücü, arazinin ve havanın şartları, antenin yüksekliği iletilebilen mesafeyi önemli ölçüde arttırdığını biliyorum.
Benim el telsizim izmir ve kuşadası arası sinyal yakalamış ve iletmişti.

Son düzenleme:
Amatör telsiz belgemi ve telsizimi doğa yürüyüşleri ve kamp için almıştım daha çok, kaybolursam telefonun çekmediği yerlerde ek iletişim opsiyonu için.
Telsizi ilk aldığımda ve doğa yürüyüşlerinde bazen kullanıyordum ama son bir kaç senedir öylece duruyor.
Öyle her gün telsizi açayım vs kullanayım durmadan iletişim kurayım durumum olmadı hiç.

İşin içinde İnternet de var galiba.. Yoksa nasıl birkaç bin km ye sinyal gönderilsin bu yöntemle..
Havadan yayılan sinyal gerçekte ne kadar uzağa gidiyor?
işin içinde internet yok. wspr çok düşük güçlerle çok uzun mesafe gidebilmesi amaçlanan bir protokol. işin özü shannon information theory
yani çok çok özetle bir bilgiyi aktarmak için gücü arttırmak ile birim bilgi başına denk gelen süreyi arttırmak aynı etkiyi yaratacaktır.

internet giden RF verinin verifikasyonu için kullanılıyor. raporlama istasyonları alıp decode ettikleri her veriyi internet üzerinden bir servere gönderir ve bu bilgiler kaydedilir.

başka bir örnek vereyim lora ile 25mw - 700km los (line of sight) veri rahatlıkla gidebiliyor. fakat HF bandlarında propagasyon yani uygun atmosferik şartlarda iyonosferden yansıma sözkonusu.

O zaman küçük bir vericiyi 5 katlı oturduğum binanın çatısına koyarım,pil ile beslerim ve evdeki 10 adet kontağın açık mı kapalı mı olduğunu Türkiyenin her yerinden anlayabilirim..Biraz abarttım galiba..marmara bölgesi olsun..İnternete ihtiyaç kalmadan..dakikada sadece tık tık diye sinyal olacak..
yetkililerde çakmaz durumu :)

O zaman küçük bir vericiyi 5 katlı oturduğum binanın çatısına koyarım,pil ile beslerim ve evdeki 10 adet kontağın açık mı kapalı mı olduğunu Türkiyenin her yerinden anlayabilirim..Biraz abarttım galiba..marmara bölgesi olsun..İnternete ihtiyaç kalmadan..dakikada sadece tık tık diye sinyal olacak..
o kadar basit değil.

Lorawan araştırırken mesafenin teknik olarak 18km ile sınırlı olduğundan bahsediyordu. Veri hızı düşük ve low power çalışıyor. Teorik olarak veri daha uzağa gidiyor ama dünyanın şeklinden dolayı 18km den sonra antenlerin birbirini görmesi imkansız hale geliyor. Diğer taraftan bina için/dışı, parazitik diğer sinyaller ve iletişim kalitesini etkileyen bir sürü durum var.

Daha uzun mesafeye yayın yapan cihazlar ise atmosfer katmanlarından birinden yansımayı kullanarak daha uzağa yayın yapıyor ama detayını bilmiyorum .

Son düzenleme:
Bobinsiz verici olur mu ?
Belki sadece 3. harmoniği göndermeniz yerinde olacaktır. Ana frekans pis olur.
3. harmonik temiz olarak ulaşabilir.

33595 eklentisine bak
Bobinlerin ne hesabını yapabiliyorum ne de elle ayarını. :)
Onu denedim.
Dediğin gibi bir sürü harmonik frekans çıkıyor.
Bobinsiz sadece katları çıkıyor. 5khz dar bant temiz çıkış aldım.Yakın frekanslara taşma yapmadı.

Müsadenizle iki soru sormak istiyorum.
1. Bu devreyi 27MHz kristal test etmek için kullanabilir miyim?
2. Bir kristal ile osilatör veya verici çalışıyorsa kristal %100 sağlamdır diyebilri miyiz? Yoksa eksime vb nedenlerle kristalin kalitesi düşer mi?
teşekkürler.

Müsadenizle iki soru sormak istiyorum.
1. Bu devreyi 27MHz kristal test etmek için kullanabilir miyim?
2. Bir kristal ile osilatör veya verici çalışıyorsa kristal %100 sağlamdır diyebilri miyiz? Yoksa eksime vb nedenlerle kristalin kalitesi düşer mi?
teşekkürler.
evet kullanabilirsin bir skop veya frekans sayıcıda sonucu görürsün.
kristaller eskimez ama ısıya bağlı olarak frekansı kayar, kristalin kalitesine göre üzerinde yazan frekansa yaklaşır. yalnız kristaller hassas mekanik parçalardır ve düşmeye veya darbeye bağlı olarak bozulabilirler.

işin içinde internet yok. wspr çok düşük güçlerle çok uzun mesafe gidebilmesi amaçlanan bir protokol. işin özü shannon information theory
yani çok çok özetle bir bilgiyi aktarmak için gücü arttırmak ile birim bilgi başına denk gelen süreyi arttırmak aynı etkiyi yaratacaktır.

Burda adi gecen teori Shannon ornekleme teorisi degil degil mi? Eger oyle ise alaka kuramadim.

P gucuyle yayin yapan vericide bir bitlik verinin suresi T ise bit basina enerji W=P*T dir.

Eger T suresini buyutursek enerjiyi de buyutmus oluyoruz.

Ornegin 1mw gucundeki bir vericiden 1 sinyalini 1ms boyunca yayinlarsak 1 sinyalimizin enerjisi 1 mikro Joule olurken, iletisim hizini dusurup 1 sn boyunca yayinlarsak enerjimiz 1000 kat artmis oluyor.

Fakat alici duyarliligini artirmadan enerjiyi artirmak nasil ise yariyor anlamadim.

Alicimiz en dusuk 50uV sinyale duyarli ise fakat biz vericiden yaptigimiz yayinla alici anteninde 10uV olusturabiliyorsak iletisim hizini dusurup bilginin suresini uzatmak nasil bu sinyali algilanabilir yapacak bu kismi anlamadim.

Bu durumu gurultuye bogulmus bir sinyal olarak mi dusunmeliyiz?

Alicima gurultuye bogulmus 50uV seviyesinde bir sinyal geliyor. Sinyal suresini artirirsam gurultulu sinyalden bilgiyi cekmem mumkun oluyor boyle mi dusunecegiz?

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,191
Üyeler
2,584
Son üye
ottomanwolf

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back