LCD Display Olarak Ne Tavsiye Edebilirsiniz? Lütfen Yazıyı Okuyunuz.!

picmanya

Aktif Üye
mikro kontrollü, üzerinde 3 digitli seven segment display bulunan bir pcb ye, ilave özellik olarak basit bir lcd displayde takmayı seçenek olarak sunmak istiyorum.
ikisinden yalnız birisi tercih edilerek, pcb üzerinde kullanılacak halde.

muadili-muadilleride olan ucuz bir lcd display olursa iyi olacaktır.
lcd displayi seven segment displeyde kullandığım toplam 10 kontrol pini üzerinden kullanabilmeliyim.
5 V. - 3,3 V. besleme kontol uyuşmazlığı problemi de olmamalı. pcb üzerinde DC 24V. ve DC 3,3 V. bulunuyor.

Ne tavsiye edebilirsiniz?

Özdisan sitesinden hatalı bir seçim yapmadan önce, değerli görüşlerinizi almak istedim.

LCD display için karakter lcd mi yoksa grafik lcd mi düşünüyorsunuz.

Karakter lcd leri paralel modda 7 pin ile sürebilirsiniz. Bunların birde I2C modülleri var. MCU dan 2 pin kullanarak yine karakter lcdleri sürebiliyorsunuz.

Grafik lcdler konusunda, seçtiğiniz lcd modeline ve içindeki kontrolcüye göre yapı değişiyor. Paralel sürmek için 10..12 kadar IO kullanılılır, seri sürmede ise SPI için gerekli 3 pin ve birkaç tanede chip select vb io ihtiyacı olabiliyor.

Net cevap için seçtiğiniz lcd, gerekli ara birim (spi, i2c, paralel vb.), bir kütüphane kullanacaksanız, kütüphanenin boşta kalan IO larınıza map etmenize imkan vermesi gibi hususlara bakmak gerekecek.

Son olarak karakter lcd kullanacaksanız 10 pin ile her halükarda sürersiniz.

3 digit seven segment displayin bir tık üstünde, çok ucuz, iç piyasadan sürekli bulunabilir birşey olsa yeterli olacak. ön planda olan bunlar.

Son düzenleme:
nokia 5110 ekranı olmaz. fiyatı pahalı. kontrolü bana karmaşık gelir. grafiğe gerek yok. basit birşey lazım.
fiyatı çok ucuz olsa bakılabilirdi. karmaşık kontrolü gözardı edilebilirdi.

Son düzenleme:
5110 lcd özdisanda 114TL+kdv
karakter lcd ler ise 80TL+kdv (8x2 veya 16x2 ortalama alınan fiyat)
Karakter lcdler ve 5110 ile ilgili çok fazla örnek ve kütüphane var, ikisinde de zorlanacağınız veya cevap bulamayacağınız bir durum olmaz.
Kullanım amacına uygun ve ürüne artı değer katacak olanı tercih etmeniz önerilir.

10 pin display kontrolü yerine; üç pin ile kontrol edilebilen iki HC595 kullanılabilir.
Opsion olarak birinci HC595 çıkışına LCD bağlanır. İkinci HC595 ya kullanılmaz ya da indikatör ledileri için kullanılabilir.
7 parçalı veya LCD, üç pin ile kontrol edilir.
2.5$ civarı da LCD'ler. Ancak adetli alırsanız daha uyguna gelir.

işlemci haricinde, ayrı bir entegre kullanmak istemiyorum.
işlemci pin sayımı arttırmasa, seven segment yerine, alfanumerik segment display kullanımını bile düşünebilirdim.
ürüne artı değer kattığıda yokda, lcd takıntısı olan, şekil yapan müşteri tipleri var. onlarıda memnun bırakmak gerekebiliyor.
seçenek olarak aynı pcb de sunayım istedim. hangisini istiyorsa, pcb üzerine o displayi takcak vercez gibi bir şey olacak.
pcb fiyatı değişmeyecek, aynı fiyatdan sunulacak.
_________________________________________________________________________________________________________
incelediğim kadarıyla, paralel kontrollü karakter lcd ler de, 8 data pini ve ayrıca kontrol pinleri kullanımıda var.
ben işlemciden bunu direkt süremem gibi görünüyor, pinlerim yetersiz kalır.
işlemciyle direkt LCD displeyi kontrol etmeliyim.

8X2 veya 16X2 karakter lcd lerin varsa, spi veya I2C li seri haberleşme ile kullanılan modelide kullanılabilir.
aslında bana tek satır 8 karakter bile yeter. ama piyasadaki bulunanların en ucuzuda işimi görür.
fiyat 100 TL. altında 50-100 TL. arasında olursa iyi olacak.
_________________________________________________________________________________________________________
bu durumda varsa-uygunsa, karakter lcd lerin spi ile haberleşenine bakmam gerekir değilmi?
yazılmayan, başka farklı seçenek-model olabiliyormu?

Son düzenleme:
Karakter lcd ler aynı zamanda 4 data pini + 3 kontrol pini = 7 IO ile de kontrol edilebiliyor. Hatta genel kullanım tercihi ve bulacağınız lcd kütüphaneleride 7 IO a göre olacaktır.

Hatta LCD R/W pinini şekildeki gibi kullanırsanız (lcd ramden veri okuma yapmayacaksanız, uygulamaların çoğunda buna ihtiyaç duyulmaz) 6 pinde işinizi görür.

stm32f103c8t6-blue-pill-board-lcd-interfacing-circuit.png

frmman,
sizin bu işten iyi anladığınız belli. yalnız siz anlattıkça benim gözüm korkmaya başladı. bunların kontrolü düşündüğümden zor gibi duruyor.
daha önce hiç kütüphane kullanmamış birisi olarak, bunların yazılımı beni zorlayabilir. çok basite aldım herhalde ben bu işi.
işlemcide 12 kb. flash alan var. % 80 civarını doldurdum.

seri haberleşen modellerinin kontrolümü daha zor-karmaşık, yoksa anlattığınız paralel tipin mi? Tabi birde dikkat etmem gereken fiyat faktörümüz var tabiki.!

Seri haberleşenlerde araya bir adet chip / modül ekliyorsunuz. Israrla harici entegre kullanmak istemiyorum dediğiniz için o kısmı pas geçiyorum :)

Kalan hafıza kısmı karakter lcdleri (4+3=7) sürmek için yeterli gibi görünüyor. Karakter lcd örnek kütüphanelere bakın, projenize dahil edin ve derleyin. Fiziksel olarak şimdilik denemek zorunda değilsiniz. Sorunsuz derleniyorsa hafızanız yeterli demektir. Aynı zamanda %80 den %?? kaça çıktığınıda görürsünüz.

Pin sayisi ile sorunun olmasaydi cipsiz ciplak cam LCD cozum olabilirdi.

2x16 lcd kullanın, zorlamaya gerek yok. Robitshop da 45lira+KDV, f1depo da 53lira+KDV. Daha ucuza da bulabilirsiniz.

Evet pin sayısı sorunum-sıkıntım olmasaydı iyi olacaktı.
Ufacık pcb üzerinde çok ucuz ssop kılıf mikro ile bitirmem gereken bir çalışma bu.
______________________________________________________________________________________
"Seri haberleşenlerde araya bir adet chip / modül ekliyorsunuz. Israrla harici entegre kullanmak istemiyorum dediğiniz için o kısmı pas geçiyorum"
Ben, Seri çalışan LCD panelde; Mikro kontrolör çip, LCD panel ile, direkt 2-3 pin aracılığıyla seri haberleşip çalışılıyor sanmıştım.
Seri haberleşen LCD paneli gözümde böyle canlandırmıştım.

Sizede çok zahmet vermeden, Anlayacağım şekilde toparlamak istersem, Olay kısaca şumudur.?

Bahsi geçen, en ucuz model olan ve en çok bulunan, 2X16 karakter lcd panel tek çeşit de üretilip, bunun normalde çalışma tarzına paralel çalışıyor deniliyor,
4+3 = 7-8 pin kontrollü veya 8+3 = 11-12 pin kontrollü kullanım mümkün ve bu kullanımlar paralel çalışma diye geçiyor.
Seri haberleşme ile çalışan LCD Panelin ise durumuda bir üstde belirtildiği gibi? Araya pcb-çip kaçıyor.

Varmı buraya kadar hatalı bir yazım?

Varsa nedir? Yoksa;
2X16 pin ucuz bol bulunan lcd paneli kullanmam gerekir? Mantıklısı bu gibi duruyor.! Ve lcd paneli direkt mikro kontrolöre bağlayıp çalıştırmalıyım?
Peki 4+3 = 7-8 pin kontrollü veya 8+3 = 11-12 pin kontrollü kullanımların arasında bir kolaylık üstünlük farkı varmıdır?
Benim gibi acemiye kolay gelmesi açısından - anlaşılabilirlik açısından aralarında bir fark varmı bu kontrollerin diye sormak istiyorum.

Sonuca az kaldı.! Az daha sabredin bana. 100. mesajımın şerefine işi halledeceğimdir İnşallah.

Bahsi geçen, en ucuz model olan ve en çok bulunan, 2X16 karakter lcd panel tek çeşit de üretilip, bunun normalde çalışma tarzına paralel çalışıyor deniliyor,
4+3 = 7-8 pin kontrollü veya 8+3 = 11-12 pin kontrollü kullanım mümkün ve bu kullanımlar paralel çalışma diye geçiyor.
Seri haberleşme ile çalışan LCD Panelin ise durumuda bir üstde belirtildiği gibi? Araya pcb-çip kaçıyor.
Piyasada bulacağınız 16x2 lcdlerin tümü paralel çalışmaya uygun tipte olur. Bunların seri kullanımı için araya bir modül ekleniyor.

Sizin gözünüzde canlandırdığınız tipde kendinden seri lcdler var ama zor bulunur ve fiyat konusunda yüksek kalırlar. Onun için bu şıkkı eleyin.

Peki 4+3 = 7-8 pin kontrollü veya 8+3 = 11-12 pin kontrollü kullanımların arasında bir kolaylık üstünlük farkı varmıdır?

Yazılımsal açıdan hiçbir kolaylık ve üstünlüğü yok. 4+3 kullanımı daha az IO kullandığı için daha çok tercih edilir.

Yazılımsal fark, lcd ye gönderilecek 8 bitlik veriler, 4+3 yapısında iki adet 4 bitlik şeklinde iki adımda gönderilir.

8 bit LCDler basit bir shift register ile tek kabloyla iletisime cevrilebiliyor. Clock Data ve Enb hepsi tek pin.

Asagida bir baska ornek var. Besleme haric 3 pin gerekecek.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
6,470
Üyeler
2,664
Son üye
Burakhan Alim

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back