Lime SDR kartım geldi

Bende de var analog discovery 2. Bahsettiğin özelliklere ilave olarak empedans analizör özelliğini de belirtmek lazım. Yani cihazi bir LCR metre olarak da kullanmak mümkün. Fırsat buldukça bunun özelliklerini ayrı ayrı videolarda inceleyeceğim.

Analog firmasının böyle bir SDR modülü var satın almayı planlıyorum. Bu işlerle uğraşmadım daha önce. Haberleşme, RF bana uzak konular.

Adalm-pluto

Mesela bu SDR ile GSM tekrarlayıcı yapmak mümkün mü?

''RF coverage from 325 MHz to 3.8 GHz'' demiş. Bu modül FM alıcı olarak çalışabilir mi? Youtube de yapıldığını gördüm ama FM frekansı bu aralığın dışında kalıyor. Nasıl oluyor anlayamadım.

Eğer frekans aralığı uygun ise her türlü RF uygulaması yapılabilir bunlarla.

Analog firmasının böyle bir SDR modülü var satın almayı planlıyorum. Bu işlerle uğraşmadım daha önce. Haberleşme, RF bana uzak konular.

Adalm-pluto

''RF coverage from 325 MHz to 3.8 GHz'' demiş. Bu modül FM alıcı olarak çalışabilir mi? Youtube de yapıldığını gördüm ama FM frekansı bu aralığın dışında kalıyor. Nasıl oluyor anlayamadım.
Öncelikle Analog devices firmasının bahsettiğiniz modeli SDR alıcı ve verici bir cihaz. Verici gücü çok düşüktür deneysel kullanım için ama isterseniz çıkışına amfi alıp ya da yapıp 5-10-50 kaç watt isterseniz çıkabilirsiniz. Alıcının ADC si de bit olarak 12di sanırım piyasadaki astronomik fiyatlı olmayan ürünlerin içinde üst seviyede. Anlatımınızda bir kavram kargaşası var birçok kişi de aynı şekilde kullanıyor onu durumu daha iyi anlamanız için kısaca özetlemek isterim. FM frekansı diye bir şey olmaz. Siz orda muhtemelen 88-108 MHz radyo aralığını kastediyorsunuz ona da band denir. FM bandı demek de büyük oranda doğru değil. FM radyo bandı denilebilir. Sebep de şu FM ve günümüzde eskisi kadar popüler olmasa AM modülasyon tipidir. Aradaki bilgiyi ileten yabancı dil gibi düşünebiliriz iki şekilde de bilgi gidiyor ama farklı yöntemlerle. Sizin istediğiniz ürüne gelirsek o ürünle kendi yazılım ve güç isterseniz de elektronik donanım beceriniz sınırlarında repeater yapabilirsiniz. SDR olduğu için cihaz neredeyse her modulasyonu çözer ve üretebilir. Üretmek bazı durumlarda daha zor olsa da alması daha mümkün. Şöyle söyleyeyim o cihaz veya çok daha ucuz modelleriyle NAVTEX yayını decode edenler var. AM ve FM modulasyonu dışında çok daha fazla türü destekliyor. CW, DSB, SSB, FSK, PSK... daha gidiyor bu liste yazılımın becerisine kalmış 3. parti yazılımlar da var siz de yazabilirsiniz beceri sınırları çok geniş. Ama amacınız ev kullanımı için GSM repeater yapmak ise o iş bayağı bir zor olur diye düşünüyorum. Benim bilgim dahilindekiler bunlar. Bu arada GSM FM modulasyonu kullanmaz. Ürün FM radyoları dinleyebilir(direkt değil) ama sizin söylediğiniz verilerle cevaplıyorum 325 MHz alt sınır ise mixer ile up converter yapıp bu ürünü 0 MHz çok doğru olmasa da en düşük frekanslara kadar dinleyebilecek hale getirebilirsiniz. Tanıdığım bir grup insan tam tersine bu cihaz ile aşağıdaki frekansları değil 10GHz uydu frekanslarını down convert ederek dinleme ve gönderme yapıyorlar.

Son düzenleme:
2rx 2tx çıkışı bulunuyor harika aynı anda iki kartı adamlar yapıyor:D

Python:
###SDR@@@
import numpy as np
import matplotlib.pyplot as plt
from scipy.signal import find_peaks, iirfilter, filtfilt
import pandas as pd
from SoapySDR import Device, SOAPY_SDR_RX, SOAPY_SDR_CS16

sdr = Device()
#100 kHz ile 3.8 GHz
giris_kanal_1 = 0
giris_kanal_2 = 1
cikis_kanal_1 = 0
cikis_kanal_2 = 1

frekans = float(input("Alınacak Frekansı Girin (Hz): "))
ornekleme_hizi = float(input("Örnekleme Hızını Girin (Hz): "))
kayit_suresi_saniye = int(input("Kayıt Süresini Girin (saniye): "))
filtre_order = int(input("Filtre Derecesini Girin (örneğin, 1): "))
filtre_cut_frequency = float(input("Filtre Kesme Frekansını Girin (Hz): "))

sdr.setSampleRate(SOAPY_SDR_RX, giris_kanal_1, ornekleme_hizi)
sdr.setSampleRate(SOAPY_SDR_RX, giris_kanal_2, ornekleme_hizi)
sdr.setSampleRate(SOAPY_SDR_TX, cikis_kanal_1, ornekleme_hizi)
sdr.setSampleRate(SOAPY_SDR_TX, cikis_kanal_2, ornekleme_hizi)

sdr.setFrequency(SOAPY_SDR_RX, giris_kanal_1, frekans)
sdr.setFrequency(SOAPY_SDR_RX, giris_kanal_2, frekans)

num_samples = int(ornekleme_hizi * kayit_suresi_saniye)
samples_channel1 = np.zeros(num_samples, np.complex64)
samples_channel2 = np.zeros(num_samples, np.complex64)

sdr.readStream(SOAPY_SDR_RX, giris_kanal_1, samples_channel1, num_samples)  # 1. Giriş kanalından veri oku
sdr.readStream(SOAPY_SDR_RX, giris_kanal_2, samples_channel2, num_samples)  # 2. Giriş kanalından veri oku

plt.figure(figsize=(12, 6))
plt.plot(np.abs(samples_channel1), label='Giriş Kanal 1')
plt.plot(np.abs(samples_channel2), label='Giriş Kanal 2')
plt.title("Alınan Veriler")
plt.xlabel("SampNo")
plt.ylabel("max")
plt.legend()
plt.show()

nyquist = 0.5 * ornekleme_hizi
low = (filtre_cut_frequency - 0.2) / nyquist
high = (filtre_cut_frequency + 0.2) / nyquist
b, a = iirfilter(filtre_order, [low, high], btype='band')
filtered_channel1 = filtfilt(b, a, np.real(samples_channel1)) + 1j * filtfilt(b, a, np.imag(samples_channel1))
filtered_channel2 = filtfilt(b, a, np.real(samples_channel2)) + 1j * filtfilt(b, a, np.imag(samples_channel2))

plt.figure(figsize=(12, 6))
plt.plot(np.abs(filtered_channel1), label='Filtrelenmiş Kanal 1')
plt.plot(np.abs(filtered_channel2), label='Filtrelenmiş Kanal 2')
plt.title(f"{filtre_order}. Dereceden, {filtre_cut_frequency} Hz Kesme Frekansına Sahip Bandpass Filtre")
plt.xlabel("sampNO")
plt.ylabel("Max")
plt.legend()
plt.show()

frekanslar1, genlikler1 = np.fft.fftfreq(num_samples, 1 / ornekleme_hizi), np.abs(np.fft.fft(filtered_channel1))
frekanslar2, genlikler2 = np.fft.fftfreq(num_samples, 1 / ornekleme_hizi), np.abs(np.fft.fft(filtered_channel2))
peaks1, _ = find_peaks(genlikler1, height=genlikler1.max() / 2)
peaks2, _ = find_peaks(genlikler2, height=genlikler2.max() / 2)
en_büyük_frekanslar1 = frekanslar1[peaks1]
en_büyük_genlikler1 = genlikler1[peaks1]
en_büyük_frekanslar2 = frekanslar2[peaks2]
en_büyük_genlikler2 = genlikler2[peaks2]

print(f"{filtre_order}. dereceden, {filtre_cut_frequency} Hz kesme frekansına sahip bandpass filtre uygulandı.")
print(f"1. Giriş Kanalındaki en büyük enerjiye sahip frekanslar: {en_büyük_frekanslar1} Hz")
print(f"Bu frekanslardaki genlikler: {en_büyük_genlikler1}")
print(f"2. Giriş Kanalındaki en büyük enerjiye sahip frekanslar: {en_büyük_frekanslar2} Hz")
print(f"Bu frekanslardaki genlikler: {en_büyük_genlikler2}")

np.save("ham_veri_kanal1.npy", samples_channel1)
np.save("islenmis_veri_kanal1.npy", filtered_channel1)
np.save("ham_veri_kanal2.npy", samples_channel2)
np.save("islenmis_veri_kanal2.npy", filtered_channel2)
veriler = {
    "Ham Veri Kanal 1": samples_channel1,
    "İşlenmiş Veri Kanal 1": filtered_channel1,
    "Ham Veri Kanal 2": samples_channel2,
    "İşlenmiş Veri Kanal 2": filtered_channel2
}
veri_df = pd.DataFrame(veriler)
veri_df.to_excel("veriler.xlsx", index=False)

sdr.closeStream(SOAPY_SDR_RX, giris_kanal_1)
sdr.closeStream(SOAPY_SDR_RX, giris_kanal_2)
sdr.closeStream(SOAPY_SDR_TX, cikis_kanal_1)
sdr.closeStream(SOAPY_SDR_TX, cikis_kanal_2)

kodu geliştirmem gerekli 4 kanalıda aynı frekansda aratıyor ama başlangıç için uygun

1697286990942.png

@nt donanım destekli yazılım geliştirecekseniz -ki Python bilginiz iyi gibi görünüyor- Analog Discovery 2 ya da 3kartını tavsiye ederim. Biraz pahalı. Akademik fiyat ile 10.000₺ civarında fakat hem skop, hem lojik analyzer, hem spektrum analyzer hem de voltmetre darbe jeneratörü bir arada. Her türlü ölçüm yapıp veri toplayabilirsiniz.

@nt kodları görünce benim de hevesimi arttırıyorsun :) Biraz vakit bulunca biraz kurcalayayım bakalım tekrar ...

Adalm-pluto

adreslerine bir bakmanızı önerebilirim. Kendi GSM network'ünüzü yaratabilirsiniz.

@fide herhangi bir donanım almak benim için mantıklı değil çünkü 1. aşırı pahalılar 2. ne yapacağımıda bilmiyorum
hem parayla ulaşamıyacağım kartlar var sizlerde :)

Duygusal konulara bişey diyemem ama her konuya kod yazabilecek kadar mahir görünüyorsun. Bir yerden başlayıp uzmanlaşmak daha mantıklı. Ben de zamanında her önüme gelen konuda bişeyler yapmaya çalıştım ama hiçbir konuda uzmanlaşamadım. Şimdi de bunun sıkıntısını çekiyorum. O zaman temel olarak ESP32 ile başla. Hem ucuz hem de micropython desteği var. Bluetooth, Wifi, ADC, DAC, uart, spi, i2c gibi gerekli bütün donanımlar da mevcut. Bunlarla veri toplayıp veritabanı tutabilirsin. sonrasında yapay zeka ile bu verileri işleyip çıkarımda bulunabilirsin.
Sana tavsiye bir alan seçip uzmanlaşmaya çalış. Rüzgarın önündeki yaprak gibi oradan oraya savrulma.

• Sevgi
Reactions: nt

Kanser hastalarına ait gerçek verisetlerinden, orkide yapraklarının en boy oranı ile türünün tespit edilmesine imkan veren hazır verisetleri var. Uci, kaggle vb siteler var. yukardaki linkte hafif bahsediyor.

Yapay zeka ile upraşmak için genelde veri lazım. Uci, kaggle gibi sitelerden hazır veriseti indirip bakabilirsin. Bunlardan çıkarım yapıp yapay zeka üzerine kendini geliştirebilirsin.

Kanser hastalarına ait gerçek verisetlerinden, orkide yapraklarının en boy oranı ile türünün tespit edilmesine imkan veren hazır verisetleri var. Uci, kaggle vb siteler var. yukardaki linkte hafif bahsediyor.

Yapay zeka ile upraşmak için genelde veri lazım. Uci, kaggle gibi sitelerden hazır veriseti indirip bakabilirsin. Bunlardan çıkarım yapıp yapay zeka üzerine kendini geliştirebilirsin.
abi bunlar keriz avı gibi geldi daha önce inceledim hatta kagle dan mail gelip duruyor 10.000$ falan diyor kim kime 10bin$ veriri :D
proje yapıp ödül kazanıyomuşsun sözde ben inanmadım githubdada insanlar biraz bilgi birikimi elde ettikden sonra yol göstrmeyi kesiyorlar pastadan pay almak zor rekabetçi ortam milyon hintli malezyalı var globalde kaggle ın veri setlerinide inceledim bazıları eksik ve ya hatalı oluyor kimse kimseye yardım etmek için uğraşmıyor edirneden çıktınmı bu iş daha berbat oluyor şükür bu topraklardayım .bu deprem için geliştirdiğim modelde direk usgs(amerıkankandillisi) nasa ya falan mail atıyorum insanlar üşenmeden cevap veriyorlar ve aklına gelmeyecek bilgilerle dolu konuşmalar hem veri setlerine nasıl ulaşıcagımı limitleri falan anlatıyorlar bu gibi durumlarda direkt muhattab bulmak daha ıyı oluyor
14 ekim deki tutulmanın manyetik alan üzerindeki etkisini python ile hesaplamaya calstım adamlar sağolsunlar bana verileri çat diye verdiler

Forum istatistikleri

Konular
5,656
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back