turkuazaga

Üye
Linux'ta C ile programlamada belli bir tecrübe düzeyine geldim ve bir sonraki seviyeye geçmek için konuyu ayrıntılı seviyede ele alan iyi bir kitap önerebilir misiniz?

Özellikle signal konusu, terminal kullanımı, daemon programları konusunda bilgimi artırmak istiyorum.

Linux programlama ile uğraşan birisinin mutlaka sahip olması gereken kitapların başında aşağıdaki iki kitap gelir:

Advanced Programming in the UNIX Environment, 3rd Edition

Unix Network Programming, Volume 1: The Sockets Networking API (3rd Edition)

Bunlar konuyu oldukça ayrıntılı olarak ele alır ve konuyu tam olarak, tarihçesi ve gerekçeleriyle anlamanı sağlar. Bunlara tamamlayıcı olarak da, eğer multithread programlarla uğraşıyorsan aşağıdaki kitabın olması gerekir:

Programming with POSIX Threads

Programlar arasında haberleşme ile ilgili iyi bir temel oluşturmak istiyorsan da şu kitap ile başlayabilirsin:

UNIX Network Programming, Volume 2: Interprocess Communications, Second Edition

Bu kitapların hepsinin ilk baskıları çok eskilere dayanıyor. Ama buradaki kavramlar ve algoritmalar günümüzde dahi geçerliliğini koruyan, ve yeni moda teknolojilere de çok kısa sürede adapte olmanı sağlayan bir temel oluşturuyor.

Kitapların fiyatları da yüksek, ama bunlara harcadığın parayı bir yatırım olarak düşünmen lazım.

O kitaplar da rahmetli Richard W Stevens'in miş :)

@theroot linkleri düzelttim

Bu konunun kutsal kitabı bana göre The Linux Programming Interface. Açık ara okuduğum en iyi sistem programlama kitabı, hatta okuduğum en iyi teknik kitap olabilir. Hem referans kitabı hem de bölüm bölüm öğrenmeye izin veriyor. Roman gibi soluksuz bitirmiştim.

İleri seviyede linux programlama ile uğraşanların, açık kaynak dünyasındaki gelişmeleri takip etmek ve ileri seviyede tartışmalar için aşağıdaki siteyi öneririm:

Bu sitede en güncel haberleri takip etmek için abonelik gerekiyor. Ama bir hafta ve ondan önceki haberleri okumak ücretsiz. Ben de öyle yapıyorum.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,656
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back