LuckFox Pico Max İnceleme (posting)

fide

Meraklı ve "nasıl" sorusunu seven biri
1708501650557.png

Satış Linki:

Ürün Açıklama Linki:

Wiki:

Bu kart ile ilgili deneyimleri bu başlık altında paylaşmaya çalışacağım.

Son düzenleme:
Ürün ile ilk karşılaştığımda Raspberry Pi Zero'ya alternatif olduğunu düşündüm ama asıl alternatifi Pi Zero değil. Pi Pico ile Pi Zero arasında bir yer. Ethernet olması ve fiyatının nispeten uygun olması beni cezbetti. Kamera bağlantısının olması güzel bir özellik ama 256mb Ram ve 256mb hafıza olması biraz düşük ama henüz enerji verip denemedim.

Şimdilik kart üzerindeki linuxe erişmeyi beceremedim. Sayfasındaki adımları takip ettim ama şimdilik terminal arayüze erişemedim.

İlk başta üzerinde SPI-NAND olduğu için fabrikada buna imajı yüklemişlerdir diye düşündüm. Saat 3e kadar bu şekilde cebelleştim ama olmadı. Sonra imaj yükleme kısmı kafama takıldı. Bu defa da hem SD kart hem de nand etkin olduğu için (belki de başka sebeplerle) başaramadım.

İşin ilginç yanı RNDIS cihaz olarak Ethernet bağlantısı ile aynı yerde görünüyor ama 172.32.0.70 ip'si alıyor.
En son imajı SD karta yükleyip, bilgisayara ethernet bağlantıını kesip sadece LuckFox kartı takınca kaçacak yer kalmayıp çalıştı. Bu arada SocTool ile üzerindeki SPI-Nand flashı sildim.

Son düzenleme:
1708542930147.png

anlaşmaya başladık ama venv kuramadım. Sebebini de anlayamadım.

Komutu yazınca benden apt install python3.10-venv komutunu girmemi istiyor. Komutu girince böyle repo yok diyor.

Gpio tamam ama aynı anda iki ledi kontrol edemedim. Bileti gözden kaçırıyorum ama bulamadım.
led2.py:
from periphery import GPIO
from time import sleep

led0Gpio = 55 #Physical Pin-40 is GPIO 150

# Open GPIO /sys/class/gpio/gpio150 with output direction

led0  = GPIO(led0Gpio, "out")

while True:
    try:
        led0.write(True)
        sleep(0.5)

led0.write(False)
        sleep(0.5)

except KeyboardInterrupt:
        led0.write(False)

break
    except IOError:
        print ("Error")

led0.close()

vEnv ve daha önce yapamadığım bazı işlevleri çözdüm.

Son düzenleme:
Kartın yurtdışı satış fiyatı $9.99. SD kart ihtiyacı olsa da kamera ve ethernet portu olması ciddi bir avantaj. Hem 256mb ram hem de 256mb nand flaş var. SD kartı da depolama için kullanabiliyor. Her ne kadar amazondan iki katı fiyata almış olsam da kart çok hoşuma gitti. Biraz daha deneyip 2-3 tane daha edinme yoluna gidebilirim.

17086767460618272374165150273424.jpg

Gpio portlarının hepsi gpio olarak kullanılamıyor. Bu hükme vardım çünkü denediğim paylaşımlı gpioların çoğunda LED çalışmadı. Başka fonksiyonu olmayan iki gpio pinde ise sıkıntısız çalıştı.
Burda deneme için 55, 66 ve 67 nolu portları kullandım.

1708677043720.png

Luckfox üzerinde 4 adet seri port var.
tty2 terminal çıktısı olarak çalışıyor.
tty3 ve tty4 kullanılması tavsiye ediliyor. Pyserial ile portlar sıkıntısız kullanılabiliyor.

30837 eklentisine bak
Gpio portlarının hepsi gpio olarak kullanılamıyor. Bu hükme vardım çünkü denediğim paylaşımlı gpioların çoğunda LED çalışmadı. Başka fonksiyonu olmayan iki gpio pinde ise sıkıntısız çalıştı.
Burda deneme için 55, 66 ve 67 nolu portları kullandım.

30838 eklentisine bak
Önce pin fonksyonunun atanması gerekiyor ve default olarak diger fonksyonşars atanmiş olabilir mi (tamamen salladım :) )

Ttys3 ve ttys4 default olarak açık geliyormuş

İşletim sistemi varsa PPP çalıştırılabiliyor.
RPi Zero ile uarttan haberleşen GSM modülünü
bu şekilde internete bağladım.

Pi zero da uart erişimi için sudo istemiyor. Ama bu linuxta güvenlik vb sebeplerle sudo gereksinimi koymuşlar sanırım

"posting" ibaresi varken yorum yazılamıyor diye biliyordum.

Forum istatistikleri

Konular
5,897
Üyeler
2,496
Son üye
can12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back