Marlin en temel gcode'lar

taydin

Timur Aydın
Staff member
Benim yazıcı ile boğuşurken en sık kullandığım gcode'ları buraya yazayım. Muhtemelen başkalarının da en sık kullanacağı komutlar bunlar olacak.

G0 (Linear Move)
Bu komut eksenlerde bir hareket sağlamak için kullanılıyor. Normalde verilen koordinatlar mutlak koordinatlardır, ama G91 komutu verilerek relatif hareket de elde edilebilir.

G28 (Auto Home)
Eksenleri 0 konumuna getirir.

G29 (Bed Leveling)
Tabladaki eğriliği belirler ve bir kenara kaydeder. Tabladaki eğriliklere göre tüm Z koordinatlarında düzeltme yapmak için G420 komutu verilmeli.

G90 (Absolute Positioning)
Verilen tüm koordinatları mutlak kabul et.

G91 (Relative Positioning)
Verilen tüm koordinatları relatif kabul et.

G92 (Set Position)
Şu anda bulunulan koordinatların ne olduğunu belirle.

M84 (Disable Steppers)
Eksen step motorlarını devre dışı bırak, veya otomatik devre dışı bırakılacakları aylak süreyi belirle. Ben bunu sürekli kullanıyorum ve aylak da olsa hiçbir zaman step motorların devre dışı bırakılmamasını sağlıyorum (M84 S0), çünkü kullanmazsam tabla bir süre sonra ipi kopmuş asansör gibi aşağı çakılıyor :D

M104 (Set Hotend Temperature)
Ekstruder sıcaklığını ayarla

M114 (Get Current Position)
Mevcut koordinatları sorgula

M121 (Disable Endstops)
Limit switch'ler dikkate alınmasın. Bu özellikle Z prob mesafesi ayarlarken gerekli. Bu komut verildikten sonra eksenleri eksi değerlere hareket ettirmek mümkün oluyor.

M140 (Set Bed Temperature)
Tabla sıcaklığını ayarla

M211 (Software Endstops)
Eksen hareketlerinde yazılım sınırlamalarını etkinleştir veya devre dışı bırak.

M290 (Babystep)
Mevcut koordinatları değiştirmeden kafanın konumunda küçük değişiklikler yapmaya yarıyor (özellikle basım başlangıcında Z ekseninde).

M420 (Bed Leveling State)
Otomatik Z eksen düzeltme modunun durumunu sorgula, etkinleştir veya devre dışı bırak.

M500 (EEPROM)
EEPROM'a veri kaydetmek, geri okumak, fabrika ayarlarına dönmek ve verinin geçerliliğini sorgulamak için kullanılan bir dizi komut.

M851 (XYZ Probe Offset)
Özellikle Z prob ofsetini belirlemek için sıkça kullandığım bir komut.

M503: Marlin'de bu özelliği açtıysanız yapılmış bütün ayarları listeliyor. Yedek almak / hata bulmak için kullanışlı.

M503: Marlin'de bu özelliği açtıysanız yapılmış bütün ayarları listeliyor. Yedek almak / hata bulmak için kullanışlı.

Evet açmıştım, çünkü kalıcı Z ofset için tekrar tekrar derlemekten bıkmıştım :)

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back