Masa tipi multimetre ve fonksiyon jeneratörü tavsiyesi

elektroboard

Aktif Üye
Merhabalar. Projelerinde kullanmak üzere iki kanal masa tipi multimetre ile yine 2 kanal fonksiyon jeneratörü almak istiyorum.

Fonksiyon jeneratörü için 40mhz mertebesi frekansın yeteceğini dusunuyorumm.

Multimetre tarafında fiyat performans olarak makul bulduğum siglent 3065x modeli ilgimi çekiyor. Bu segmentte ürünler için tecrübelerinizi birlikte tavsiyelerinize ihtiyacım var. Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Siglent'in SDG2042X modelini tavsiye ederim. Masa tipi multimetre olarak 3065x modeli iyi bir seçim ama iki kanallı derken, iki ayrı büyüklüğü aynı anda yapan diyorsan, 3065 bazı ölçümleri aynı anda yapabiliyorsa da, olabilecek bütün kombinasyonlar mümkün değil. Yani tam bağımsız iki tane ayrı multimetreden oluşmuyor.

Düşündüğün kullanım yerlerinden ve senaryolarından bahsedersen daha iyi tavsiye alabilirsin. Soru genel olunca cevap da genel olur.

Timur bey merhabalar. Hızlı cevap için teşekkürler.
Endüstriyel cihazlarin üretimi üzerine projeler geliştiriyorum. Bazen aynı anda hem akımı hem voltajı, ya da iki adet voltaj veya akımı ölçmek durumunda kaliyorum. Hatta frekansı da. Böyle olunca aynı anda iki farklı avo metre kullanmak çok pratik olmuyor. Tek bir cihazla bu ihtiyacımı karşılayacak bir cihaz almaya karar verdim.
Fonksiyon jeneratörü olarak da aslında bugüne kadar iki kanal bir frekans üreticiye ihtiyacım olmadı. Ama ilerleyen zamanlarda ihtiyacım olur düşüncesiyle alacaksam 2 kanal fonk. jeneratörü alayım diyorum. Çalıştığım frekanslar genelde 50Mhz altinda.

3065x i genel olarak inceledim. Değer spanleri ve doğrulukları bence fena değil. Ancak fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla iki ölçümü ekranda aynı font büyüklüğünde malesef goremiyoruz.

Sizin bu cihazlarla ilgili tecrübelerinizi merak ediyorum. Gördüğüm kadarıyla @Sercan bey de bir 3065x kullanıcısı.

Son düzenleme:
Bazen aynı anda hem akımı hem voltajı, ya da iki adet voltaj veya akımı ölçmek durumunda kaliyorum. Hatta frekansı da. Böyle olunca aynı anda iki farklı avo metre kullanmak çok pratik olmuyor.
Bazı masa tipi multimetrelerin hem önünde hem arkasında prob giriş yerleri oluyor ön panelden seçim yaparak kullanıyorsunuz

ihtiyaçlarınızı SMU daha iyi karşılar gibi duruyor birde SMU'ları araştırın derim

Bazı masa tipi multimetrelerin hem önünde hem arkasında prob giriş yerleri oluyor ön panelden seçim yaparak kullanıyorsunuz

ihtiyaçlarınızı SMU daha iyi karşılar gibi duruyor birde SMU'ları araştırın derim
Katkınız için teşekkür ederim. Ancak malesef SMU nedir bu konuda bir bilgi sahibi değilim. Bana bu konu konuda bilgi ve örnek cihaz yazarsanız sevinirim.

Katkınız için teşekkür ederim. Ancak malesef SMU nedir bu konuda bir bilgi sahibi değilim. Bana bu konu konuda bilgi ve örnek cihaz yazarsanız sevinirim.

Böyle olunca aynı anda iki farklı avo metre kullanmak çok pratik olmuyor.

Bence aynı anda ölçüm yapıp sonuç görmek gerekiyorsa ayrı multimetre kullanmak çok daha verimli. Tek cihaz oldumu ilgili kanalı seç, yapılandır, sonra diğer kanalı seç yapılandır vs vs daha zor iş.

Ayrıca sadece masa tipi multimetrelerin sağladığı özelliklere ihtiyaç yoksa, standart multimetre almak daha mantıklı. Hem taşınabilir, hem de ekranda çıkan 40 tane rakamı anlamaya çalışmaktan daha kolay.

Bence aynı anda ölçüm yapıp sonuç görmek gerekiyorsa ayrı multimetre kullanmak çok daha verimli. Tek cihaz oldumu ilgili kanalı seç, yapılandır, sonra diğer kanalı seç yapılandır vs vs daha zor iş.

Ayrıca sadece masa tipi multimetrelerin sağladığı özelliklere ihtiyaç yoksa, standart multimetre almak daha mantıklı. Hem taşınabilir, hem de ekranda çıkan 40 tane rakamı anlamaya çalışmaktan daha kolay.
Sizi çok iyi anlıyorum. Ama bu defada hem masada fazla yer kapliyorlar ve dahası ölçüm doğruluğu karşımıza çıkıyor. Çünkü aynı urunden ya da aynı dogrulukta iki adet ölçü aleti gerekiyor ki olcumlerden tam olarak şüphe duymayasaniz.

Ne yapiyorsunuz fizik deneyleri mi? Bu kadar dogru sonuclar ne icin gerekiyor?

Ne yapiyorsunuz fizik deneyleri mi? Bu kadar dogru sonuclar ne icin gerekiyor?
Heves kaçırmamak için yazmadım konunun başında yeri gelmişken söyeyelim.

Sadece endüstride çalışması için cihazlar üreten bir yerli kurum izmirde üretim yapıyorlar,
hatta tamamen sanayi için çalışıyorlar pano için kablo kanalları, ray montajı için ray vs.'de üretiyorlar bunun yanı sıra.

Termokupl to modbus,
Loadcell to modbus,

aklınıza gelecek birçok sensör verisini haberlşme hattına çıkaracak cihazlar sayıcılar birkaç sensör denemeleride oldu.

Bu ,işletmenin ar-ge'sidne çalışan bir tanıdığım var gidip gördüğümde oldu çalışma ortamlarını 1 tane sanırım unit marka orta seviye skop 3-4 tane de fluke ölçü aletleri vardı(pens ampermetre, dmm vs.)

Gördüğümde çok şaşırdım bu kadarcık ölçü aleti ile cihaz nasıl geliştiriyorsunuz,
'Çoğu zaman skobu bile açmıyoruz' diye bir cevap alınca ben kendimi çok kurduğumu fark ettim.

Bu yorumlardan şöyle bir sonuç mu cikarmaliyim bilemedim: doğrusalligi yüksek ve hassas ölçüm yapabilecek cihazlar sadece fizik deneyleri yapanlar için üretilmiştir.

Her üretici kendi ürettiği cihazların yaptığı işi en doğru şekilde çalıştığından emin olmak ister (bence).

Hem üretim yapan hem de ithal cihazları satan bir kurum biliyorum. Müşterilerinin talep ettiği ürünlerin fiyatları ve dogrusalliklari ile sipariş veren firma arasida ilişki kurmakta zorlandıklarıni söylüyorlar. Bu bazen ne istediğini bilmeyen firmaların siparişi olabileceği gibi bazen de üretim ya da ölçümlerinde neyi istediklerini bilen sessiz devler olduğunu goruveriyorsunuz.

Gecenlerde ölçü aleti bile kullanmadigini
Övünerek söyleyen bir ustaya şirketlerinin elektrik işini teslim eden ve sonrasinda o işinin hemen hemen her tarafından sasirtici derecede sorun yaşayınca doğru kişiyi günlerce aramaktan bitap düşen bir firmanin serzenislerini dinledim.

Gelelim benim talebime. Üretim yapan ve işini mümkün olduğunca "emin" ve doğru olarak yapmak isteyen biri olarak takribi 1000 doları geçmeyecek cihazlarla ilgili tavsiye ve tecrübelerin paylaşılmasını talep ettim. Baska bir şey değil :(

Niyetim kimseyi kırmak değil amacimi açıkça ve net olarak ifade etmek istedim ki yanlış anlaşılmalara daha fazla sebebiyet vermiyeyim.

Katkı sunan herkese hürmetlerimi sunuyorum.

Bu yorumlardan şöyle bir sonuç mu cikarmaliyim bilemedim: doğrusalligi yüksek ve hassas ölçüm yapabilecek cihazlar sadece fizik deneyleri yapanlar için üretilmiştir.

Her üretici kendi ürettiği cihazların yaptığı işi en doğru şekilde çalıştığından emin olmak ister (bence).

Hem üretim yapan hem de ithal cihazları satan bir kurum biliyorum. Müşterilerinin talep ettiği ürünlerin fiyatları ve dogrusalliklari ile sipariş veren firma arasida ilişki kurmakta zorlandıklarıni söylüyorlar. Bu bazen ne istediğini bilmeyen firmaların siparişi olabileceği gibi bazen de üretim ya da ölçümlerinde neyi istediklerini bilen sessiz devler olduğunu goruveriyorsunuz.

Gecenlerde ölçü aleti bile kullanmadigini
Övünerek söyleyen bir ustaya şirketlerinin elektrik işini teslim eden ve sonrasinda o işinin hemen hemen her tarafından sasirtici derecede sorun yaşayınca doğru kişiyi günlerce aramaktan bitap düşen bir firmanin serzenislerini dinledim.

Gelelim benim talebime. Üretim yapan ve işini mümkün olduğunca "emin" ve doğru olarak yapmak isteyen biri olarak takribi 1000 doları geçmeyecek cihazlarla ilgili tavsiye ve tecrübelerin paylaşılmasını talep ettim. Baska bir şey değil :(

Niyetim kimseyi kırmak değil amacimi açıkça ve net olarak ifade etmek istedim ki yanlış anlaşılmalara daha fazla sebebiyet vermiyeyim.

Katkı sunan herkese hürmetlerimi sunuyorum.
Beni yanlış anladın ar-ge 2 ölçü aleti 1 skop ile yapılır fazlası boştur demiyorum;
Asıl demek istediğim bütçeni gerçekten ar-ge'ye ayır bütün paraya test ve ölçü aleti alıp ar-ge aşamasında
'elimdeki tek entegre bu bunuda bozarsam birdaha alamam' dememen için ar-ge ve test-ölçü aletlerine dengeli bütçe ayır.

Bunu çok görüyorum 15-20bin liraya laptop alıp sadece keil, proteus, mplab kullananları.
Gerilim ölçmek vs. gibi temel işler dışına çıkmayanların fluke ölçü aletleri aldıklarını.

Önce düşün ben bu cihazları aldıktan sonra bunları kullanacağım donanımı almakta zorlanacak mıyım.
Eğer gerçekten işlerini kolaylaştıracak seni hızlandıracaksa evet almalısın ama 'kesin bir yerde işime yarar' deyip alıyorsan benim nezlimde yanlış düşünüyorsun.

%5 bilemedin %1 cok nadiren de %0.1 toleransli elektronik malzemelerle devre kurarken %0.01 olcumler anlamsiz olur.
Eger sensor ya da olcum cihazi uretecekseniz o zaman zaten sadece elektronik olcu aletleri degil, fizik olcu aletleri de almaniz gerekecek.

Iklimlendirilmis temiz oda da hazirlayacaksiniz,

Eger bu tip isler yapmayacaksaniz o zaman luksten uzak durmakta fayda var.

Tecrübelerimi Siglent SDM3065X konusunda aktarmıştım. Firkimi de buradan aktarmış olayım.

@elektroboard dünya yuvarlaktır diyenlerin asıldığı yuvarlak bir dünyada yaşıyoruz. :D Kimsenin kimse adına fikir beyan etmesinin rasyonel bir mantığı yok. İhtiyacın olduğunu düşünüyor ya da tecrübe etmek istiyor ya da tamamen keyfi olarak almak istiyorsan ve imkanın da elveriyorsa neden almayasın? Buna harcamadığın kaynak ile dünyayı kurtaracaksan orası ayrı tabi...

Elektroniği yeni öğrenen ve bütçesi de müsait olanlar için, kaliteli bir masaüstü multimetre çok verimli ve hızlı bir öğrenme süreci sağlar. Cihazda limitasyonlar çok daha az olacak, yaptığın ölçüme güveneceksin ve bu ölçümler doğrultusunda da hızlı ilerleyeceksin. Birkaç örnek vereyim:

1) Masaüstü multimetrelerin çok yüksek giriş empedansı modu var. Bu sayede her türlü devrede, her türlü senaryoda doğru ölçüm yapma şansınız olacak. Mesela Megaohmluk dirençlerle gerilim bölücü yaptın, voltaj oranlarını doğru ölçeceksin. Çok yüksek çıkış empendansı olan bir sensörü öğrenmeye çalışıyorsun, devre kurmadan doğrudan multimetre ile ölçüm yapabileceksin. Statik elektrik stoklayan bir kapasitör yaptın, doğru çalıştığını anlamak için doğrudan ölçüm yapabileceksin.

2) Masaüstü multimetrelerde 4 terminalli ölçüm var. Bu sayede çok düşük dirençleri bile normal direnç ölçer gibi ölçebileceksin.

3) Masaüstü multimetrelerin bant genişliği çok yüksektir. Audio ile çalışırken bir amfinin frekans cevabını belirlemek mümkün.

4) Programlanabilme özelliği sayesinde, bir sistemin uzun dönemli davranışını belirlemek için günlerce kayıt toplayabilirsin.

5) Masaüstü multimetrelere doğrudan birçok sıcaklık sensörü bağlanabiliyor. Bu sensörlerin çalışma mantığını bu sayede, devre kurmaya gerek kalmadan, çok etkili bir şekilde öğrenebilirsin.

Türkiye'deki ARGE laboratuvarlarında gelişmiş cihazların bulunmaması, bunların çok da gerekli olmadığı anlamına gelmiyor. Bu, Türkiye'de ARGE yapılmadığı anlamına geliyor. Ürünlerin ARGE si başka ülkede yapılıyor, Türkiye'de de ileri seviye bir ölçüm veya test yapılmasına gerek kalmıyor.

@Sercan bey ve @taydin bey katkılarınız için çok teşekkür ederim. Bu yazi sayesinde bile yeni birşeyler öğrendim. Önemli olan ihtiyacımı karşılayacak doğru cihazları almak. Muhtemelen multimetre tarafında 3065x i alırım. Fonksiyon jeneratörü için ise biraz daha araştırma yapmam gerekiyor galiba. Siglent 2042x veya @Sercan beyin kullandığı unit olabilir diye düşünüyorum.

Önerim:

Ucuzdan pahalıya sinyal jeneratörü:
$ JDS6600 - FY6600
$$ UNI-T UTG932e - UTG962E
$$$ Siglent SDG 2042X

Ucuzdan pahalıya masaüstü DMM:
$ Owon XDM3051 (5.5 dijit)
$$ İkinci el HP/Agilent34401A (6.5 dijit)
$$ Siglent SDM3055 (5.5 dijit, grafik, çift ölçüm? )
$$$ Siglent SDM3065X (6.5 dijit, çift ölçüm, grafik ...)
$$$$ Keithley DMM6500 (çift ölçüm, yüksek hafıza,16 kanal ölçüm kartı opsiyonu, grafik ...)

Kalın olanları bizzat kullanıyorum. Multimetre konusunda daha fazla detaya ihtiyacınız olursa şu mesajdaki dosyalar da faydalı olabilir.

Son düzenleme:
Pardon atlamışım:

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back